Rok szkolny 2000/2001

        W dniu 24 października 2000 r. w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste pasowanie 66 pierwszaków uczniów. Odświętnie ubrane dzieci składały słowa przysięgi przed sztandarem szkoły. Pasowania dokonała zastępca dyrektora mgr Henryka Jurkowska - Klupś. Dzieci pod kierunkiem wychowawczyń: Ia - mgr Doroty Filipowiak, Ib - mgr Marii Grzelki - Graf, Ic - mgr Elżbiety Gryczki przedstawiły swój piękny program artystyczny. Na koniec pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Szkoły.


        W dniach 7 - 9 listopada 2000 r. uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji charytatywnej "Góra grosza" prowadzonej przez Towarzystwo "Nasz Dom" (organizacja pozarządowa znana z wielu akcji na rzecz domów dziecka, m.in. "Pocztówki do Św. Mikołaja") we współpracy z I Programem TVP, I Programem Radia, Bankiem PKO BP i firmą SERVISCO. Akcja promowana była m.in. przez programy "Rower Błażeja" i "5-10-15". Polegała na zbieraniu monet, z których w telewizyjnym studio zostanie usypana ogromna "Góra grosza". Celem akcji jest zebranie pieniędzy na wyposażenie nowopowstających rodzinnych domów dziecka oraz najuboższych domów dziecka i pogotowi opiekuńczych. Przede wszystkim chodzi jednak o to, by pokazać młodzieży, że nie trzeba wielkich pieniędzy, żeby pomóc najbardziej potrzebującym.
       Najpierw uczniowie w ramach klas zbierali groszowe monety. W czwartek 9 listopada w auli szkoły nastąpiło uroczyste mierzenie specjalnie przygotowaną menzurką. Okazało się, że najgorliwiej groszówki zbierali uczniowie klasy III b. Z wszystkich zebranych monet usypano szkolną "Górę grosza". Materiału na nią nie brakowało. Ilość zebranych monet zaskoczyła wszystkich. Grupa młodzieży liczyła je z opiekunką do późnych godzin popołudniowych. Liczby mówią same za siebie: 20 311 sztuk monet 1 gr., 9 506 sztuk dwugroszówek, 5 885 monet pięciogroszowych, 1 115 dziesięciogroszówek, 530 dwudziestogroszówek, 86 sztuk pięćdziesięciogroszówek, 5 monet jednozłotowych i 3 monety dwuzłotowe. Łączna wartość pieniędzy to 958,98 zł. 


        Dnia 26 listopada 2000 r. artyści scen krakowskich wystawili dla klas I - III przedstawienie pt. "Jesień". Uczniowie najmłodszych klas mogli zobaczyć jak trzeba żyć z przyrodą w zgodzie.


        W piątek 22 grudnia 2000 r. w auli wystawiono Jasełka, które pod kierunkiem nauczycieli przygotowali uczniowie klas V. Przedstawienie zostało oparte na scenariuszu Ewy Stadtmüller zamieszczonym w podręczniku "To lubię". Całość składała się z trzech scen. Do każdej z nich przygotowano dekoracje i rekwizyty. Pierwsza część rozgrywała się w pałacu Heroda, do którego przybyli Trzej Królowie. O duszę władcy nieustannie zabiegali Szatan i Śmierć, którzy słowami "Za twe grzechy, za twe zbytki, choć do piekła, boś ty brzydki" zakończyli tę scenę. W drugiej części wystąpili pasterze, do których w nocy zstąpił Anioł i obwieścił Dobrą Nowinę. Trzecia scena to tradycyjna już Stajenka Betlejemska. Do zatroskanej Maryi i Józefa podchodzili kolejno z darami pasterze i królowie. Fragmenty mówione przeplatane były kolędami w wykonaniu chóru anielskiego. Całość zakończono piosenką Arki Noego pt. "Jubileusz". Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
        W środę 27 grudnia przedstawienie wystawiono jeszcze raz, tym razem dla rodziców i wszystkich mieszkańców Piasków i okolic.


        7 stycznia 2001 r. w naszej szkole, podobnie jak w całej Polsce, zagrała WOŚP. Do akcji włączyła się dyrekcja, nauczyciele, a przede wszystkim młodzież. W szkole zorganizowano m.in. koncert kapeli Piaskowianie, która tym razem zaśpiewała kolędy, dla fanów "mocniejszego uderzenia" zagrał rockowy zespół Human Rage, wystąpili mali artyści z Przedszkola Samorządowego w Piaskach, uczniowie szkoły przedstawili przeboje stare i nowe, dzieci z klas III przygotowały Jasełka, wystawiono też sztukę pt. "Jest taki kwiat". Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz wschodnich sztuk walki. Imprezie towarzyszył kiermasz prac dzieci, w szkolnej świetlicy podawano kawę, ciasto, kiełbaski, grochówkę. Można było też zrobić sobie zdjęcie z papierowym reniferem.
W przerwach pomiędzy występami prowadzono licytację gadżetów związanych z WOŚP. Rekordową sumę 120 zł. zapłacono za kubek.
Plakat z dedykacją dla Szkoły przysłał nawet Jurek Owsiak. W sumie zebrano 3 250,38 zł.


        W piątek 19 stycznia 2001 r. odbył się konkurs "Z mitologią na ty" przygotowany przez nauczycielkę języka polskiego Justynę Skorupską i historyka Marcina Koniecznego. D rywalizacji stanęły wszystkie klasy piąte. Każdą klasę reprezentowała pięcioosobowa drużyna. Zaproponowane konkurencje były bardzo zróżnicowane. O niektórych uczestnicy konkursu wiedzieli wcześniej, gdyż wymagały szczególnego przygotowania. Każda klasa musiała na przykład wykonać plakat zapraszający na konkurs. Prace te zostały w przeddzień konkursu wystawione w auli. Największą pomysłowością i ogromnym wkładem pracy wykazali się uczniowie przy przygotowaniu inscenizacji wybranego mitu. Najchętniej wystawiano mit "Demeter i Kora", raz nawet w wersji współczesnej. Kolejna konkurencja polegała na wygłoszeniu przez przedstawiciela klasy monologu na temat "Byłem na Olimpie" - i tu znów pomysłowość i erudycja uczestników konkursu zadziwiły wszystkich. Później w grupach należało napisać w imieniu Zeusa list do dzieci, w którym władca Olimpu radzi, jak zapewnić wieczne szczęście na Ziemi. Na koniec trzeba było tylko prawidłowo odpowiedzieć na wylosowany zestaw pytań o zróżnicowanym stopniu trudności. Poziom konkursu był bardzo wyrównany, ostatecznie zwyciężyła jednak reprezentacja klasy V c w składzie: Dorota Kuźniak, Karolina Piasecka, Joanna Sadowska, Paulina Staszak i Piotr Wenderski. Gratulujemy!


        16 lutego 2001r. obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Od 1973 roku szkoła nosi imię Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie już w lutym, w rocznicę urodzin patrona, w naszej szkole przypominana jest sylwetka wielkiego astronoma.
W uroczystym apelu udział wzięli nie tylko nauczyciele i uczniowie szkoły, ale też zaproszeni goście m.in. Przewodnicząca Rady Gminy Irena Różalska i Wójt Gminy Piaski Zenon Norman. W pierwszej części uroczystości przypomiana została biografia patrona, głos zabrał Dyrektor Szkoły Henryk Musielak i Przewodnicząca Rady Gminy Irena Różalska.
Później odbył się konkurs wiedzy o wszechświecie, w którym wystartowali gimnazjaliści. Pytania dotyczyły zarówno Kosmosu, jak i biografii Kopernika. Zwyciężył Marek Balczyński z kl. I B, drugie miejsce zajęła Michalina Jędryczka z kl. I D, trzecia była Anna Bugzel z kl. I D. 
Na koniec zaproszono wszystkich na godzinny program artystyczny. Wiersze o samotności, marzeniach, szczęściu i przyjaźni oraz przeboje z ostatnich lat złożyły się na portret współczesnego ucznia, młodego człowieka, który ma piękne marzenia, pragnie ciepła i miłości.


        Jak co roku, 21 marca witaliśmy Wiosnę. Potocznie dzień nazywany jest Dniem Wagarowicza, ale w naszej szkole SU zadbał o to, żeby imprezy w szkole okazały się atrakcyjniejsze od wagarów. Tego dnia nie było lekcji. Uczniowie klas I-III bawili się w klasach. Starsze dzieci witały Wiosnę w Domu Strażaka. Niektóre przewidziane na ten dzień zabawy wymagały przygotowania, dlatego uczniowie zostali o nich poinformowani wcześniej. Przede wszystkim tego dnia wypadało się przebrać. Tym razem cała klasa przebierała się pod jednym hasłem. Zwyciężyli "Kiepscy" z kl. V e, przed biedronkami z IV d.
Najwięcej pracy uczniowie włożyli zapewne w przygotowanie się do mini playback show. Jury, któremu przewodniczyła p. dyrektor Henryka Jurkowska-Klupś, zostało zaskoczone nie tylko szerokim repertuarem (od operowych arii po ostry rock), ale też doskonale opracowaną choreografią. Ostatecznie zwyciężył zespół z kl. IV d w składzie: Przemek Dominiak, Borys Andrzejczak, Michał Kostrzewa, Adrian Grzegorczyk i Przemek Gościański. Chłopcy przygotowali piosenkę "Metalicki", a w nagrodę cały zespół dostał zaproszenie na pizzę. Drugie miejsce zajęli przedstawiciele kl. V c w piosence  "Takie tango" Budki Suflera, trzeci byli chłopcy z VI d, którzy przygotowali "It's my live" John'a Bon Jovi.
Pomysłowością i oryginalnością wykorzystanych materiałów popisali się w kolejnej konkurencji przyszli fryzjerzy. Polegała ona na wykonaniu najbardziej finezyjnej fryzury. Tym razem wygrały dziewczyny z VI b. Ewelina Maćkowiak i Iwona Busz użyły nawet suchych gałązek, by na głowie Marty Karaś stworzyć prawdziwą wiosnę.
Było też "coś dla ciała" tzn. konkurs na zjedzenie ciastka z kremem bez użycia rąk - wygrywał ten, kto najmniej się przy tym ubrudził. Pierwsze miejsce zajął Łukasz Pawlicki z VI b, drugi był Kamil Fechner z VI a, a trzeci Mariusz Przybylak z VI c.
W kolejnej zabawie wystartowali uczniowie najbardziej uzdolnieni plastycznie. W ciągu 10 minut należało narysować karykaturę kolegi lub koleżanki z klasy. Tym razem wygrał Robert Matuszak, któremu jako model posłużył Michał Marciniak.
Najwięcej emocji i śmiechu wzbudziło rozpoznawanie nauczycieli na zdjęciach z dzieciństwa. Okazało się, że wcale nie jest to łatwe zadanie.
Następnym punktem programu był konkurs "Co wiesz o Adamie Małyszu". Zainteresowanie było tak duże, że trzeba było liczbę uczestników ograniczyć do dwóch z klasy. Pytania dotyczyły zarówno biografii skoczka, jak i osiągnięć sportowych. I tym razem wiedza uczestników wzbudziła podziw. Ostatecznie wygrali Maciej Praczyk i Hubert Wyrzykiewicz z kl. VI d, przed Maciejem Kubiakiem i Albertem Hańciem z V a i Mikołajem Leśnikiem i Michałem Sobkiewiczem z VI c.
Oczywiście nie można pożegnać zimy bez topienia Marzanny. Tym razem było ono jednak tylko symboliczne. Niewielką kukłę zatopiono w misce wody.
W czasie, gdy uczniowie klas IV-VI bawili się w Domu Strażaka, gimnazjaliści `swiętowali w szkolnej auli, startując w podobnych konkurencjach. Oprócz tego część z nich wzięła udział w konkursie dotyczącym uzależnień, przygotowanym przez pedagog szkolną p. Małgorzatę Kapałę.


        We wtorek 3 kwietnia w naszej szkole zostało wystawione "Misterium Paschalne". Przedstawienie przygotowali aktorzy z łódzkiego teatru Wertep. Był to autorski spektakl Małgorzaty i Artura Zajtów. Jego treść została oparta na fragmentach Nowego Testamentu (życie Jezusa od Ostatniej Wieczerzy do zmartwychwstania, przypowieści). Scenografię "Misterium Paschalnego" stanowił trójdzielny ołtarz będący tłem ruchomego obrazu. W przedstawieniu wykorzystano kukiełki i płaskie figury. Istotnym elementem spektaklu było zaangażowanie uczniów do rozmaitych zadań: wspólnego śpiewu, modlitwy, wznoszenia okrzyków, noszenia sztandarów.


        Każdego roku 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Uczniowie naszej szkoły również postanowili uczcić to święto. Z tej okazji w szkole odbyły się konkursy i wielkie sprzątanie w całych Piaskach. Akcję sprzątania wspomogło Nadleśnictwo w Piaskach, które dostarczyło worki i rękawice oraz zapewniło wywóz zebranych śmieci, a było tego prawie 200 worków. Konkursy zostały przygotowane przez nauczycielkę biologii p. Alicję Jerszyńską i jej podopiecznych ze Szkolnego Klubu Ekologicznego (SKE) w ramach realizowanego programu „Błękitna Planeta". Turniej dotyczył oczywiście problemów związanych z ochroną wody, jej właściwości oraz organizmów wodnych. Wiedzę o wodzie sprawdzano nie tylko teoretycznymi pytaniami, ale przede wszystkim w konkurencjach sprawnościowych, które „ociekały wodą". Należało np. w jak najkrótszym czasie przenieść nad stołami, trzymając jedynie za końce sznurków, rondelek z wodą, nie rozlewając jej. Dzieci wymyślały też hasła na temat ochrony wody i jej znaczenia dla człowieka; ustalały, jaką drogę musiałaby pokonać kropla wody w wędrówce z Piasków do Oceanu Atlantyckiego. W czasie turnieju zwycięzcy poszczególnych konkurencji łowili magnetycznymi wędkami nagrody niespodzianki - słodycze i drobne gadżety ufundowane przez Samorząd Uczniowski. W ostatecznej klasyfikacji zwyciężyła kl. V a ze szkoły podstawowej i II c z gimnazjum. Nagrodą główną dla obu klas była wycieczka ścieżką rowerową. W obchodach Święta Ziemi uczestniczyli też najmłodsi uczniowie szkoły. Obejrzeli oni przygotowaną przez SKEN (Szkolny Klub Ekologiczny Najmłodszych) inscenizację pt. „Nasza Ziemia" oraz wystartowali w turnieju „Woda źródłem życia". Dzieci doskonale się bawiły np. łowiąc papierowe rybki, łącząc elementy rurociągu, składając statki z gazety. W turnieju zwyciężyła klasa III c z przed II b i III b. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny klas pierwszych nt. „Oszczędzajmy wodę i dbajmy o jej czystość".


        5 sierpnia 2001 r. przypada setna rocznica urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego, w związku z tym Sejm RP uchwalił bieżący rok rokiem Prymasa Tysiąclecia.
W szkole od 7 do 11 maja zorganizowano "Tydzień Kardynała Stefana Wyszyńskiego". W obchody włączone zostały wszystkie grupy wiekowe. Uczniowie klas I-III budowali z kartonów kościoły (wyróżniono kl. II b). W nawiązaniu do słów Prymasa "postawiłem wszystko na Maryję, najmłodsi wzięli też udział w konkursie piosenki Maryjnej (wyróżniono kl. I b, II c i III b) i konkursie plastycznym związanym z Maryją. 
Starsze klasy szkoły podstawowej rywalizowały w trzyetapowym konkursie. Miały za zadanie między innymi wykonać ścienną gazetkę o Stefanie Wyszyńskim i wydać książeczki nawiązujące do tych wydarzeń z życia Prymasa, o których była mowa podczas kazań pasyjnych głoszonych w czasie Gorzkich Żalów. Ostatnim etapem był turniej wiedzy o Kardynale. W końcowej klasyfikacji spośród klas IV-VI najlepsza okazała się kl. V c, przed IV e i IV a. 
Podobne zadania przygotowano dla gimnazjalistów. Ci również robili gazetki ścienne i startowali w konkursie wiedzy o Wyszyńskim. Poza tym każda klasa wydała okolicznościowy folder o tematyce prymasowskiej.
W tej grupie najlepiej wypadli uczniowie I D, przed II A. Na zakończenie tygodnia, w piątek 11 maja w auli szkoły gimnazjaliści wystawili spektakl pt. "Prymas w Komańczy". Wyreżyserowały go nauczycielki j. polskiego Maria Sobkowiak i Maria Kordus oraz katechetka Romualda Marciniak, która przygotowała też konkursy i czuwała nad całością Tygodnia. 
W poniedziałek 14 maja program o Kardynale Wyszyńskim został pokazany też mieszkańcom Piasków. 
W auli szkoły można było też oglądać wystawę prac dzieci, folderów, książek o Prymasie Tysiąclecia i ekspozycję kartonowych kościołów.


        25 maja 2001 r. na rynku w Piaskach odbył się 18 Mały Bieg im. Edmunda Bojanowskiego, w którym wzięli udział uczniowie gminy Piaski. Dzieci i młodzież z naszej szkoły zajęli bardzo wysokie miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych. Łącznie w ośmiu biegach wystartowało 440 uczniów. Sportowców dopingowali nauczyciele, rodzice i koledzy. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody.


        1 czerwca 2001 r. obchodziliśmy Dzień Dziecka. Wszyscy uczniowie otrzymali słodkie upominki, ufundowane przez Radę Rodziców. Tego dnia odbyła się w szkole dyskoteka. Rozegrano również finałowy mecz Turnieju Piłkarskiego o Puchar Dyrektora Szkoły pomiędzy klasą I C i II B gimnazjum (wygrała klasa II B). Dla uczniów szkoły podstawowej zorganizowano zabawę w cztery ognie, w której wygrała drużyna złożona z dziewcząt z klas VI. Atrakcją dnia był mecz piłki nożnej między pracownikami szkoły a uczniami.


        W dniu 22 czerwca 2001 r. odbyło się zakończenie roku szkolnego 2000/2001. Na uroczystym apelu uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie otrzymali z rąk dyrektora szkoły p. Henryka Musielaka świadectwa z biało-czerwonym paskiem. Natomiast p. dyrektor Henryka Jurkowska-Klupś wręczyła wyróżniającym się uczniom nagrody książkowe. Po apelu pozostali uczniowie otrzymali świadectwa i pożegnali się ze swoimi wychowawcami. Od tej chwili rozpoczęły się wakacje.