Iwona Majewska-Opiełka

Wychowanie do szczęścia

        „Wychowanie dziecka to trudne wyzwanie – kto wie, czy nie najtrudniejsze w życiu człowieka. Wszystko, co może nam pomóc w realizacji tego zadania, jest ważne i potrzebne. Taka też jest ta książka, w której Iwona Majewska-Opiełka – psycholog, konsultantka i trenerka, a przede wszystkim matka – zawarła nieocenione rady na temat wychowania dziecka, aby było szczęśliwe i wyrosło na spełnionego i pewnego siebie, wartościowego człowieka. Ale jest to zarazem książka niezwykła, gdyż autorka nie pisze po prostu, jak się zachowywać, aby osiągnąć lepsze rezultaty wychowawcze, lecz jak pomóc sobie w kontekście dobra dziecka. Inaczej mówiąc: tylko szczęśliwi ludzie mogą wychowywać szczęśliwe dzieci i tylko spełnieni nauczyciele mogą pomóc młodszym w rozwoju.

Autorka w sposób przystępny i zrozumiały uczy nas, jak osiągnąć wewnętrzny spokój i równowagę, aby wspólna podróż dorosłych i dzieci, jaką jest wychowanie, była satysfakcjonująca i przynosiła dobre rezultaty.”

(z okładki)

 

Gordon W. Green

Jak pomagać dziecku w nauce

        Książka dr Grena to poradnik dla rodziców, którzy chcą by ich dzieci uczyły się z przyjemnością oraz osiągały sukcesy w szkole. Autor wyjaśnia, jak pomóc dziecku w pisaniu wypracowań, w rozwiązywaniu zadań matematycznych, przygotowaniach do klasówki. Przypomina zasady poprawnego pisania, podstawowe zagadnienia z zakresu arytmetyki, algebry, geometrii. Metoda dr Greena to nie tylko sposób na to jak szybko i skutecznie przygotować się do zajęć szkolnych, ale przede wszystkim jak nauczyć się uczyć i z dobrego przedszkolaka wyrosnąć na dobrego studenta.”

(z okładki)

 

Adele Faber, Elaine Mazlish

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

        „W sposób niezwykle osobisty, pełen życzliwości i prostoty Autorki dzielą się swoim własnym doświadczeniem oraz głęboką wiedzą na temat dylematów rodzicielskich i dziecięcych uczuć, sposobów nawiązywania współpracy, skuteczności i nieskuteczności pochwał oraz kar. Ujawniając przyczyny porażek wychowawczych i wskazując sposoby ich uniknięcia – uczą rodzicielstwa dojrzałego i satysfakcjonującego.

(z Listu do Czytelnika polskiego, Z.Śpiewak)

 

 

 

Arnd  Stein   
Kiedy dzieci są agresywne.
Jak możemy je zrozumieć i pomóc? Poradnik dla rodziców i wychowawców

 

Kiedy dzieci są agresywne, rodzice i wychowawcy bardzo często zadają sobie pytania: Co zrobiliśmy źle? Jak wychować dzieci, aby były spokojniejsze?
Arnd Stein, dyplomowany psycholog i psychoterapeuta, w obrazowy sposób opisuje różnorodne przejawy dziecięcej agresji i jej przyczyny. Pokazuje szereg możliwości, jak radzić sobie z wybuchowymi dziećmi i jak najlepiej unikać rodzinnych konfliktów. Ponadto proponuje rodzicom testy obrazkowe, pozwalające sprawdzić, czy ich własny styl wychowawczy jest właściwy.

                                                                                                             (z okładki)

 

 

 

Thomas Gordon   

Wychowanie bez porażek

Autor, krytykując dotychczasowe modele rozwiązywania konfliktów (oparte na błędnym schemacie „zwycięzca – pokonany”), proponuje stosowanie metody bez pokonanych. Dąży do wprowadzenia takich zasad komunikacji,  które w sytuacji konfliktowej pozwolą znaleźć rozwiązanie kompromisowe, zadowalające obie strony.
Wielką zaletą pracy T.Gordona, obok jasnego wykładu oraz prostego języka, jest konkretne ukazanie, jak się praktycznie posługiwać metodą bez pokonanych.
Choć odnosi się ona przede wszystkim do rozwiązywania sporów między rodzicami  a dziećmi, może być wykorzystana także we wszelkich międzyludzkich sytuacjach konfliktowych.

                                                                                                          (z okładki)