Rok szkolny 2006/2007

       

        4 września br. rozpoczął się nowy rok szkolny 2006/2007. O godz. 8:00 wzięliśmy udział we mszy św. Potem poszliśmy do szkoły, gdzie odbył się uroczysty apel, a po nim - spotkania z wychowawcami.


        19 i 22 września klasy IV z wychowawcami - p. K. Nowak, p. A. Działdowską, p. D. Filipowiak i p. H. Kordus były na wycieczce w Biskupinie. Uczniowie wzięli udział w XII Festynie Archeologicznym - "Rzymianie i Barbarzyńcy".


        W czwartek, dnia 28 września br. odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka dla uczniów z klas IV-VI. Oprócz muzyki, tańca oraz nagród w losowaniu, na uczestników czekała dodatkowa atrakcja, jaką były Wybory Mistera Szkoły. W konkursie brało udział 11 chłopców, którzy wcześniej zostali wybrani przez swoje klasowe koleżanki na Mistera Klasy.
       Najwięcej głosów otrzymał, a tym samy Misterem Szkoły został Mateusz Kołacki z klasy VIc, I-vice Misterem Szkoły został Paweł Musielak z klasy VIb, II-vice został Kamil Owczarczak z klasy IVc, natomiast tytuł Mistera Publiczności zdobył Dawid Krenz z klasy VId.
Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki, a wszyscy misterzy pamiątkowe dyplomy, książki oraz jak na wybory mistera przystało samochody.


        28 września klasa IV a wraz z wychowawczynią - p. A. Działdowską wzięła udział w zajęciach biblioterapeutycznych "Moje nowe miejsce na ziemi". Prowadziła je p. Halina Radoła z Biblioteki Miasta i Gminy w Gostyniu. W spotkaniu uczestniczyła też p. Maria Juszczak pracująca w Bibliotece Gminnej w Piaskach.


        6 października 2006 roku odbyły się wybory do nowej Rady Samorządu Szkolnego klas IV- VI. W głosowaniu uczestniczyło 231 uczniów.
W skład Rady Samorządu Szkolnego na rok szkolny 2006/ 2007 weszli:
1.     Dawid Krenz  z klasy 6d – 118 głosów
2.     Piotr Sobota z klasy 6d – 103 głosy
3.     Joanna Dolata z klasy 6a – 100 głosów
4.     Jagoda Maciejewska z klasy 4a – 86 głosów
5.     Krzysztof Talarczak  z klasy 4a – 81 głosów
6.     Zuzanna Gliszczyńska z klasy 6c – 80 głosów


        7 listopada podsumowaliśmy szkolny etap ogólnopolskiej akcji "Góra grosza". W sumie zebraliśmy 749 zł i 48 gr! Pieniądze te zostaną przekazane na rzecz rodzinnych domów dziecka.
Z klas I-III SP najwięcej "grosików" zgromadziła klasa IIIa, drugie miejsce zajęła klasa IIa, a trzecie - IIIb.
Klasy IV-VI
I miejsce - VI c
II miejsce - VI a
III miejsce - IV a
Klasy gimnazjalne
I miejsce - I B
II miejsce - III C
III miejsce - II A
Najhojniejsze klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Samorząd Szkolny.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej akcji.


        16 listopada obejrzeliśmy przedstawienie teatralne " Pchła Szachrajka" przygotowane przez szczeciński teatr "Wprost".
Z uwagą śledziliśmy przygody sprytnej, złośliwej i wyrachowanej Pchły - tytułowej bohaterki spektaklu, która z zimną krwią oszukiwała kolejne osoby. Mogliśmy też wraz z aktorami zagrać w niektórych scenach przedstawienia - uczestniczyliśmy np. w przyjęciu zorganizowanym przez Pchłę, tworzyliśmy pociąg, którym jechała ona do Wrocławia, a także wcieliliśmy się w role pcheł, które wzięły pannę Kikę za swoją krewną.


        6 grudnia odbył się III Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej dla uczniów kl. IV-VI zorganizowany przez p. T. Wierzchowskiego. Uczestniczyły w nim drużyny z Piasków, Bodzewa i Szelejewa. Zespół reprezentujący naszą szkołę okazał się bezkonkurencyjny; bardzo wysoko pokonał zarówno kolegów z Szelejewa, jak i Bodzewa i zajął I miejsce w rozgrywkach. Zacięta walka o tytuł najlepszego strzelca turnieju rozegrała się pomiędzy Dawidem Krenzem a Mateuszem Mazurkiem. Gdy po zakończeniu wszystkich meczów okazało się, że obaj mają na koncie tyle samo strzelonych bramek, sędziowie zadecydowali o przeprowadzeniu rzutów karnych. Emocjonująca dogrywka wyłoniła "króla strzelców". został nim M. Mazurek.
        Wszystkie uczestniczące w turnieju drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i puchary ufundowane przez wójta Gminy Piaski - p. Z. Normana oraz piłki zakupione przez p. Deutscha . Po zakończeniu rozgrywek młodzi piłkarze wraz z opiekunami spotkali się w salce przy hali, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek.


        14 grudnia w auli odbyło się spotkanie z poezją Agnieszki Frączek przygotowane przez członków Klubu Przyjaciół Książki dla uczniów kl. I SP. Czwartoklasiści zaprezentowali swym młodszym koleżankom i kolegom inscenizacje wybranych wierszy poetki. Uczestnicy spotkania mogli przenieść się do niezwykłego i pełnego humoru świata poezji A. Frączek, w którym rozmawiają ze sobą zwierzęta i rośliny, można spotkać wędrujące taborety czy też autobus, który dostał czkawki. celem spotkania było zapoznanie uczniów z twórczością p. Frączek i zachęcenie do sięgnięcia po jej książki. Naprawdę warto!


        10 stycznia członkowie szkolnego Klubu Przyjaciół Książki spotkali się w Izbie Leśnej Nadleśnictwa Piaski. Uczniowie obejrzeli film pt. "Opowieści z Narni", który powstał na podstawie wspaniałej książki C. S. Lewisa.


        W czasie ferii zimowych członkowie Klubu Przyjaciół Książki oraz Kółka Przyrodniczego wraz z opiekunami: p. A. Działdowską, p. H. Powicką i ks. A. Aniołem byli na wycieczce w Poznaniu. Uczniowie zwiedzili Palmiarnię, a następnie w Kinepolis obejrzeli film "Eragon".

 


        Dzień 14 lutego to Święto Zakochanych. Z tej okazji już kilka dni przed tym dniem wszyscy chętni mogli, za pośrednictwem Poczty Walentynkowej złożyć życzenia swojej sympatii i przesłać jej kartkę z życzeniami. Wszystkie kartki zostały rozniesione przez posłańców w środę, czyli dokładnie w Dniu Św. Walentego. Jak co roku odbyła się także Dyskoteka Walentynkowa dla uczniów klasy IV-VI. W tym samym czasie, co dyskoteka działał również kiermasz, na którym można było zakupić różne walentynkowe ozdoby. Co więcej, aby podkreślić walentynkowy nastój okna na szkolnych korytarzach zostały ozdobione serduszkami wykonanymi przez uczniów.


W 1973 roku cały świat obchodził pod patronatem UNESCO 500 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, jednego z największych myślicieli świata. W tym samym roku szkole w Piaskach nadano imię wielkiego astronoma i Polaka.
Tradycyjnie już w lutym, miesiącu urodzin tego, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” w Zespole Szkół w Piaskach obchodzony jest Dzień Patrona. Tym razem pamięć Mikołaja Kopernika w piaskowskiej szkole uczczono w piątek 23 lutego. Uczniowie najpierw uczestniczyli w atrakcyjnych zajęciach sportowych, a następnie wzięli udział w apelu przygotowanym specjalnie na tę okazję.
        W tym roku uroczystość z okazji Dnia Patrona miała jednak wyjątkowy charakter, ponieważ została powiązana z inauguracją obchodów 230–lecia szkolnictwa w Piaskach. W związku z tym szkołę zaszczycili obecnością zacni goście, członkowie Honorowego Komitetu Obchodów 230-lecia szkolnictwa w Piaskach, którzy nie szczędzili pochwał, ciepłych słów i serdecznych życzeń pod adresem naszej szkoły. Honorowy patronat nad obchodami tej okrągłej rocznicy objął prof. Krzysztof Maćkowiak z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Podczas apelu krótki rys historyczny szkół w Piaskach zaprezentował pan Ryszard Rudziński.
        Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście i uczniowie obejrzeli przygotowany przez gimnazjalistów montaż słowno-muzyczny „Porozmawiajmy o szczęściu, przyjaźni i miłości”.


W lutym dobiegły końca rozgrywki szkolnej ligi piłki nożnej halowej. W zmaganiach piłkarskich uczestniczyło 8 klas gimnazjalnych. Zespoły liczące pięciu graczy walczyły o zwycięstwo w lidze, grając systemem „każdy z każdym”. Mecze odbywały się w każdą środę w ramach zajęć Uczniowskiego Klubu Sportowego „Saturn”. W sumie klasy rozegrały 60 spotkań, w których zawodnicy strzelili 380 bramek, a łączny czas wszystkich spotkań wyniósł 20 godzin. Opieką nad uczniami oraz sędziowaniem rozgrywek zajmowali się nauczyciele wychowania fizycznego p. Dariusz Dolata oraz p. Przemysław Karkos. Ostateczne zwycięstwo w lidze i tytuł Mistrza Szkoły zdobyła klasa III A. Tytuł króla strzelców zdobył Łukasz Przybylak (39 goli), najlepszym bramkarzem ligi uznano Michała Nawrocika. Zwycięska drużyna otrzymała puchar oraz dyplom.
W związku z dużym zainteresowaniem uczniów taką formą spędzania wolnego czasu, rozgrywki ligowe będą kontynuowane w przyszłym roku szkolnym.


7 marca uczestniczyliśmy w uroczystym apelu z okazji Dnia Kobiet. Wesoły i ciekawy program artystyczny przygotowała klasa Va pod kierunkiem p. M. Kramarczyk i p. I. Małeckiej.

 

        Święto Kobiet obchodziliśmy uroczyście także w klasach. Chłopcy przygotowali dla swych koleżanek różne konkursy oraz życzenia i upominki. Tak bawiono się w kl. IVa:


        26 marca br. klasy IV-VI wzięły udział w przedstawieniu "Świat magii". Iluzjonista - Apollino wraz z towarzyszącą mu wróżką zaprezentowali zgromadzonym w auli widzom wiele ciekawych sztuczek. Niektórzy uczniowie mogli sprawdzić swe magiczne uzdolnienia występując z artystami na scenie.


        W środę, 4 kwietnia klasy 4a oraz 4c wraz z wychowawczyniami p. Anną Działdowską i p. Katarzyną Nowak zwiedzały wystawę prac twórców regionalnych prezentowaną w Gminnym Ośrodku Kultury. Wszystkie prezentowane prace były ciekawe i bardzo się zwiedzającym podobały. Po obejrzeniu prac dokonano również pamiątkowych wpisów.


        18 kwietnia odbył się finał szkolny konkursu literackiego dla uczniów kl. IV - "Chociaż lat niewiele mam, twórczość Brzechwy dobrze znam". Wzięło w nim udział 8 uczniów, którzy w przeprowadzonych wcześniej eliminacjach klasowych zdobyli największą liczbę punktów.
        Finaliści wykazali się ogromną wiedzą. Świetnie odpowiadali na zadawane im pytania i prawidłowo wykonywali inne zadania związane z utworami Jana Brzechwy. Dopiero dogrywka wyłoniła zwycięzców.
I miejsce zajęła Martyna Pelc z kl. IVa, II - Kinga Polaszek z kl. IV d, a III - Magda Dworczak z IVd. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy, a wymienione wyżej dziewczęta także nagrody książkowe.


We wtorek  24 kwietnia 2007roku odbyły się Wybory Zielonej Miss Szkoły. W konkursie brało udział 10 dziewczynek, które wcześniej zostały wybrane przez swoich klasowych kolegów na Miss Klasy.
            Na dziewczynki czekało mnóstwo różnych konkurencji przygotowanych przez uczniów klas szóstych. Na początku kandydatki wykonały autoportret i pomimo utrudnienia, jakim były zawiązane chustką oczy, wszystkie poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie. Następnie sprawdzaliśmy wiedzę naszych kandydatek - „Trzy pytania” to nazwa następnej konkurencji. Po zmaganiach intelektualnych odbyła się konkurencja sportowa o nazwie ‘Minutka” – zadaniem dziewczynek było w ciągu minuty podbić piłeczkę ping - pongową jak najwięcej razy. Przedostatnia konkurencja sprawdzała umiejętność rozpoznawania narzędzi oraz rzeczy przydatnych przy typowo męskim zajęciu, jakim jest majsterkowanie. Dopasowanie nazw do narzędzi nie sprawiło kandydatkom większych trudności. Natomiast podczas ostatniej konkurencji dziewczynki prezentowały się nam we wcześniej przygotowanych pięknych zielonych kreacjach.
            Po podsumowaniu punktów okazało się, że

ZIELONĄ MISS SZKOŁY W ROKU 2006/2007
została
        
WERONIKA LIS
z klasy 6d

I – vice ZIELONĄ MISS SZKOŁY
oraz
ZIELONĄ MISS PUBLICZNOŚCI
została
OLGA BĄK
z klasy 6c

 II – vice ZIELONĄ MISS SZKOŁY
została
         ŻANETA KORDUS
z klasy 6a

Wszystkie uczestniczki otrzymały słodkie upominki a wszystkie miss pamiątkowe dyplomy, książki oraz, jak na wybory miss przystało biżuterię. Dodatkowo, spośród wszystkich tych, którzy głosowali, Zielona Miss Publiczności losowo wybrała 30 osób, które również otrzymały słodkie nagrody.


        25 maja uczniowie kl. IVa i IVc wraz z opiekunami - p. K. Nowak, p. A. Działdowską i p. M. Grzelką-Graf byli na wycieczce w Lesznie. W czasie wycieczki:
zwiedzili lotnisko szybowcowe w Strzyżewicach,
doskonale bawili się na basenie "Awawit",
spacerowali po leszczyńskim małym zoo, a także... stracili mnóstwo pieniążków w Mc' Donalds.


        31 maja 2007 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski "Las w poezji". Uczestniczyło w nim 32 uczniów z klas IV-VI. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Jury w składzie: pani dyrektor A. Grześkowiak-Węglarz, przedstawicielka Nadleśnictwa Piaski - p. Joanna Opielewicz oraz bibliotekarka - p. Anna Twardowska nie miało łatwego zadania.
Wyniki:
I miejsce - Marta Piechocka z kl. VI a
II miejsce - Zuzanna Andrzejewska z kl. IV c
III miejsce - Julia Słojewska z kl. V b
Przyznano też trzy wyróżnienia:
- Jagoda Maciejewska z IV a
- Patrycja Frąckowiak z IV a
- Monika Owsińska z VI b
Konkurs został przygotowany przez panie bibliotekarki p. Paulinę Pelc i p. Annę Twardowską oraz p. Annę Działdowską - opiekuna szkolnego Klubu Przyjaciół Książki.


 

        2 czerwca członkowie szkolnego Klubu Przyjaciół Książki oraz uczniowie klasy IVa byli na wycieczce w Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie.