Rok szkolny 2003/2004

       

        19 września w naszej szkole na ostatnich lekcjach zostało zorganizowane "Sprzątanie Świata". W akcji wzięły udział wszystkie klasy. Zebraliśmy 112 worków śmieci. Worki, rękawice i wywóz śmieci zapewnił nam Urząd Gminy Piaski i Nadleśnictwo Piaski. Jak co roku w tym okresie organizujemy szereg akcji towarzyszących "Sprzątaniu Świata".
Rozpoczynamy zbieranie makulatury - pieniądze będą przeznaczone na zakup książek do biblioteki. Zbieranie puszek - zakup sprzętu do akwarium (nowe lampy, rośliny).
Włączyliśmy się też do ogólnopolskiej akcji zbierania zużytych baterii. Szkoła, która w okresie od września do grudnia zbierze najwięcej baterii może wygrać komputer. Najważniejsze jest jednak to, że baterie, które są bardzo szkodliwym dla środowiska odpadem, nie trafią na nasze wysypisko.


        30 września br. bawiliśmy się na dyskotece zorganizowanej przez Samorząd Szkolny z okazji Dnia Chłopca. Jak było? Spójrzcie na umieszczone obok zdjęcia!!!

dysk01.JPG (19792 bytes)

dysk02.JPG (23845 bytes)


      10 października został rozstrzygnięty konkurs na "Najładniejszy kosz z darami jesieni" zorganizowany przez Samorząd Szkolny i Szkolne Kółko Przyrodnicze. Prace przygotowane przez uczniów oceniła komisja w składzie: pani dyrektor H. Jurkowska-Klupś, pani J. konieczna i ksiądz Jakub. Ładnych i ciekawych koszy było tak dużo, że zdecydowano przyznać 2 pierwsze, 2 drugie i 2 trzecie miejsca oraz 2 wyróżnienia.
Wyniki:

I miejsce - kl. IVa i kl. IVc
II miejsce - kl. IVd i Va
III miejsce - kl. Vid i kl. VIa
Wyróżnienia - kl. VIb i Va

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc oraz wyróżnień otrzymali dyplomy i nagrody - słodycze ufundowane przez Samorząd Szkolny.

        Podobny konkurs odbył się dla uczniów gimnazjum. Polegał na przygotowaniu ekologicznego wazonu i bukietu jesiennego.

 

dary01.JPG (24355 bytes)

dary02.JPG (23715 bytes)

bukiet.JPG (28854 bytes)


        13 października br. odbył się w naszej szkole apel z okazji Święta Edukacji Narodowej. Program artystyczny - montaż poetycko-muzyczny pt. "Śpieszmy się kochać ludzi..." przygotował Samorząd Szkolny.

dze01.JPG (23708 bytes)

dze03.JPG (18526 bytes)


        17 października został rozstrzygnięty konkurs na "Najciekawszą gazetkę o Janie Pawle II" ogłoszony z okazji 25 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. Konkurs był przeprowadzony w trzech kategoriach:
- klasy namłodsze I-III
- klasy IV-VI
- gimnazjum
Wśród najmłodszych dzieci
I miejsce - kl. IIb
II miejsce - kl. IIIa
III miejsce - kl. IIc
W klasach IV-VI
I miejsce - kl. IVd
II miejsce - kl. Vb
III miejsce - kl. VId
W gimnazjum
I miejsce - kl. IA
II miejsce - kl. IIA
III miejsce - kl. IIC


        W październiku w kl IVa odbył się konkurs na najlepszą inscenizację bajki Ignacego Krasickiego "Przyjaciele". Uczniowie przygotowali ciekawe kostiumy i ładne dekoracje.
I miejsce zajęła grupa w składzie: M. Grzempowska, J. Gliszczyńska, P. Otto, B. Prymka, Z. Gapska, K. Woźniak i H. Szczęsna.
W nagrodę dziewczęta otrzymały 6 z języka polskiego i zakładki do książek.

bajka.JPG (22424 bytes)


        W tym roku szkolnym po raz drugi przystąpiliśmy do akcji "Ratujemy kasztanowce". W piątek 24 października uczniowie klas IV-VI i gimnazjum grabili liście na terenie zespołu szpitalno-klasztornego braci Bonifratrów w Marysinie. Zgrabione liście spalono w "marysińskiej" kotłowni.
Następnego dnia uczniowie ratowali kasztanowce przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach. Zaatakowane przez szrotówka liście zostały spalone przez pracownika gospodarczego GOK. Taka samą akcję podjęto w Strzelcach Wielkich. Włączyli się do niej rodzice, którzy zgromadzone w workach liście zniszczyli również poprzez spalenie.
We wtorek 28 października uczniowie mieszkający w Smogorzewie i Talarach przystąpili do akcji oczyszczając z liści kasztanowca tereny leśne. Tym razem zniszczeniem liści zajęli się pracownicy Nadleśnictwa Piaski. Jeżeli dopisze pogoda akcja zostanie rozszerzona o kolejne miejsca na terenie naszej gminy, w których rosną kasztanowce: m.in. droga między Strzelcami a Grabonogiem oraz w Podrzeczu.
        Pragniemy podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w przeprowadzeniu akcji: przeorowi oo. Bonifratrów z Marysina, Nadleśniczemu p. A. Wawrzyniakowi i pracownikom Nadleśnictwa Piaski, Dyrektorowi GOK Piaski, rodzicom, opiekunowi Samorządu Szkolnego p. A. Działdowskiej, wychowawcy kl. Vb p. I. Małeckiej, a przede wszystkim uczniom, bez których przeprowadzenie akcji byłoby niemożliwe.

foto01.JPG (26202 bytes)

foto03.JPG (27836 bytes)


        Już po raz czwarty uczniowie Zespołu Szkół w Piaskach wzięli udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej “Góra grosza” prowadzonej przez Towarzystwo “NASZ DOM”, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Akcja polegała na zbieraniu monet groszowych, z których ostatecznie w studio telewizyjnym usypana zostanie ogromna góra grosza.
Celem kampanii jest zebranie pieniędzy na wyposażenie nowych rodzinnych domów dziecka oraz pomoc ośrodkom wychowawczym.
W piaskowskiej szkole Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję w dniach od 13 do 24 października. W pierwszym etapie uczniowie zbierali groszówki w klasach. Ostatniego dnia w auli szkoły nastąpiło uroczyste mierzenie specjalnie przygotowaną menzurką. Najgorliwiej spośród klas I–III pieniądze zbierali uczniowie IIIa, z klas IV–VI najwięcej monet zgromadziła klasa IVc, wśród gimnazjalistów zwyciężyła II E. Z wszystkich groszówek usypano szkolną górę grosza. W sumie zebrano: 10 402 sztuki monet jednogroszowych, 4 241 dwugroszówek, 2 902 pięciogroszówki oraz 148 innych monet na łączną kwotę 360,74 zł.

grosz.JPG (27506 bytes)

grosz1.JPG (21789 bytes)


        W dniu 13 listopada odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego "Drzewa i Krzewy Polski". Wzięło w nim udział 21 uczniów szkoły podstawowej oraz 13 uczniów gimnazjum. Wśród uczniów szkoły podstawowej do etapu okręgowego konkursu zostali zakwalifikowani:
Filip Sowiński
Monika Kolendowicz
Marta Wichlińska
Maria Różańska
Natomiast wśród uczniów gimnazjum do dalszego etapu zostali zgłoszeni:
Jakub Małecki
Mariusz Przybylak
Jarosław Nowak
Maciej Praczyk


        W dniu 14 listopada odbył się etap szkolny II Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla uczniów gimnazjum. Wzięło w nim udział 36 uczestników. Dwie uczennice, Agata Superczyńska z kl. I A i Karolina Piasecka z kl. II D, będą reprezentowały naszą szkołę na etapie wojewódzkim.


        17 listopada br. odbył się szkolny konkurs recytatorski im. Kaspra Miaskowskiego. Uczestniczyło w nim 32 uczniów z klas IV- VI szkoły podstawowej oraz 8 z klas gimnazjalnych.
Wyniki:
Szkoła podstawowa:
I miejsce - Monika Kolendowicz z kl. Vc
II miejsce - Marta Dolatowska z kl. IV a
III miejsce - Patrycja Hańć z V c i Marta Kolendowicz z kl. VI b
Gimnazjum:
I miejsce – Marek Dolatowski z kl. II A
II miejsce – Natalia Ratajczak z kl. II C
        Monika Kolendowicz i Marek Dolatowski będą reprezentować naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się 7 grudnia. Życzymy powodzenia!


      28 listopada sala przyrodnicza została wyposażona w mikroskopy i objęta patronatem Eduko. W maju 2003 r. p. H. Powicka nauczycielka przyrody rozpoczęła rozmowy z firmą CS Creative Solutions z Warszawy w sprawie przystąpienia do Programu Eduko-Eko “Sami dla siebie”.
        Program został stworzony z myślą o tych ośrodkach, które w czynny sposób próbują pozyskać środki na zakup sprzętu optycznego do wyposażenia swoich pracowni edukacji ekologicznej i przyrodniczej. Po przesłaniu niezbędnej dokumentacji zostaliśmy zakwalifikowani do Programu.
        Warunkiem uczestnictwa było m.in. podjęcie inicjatywy przez uczniów w porozumieniu z lokalnymi władzami na rzecz środowiska, akcje związane z ekologią. Część środków na zakup mikroskopów zgromadzili uczniowie (przede wszystkim uczestnicy Szkolnego Kółka Przyrodniczego) biorąc udział m.in. w akcji zbierania złomu, głównie puszek aluminiowych, makulatury, porządkowaniu terenów leśnych przy zespole szpitalno -klasztornym braci Bonifratrów w Piaskach – Marysinie, sprzątanie terenów leśnych wokół szkoły i na ścieżce rowerowej, udział w akcji “Ratujemy kasztanowce”, “Sprzątanie Świata”, “Dzień Ziemi” i “P
osadź swoje drzewko”. Udało się także pozyskać sponsorów tego przedsięwzięcia a każda ofiarowana kwota była nieocenionym wsparciem dla tej inicjatywy.
        Firma Creative Solutions zaproponowała utworzenie w naszej szkole pracowni patronackiej Eduko, do której sprzęt optyczny (mikroskopy) moglibyśmy zakupić na szczególnie atrakcyjnych zasadach.
        W wyniku podjętych działań uzyskaliśmy kwotę 1700 zł do której to sumy otrzymaliśmy dofinansowanie od firmy Creative Solutions.
Ponadto Dyrektor naszej szkoły przekazał dodatkowe pieniądze na zakup mikroskopów z budżetu szkoły.

mikros1.jpg (12176 bytes)

mikros2.jpg (9059 bytes)


      

          16 grudnia podsumowano konkurs dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej “Święta w znanych utworach literackich”. Uczestniczyło w nim 34 uczniów.
Wśród oddanych prac znalazły się tylko trzy zawierające pięć prawidłowych odpowiedzi. Były to prace Natalii Szymczak z klasy VI a, Marty Dolatowskiej z IV a i Małgosi Boruszewskiej z IV c.
Gratulujemy!

choinka.gif (3508 bytes)


        27 lutego br. obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły- Mikołaja Kopernika. Z tej okazji uczniowie klas IV – VI oraz gimnazjaliści przedstawili program artystyczny, którego myślą przewodnią było hasło: “Dla Polski miej serce”. Uroczysta akademia została przygotowana pod opieką p. Krystyny Dolatowskiej, p. Renaty Kozownickiej, p. Hanny Powickiej i p. Anny Działdowskiej, a oprawą muzyczną przedstawienia zajęła się p. Irmina Małecka.
        Widzowie zostali zaproszeni do niecodziennej podróży w przeszłość. Na scenie pojawiły się legendarne i historyczne postaci i w krótkich, następujących po sobie scenkach przedstawiono pamiętne dla historii naszego kraju wydarzenia. W programie nie zabrakło również ciekawego wywiadu z wybitnym Polakiem, najsłynniejszym astronomem wszech czasów- Mikołajem Kopernikiem. Przegląd chlubnych kart dziejów Polski zakończyło przybycie “Europy”, która – zachwycona pięknem i wspaniałą tradycją naszej ojczyzny – prosi jednak Polaków, aby po prz
ystąpieniu do Unii Europejskiej pamiętali o słowach poety – Adama Asnyka:

“Każda epoka ma swe własne cele
I zapomina o wczorajszych snach...
Nieście więc wiedzy pochodnię na czele
I nowy udział bierzcie w wieków dziele,
Przyszłości podnoście gmach!

Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć!”

        Po uroczystej akademii odbyły się międzyklasowe rozgrywki sportowe. Klasy czwarte rywalizowały w turnieju gry w “Dwa ognie”, a klasy V i VI w “Wyścigach w rzędach”. Wśród klas IV zwyciężyła klasa IV b, drugie miejsce zajęła IV a, a trzecie ex aequo- kl. IV c i kl. IV d. Z klas V najlepsza okazała się kl. V a, drugie miejsce przypadło V c, a trzecie - V b. Pierwsze miejsce w rywalizacji klas szóstych zajęła VI c, II- VI b, III- VI c, a IV miejsce – VI d. Wszyscy uczestnicy rozgrywek sportowych otrzymali nagrody- słodycze oraz pamiątkowe dyplomy.

patron04.JPG (16169 bytes)

patron03.JPG (19092 bytes)

patron02.JPG (13362 bytes)

patron01.JPG (18616 bytes)


        Niedawno w klasie Va odbył się konkurs literacki “Wcielamy się w bohaterów mitów greckich”.
Uczniowie przygotowali ciekawe stroje i rekwizyty - atrybuty poszczególnych bogów. Najwięcej dziewcząt przebrało się za boginię pól i urodzaju - Demeter lub jej córkę - Korę, ale na klasowej scenie pojawiła się też bogini piękności - Afrodyta oraz słynąca z odwagi i mądrości – Atena. Chłopcy zaprezentowali ważne wydarzenia z życia i najciekawsze przygody króla Itaki - Odyseusza, nie zabrakło też: Posejdona, Zeusa i Tanatosa, a nawet trzygłowego psa strzegącego wejścia do świata zmarłych - Cerbera.
Wszystkie występy nagrodzono brawami, a najlepsi otrzymali oceny celujące z języka polskiego.

klasa5a.JPG (16824 bytes)

klasa5a1.JPG (21052 bytes)


        23 marca br. w Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie odbyły się eliminacje rejonowe Konkursu Recytatorskiego Twórczości Adama Mickiewicza.
        Reprezentująca naszą szkołę Marta Dolatowska z klasy IVa zajęła I miejsce w tym konkursie. Gratulujemy! Życzymy powodzenia w finale wojewódzkim!


W dniach 25 i 26 kwietnia w szkole odbyła się wystawa zorganizowana z okazji Dnia Ziemi DINOZAURY - ZAGINIONY ŚWIAT.
Na wystawie można było zobaczyć:
- olbrzymiego Tarbosaurusa z rodziny Tyranozaurów,
- Stegozaura,
- odlew czaszki Allozaura,
- odlew pazura Baronyksa,
- odlewy jaj i śladów różnych dinozaurów,
- kość udową Zauropoda,
- skamieniałe amonity, sygilarie, lepidendrony,
- szkolny zbiór minerałów.
W naszej kolekcji znalazły się również autentyczne znaleziska kolekcjonera Roberta Niedźwiedzkiego pracownika Zakładu Geologii Stratygraficznej Uniwersytetu Wrocławskiego:
- ząb dinozaura - znalezisko z Maroka,
- kręg i luźne fragmenty kości przodka dinozaura - tekodonta (z okresu traisu),
- ząb morskiej jaszczurki - mozozaura (z okresu kredy).
Wystawiono również prace oddane na konkurs plastyczny "Dinozaury". W sklepiku można było zakupić drobne pamiątki z wystawy.

dino1.jpg (90892 bytes)

dino2.jpg (84489 bytes)

dino3.JPG (22816 bytes)

dino4.JPG (25244 bytes)


Fotoreportaż z Turnieju Szkół "Gimnazjaliści dla Europy - Europa dla Gimnazjalistów", który
odbył się 30 kwietnia 2004 r. w naszej szkole. W zmaganiach wzięli udział uczniowie gimnazjów z Piasków, Szelejewa i Bodzewa.

unia1.jpg (91414 bytes)

unia02.jpg (100432 bytes)

unia3.jpg (86018 bytes)

unia4.jpg (100628 bytes)

unia5.jpg (93476 bytes)

unia6.jpg (95222 bytes)

unia7.jpg (115914 bytes)

unia9.jpg (105323 bytes)

unia11.jpg (108171 bytes)

unia13.jpg (95332 bytes)

unia14.jpg (97668 bytes)

unia16.jpg (110081 bytes)

unia17.jpg (92682 bytes)

unia18.jpg (103843 bytes)

unia19.jpg (102220 bytes)

unia20.jpg (101392 bytes)

unia21.jpg (102436 bytes)


      6 maja br. klasy IV wyjechały na dwudniową wycieczkę do Karpacza. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach koło Jeleniej Góry, weszli - niektórzy z niemałym trudem! – na Chojnik oraz podziwiali Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie.
Drugiego dnia zwiedzili Świątynię Wang w Karpaczu, zabytkowe sztolnie w Kowarach i Miasteczko Westernowe.

wyc1.JPG (24229 bytes)

wyc2.JPG (19197 bytes)

wyc3.JPG (25797 bytes)

wyc4.JPG (21053 bytes)


        21 czerwca w auli podczas Szkolnego Święta Książki odbył się finał konkursu literackiego "W świecie pięknych, polskich legend". Został on przygotowany przez nauczycielki języka polskiego: Annę Działdowską, Renatę Kozownicką i Krystynę dolatowską oraz bibliotekarkę - Paulinę Pelc.
        W finale konkursu uczestniczyło pięć uczennic, które we wcześniejszych eliminacjach zdobyły najwięcej punktów. Dziewczęta odpowiadały na pytania dotyczące polskich legend, układały plan wydarzeń z rozsypanki, rozpoznawały bohaterów poszczególnych utworów, za których przebrani byli uczniowie z klasy Va, VIb i VIa oraz podawały tytuły legend, do których wykonano prezentowane im ilustracje.
        Wszystkie uczestniczki konkursu wykazały się ogromną wiedzą. Rywalizacja zakończyła się zwycięstwem Małgorzaty Boruszewskiej z klasy IVc, drugie miejsce zajęła Karolina Kędzia z VIc, a trzecie - Marta Dolatowska z IVa.
        Finalistki otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Samorząd Szkolny.

ks01.jpg (126718 bytes)

ks02.jpg (131216 bytes)

ks03.jpg (127552 bytes)

ks04.jpg (120819 bytes)

ks05.jpg (129429 bytes)

ks06.jpg (133304 bytes)


        W ostatnim tygodniu nauki w czerwcu klasa IVc zorganizowała piknik na boisku przy szkole. Tego dnia odbył się też klasowy turniej gry w ringo. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

pik01.JPG (15656 bytes)

pik02.JPG (15969 bytes)

pik03.JPG (23302 bytes)