Rok szkolny 2007/2008

       

        W poniedziałek dnia 3 września 2007 roku rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Najpierw o godzinie 800 wzięliśmy udział w uroczystej mszy świętej. Potem poszliśmy do szkoły, gdzie odbył się uroczysty apel, a po nim - spotkania z wychowawcami.
Mamy nadzieję, że nadchodzący rok będzie dla wszystkich pełen samych radosnych dni i że nie przysporzy zbyt wielu zmartwień, a w dzienniczkach znajdą się same dobre oceny.


        14 września uczniowie Szkoły Podstawowej przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". W tym roku odbywała się ona pod hasłem: "Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!"
Fundacja Nasza Ziemia, podobnie jak w latach poprzednich szczególny nacisk kładzie na likwidację dzikich wysypisk. Pragnie także zwrócić uwagę na korzyści płynące z oszczędzania surowców naturalnych, energii.


Wybory Samorządu Szkolnego kl. IV-VI

        W połowie września ruszyła w naszej szkole kampania wyborcza. Każda klasa wytypowała dwoje uczniów na kandydatów do nowego samorządu a ci następnie, przygotowali swoje plakaty wyborcze, które zawisły na szkolnym korytarzu.

Następnie, dnia 28 września 2007 roku odbyły się wybory do nowej Rady Samorządu Szkolnego klas IV- VI. W głosowaniu uczestniczyło 216 uczniów.


Oto skład nowej Rady Samorządu Szkolnego na rok szkolny 2007/2008:

Przewodnicząca:
Marta Frąckowiak

Zastępca przewodniczącej:
Agata Wachowiak

Sekcja dekoracyjna:

Dominika Frąckowiak
 

Dawid Kolan
 

Sekcja "Szczęśliwy numerek"

Marta Tymińska
 

Wojciech Dolatowski
 

 


        2 października 2007 roku uczniowie klasy 5c wspólnie z wychowawczynią p. Kasią Nowak zorganizowali pierwszy Klasowy Turniej w „Kółko i krzyżyk”. Najlepszą spośród 15 uczestników okazała się Klaudia Mikołajczak, drugie miejsce zdobyła Ola Żarnowska, a po zaciętej walce trzecie miejsce zdobyła Dominika Busz. Czwarte miejsce przypadło Zuzi Andrzejewskiej. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki.

 


       Dnia 2 października odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka dla uczniów klas IV-VI. Była to dyskoteka z okazji Dnia Chłopca połączona z wyborami Mistera Szkoły. Wszyscy obecni na tej dyskotece chłopcy otrzymali z okazji swojego święta słodki upominek. Były wspólne tańce i losowanie nagród na numery biletów – tym razem główną nagrodą był mały plecak.
        Jednak podobnie jak w ubiegłym roku najwięcej emocji dostarczyły wybory Mistera Szkoły. Tym razem przeprowadzone one zostały nieco inaczej tzn. każdy Klasowy Mister został wcześniej poddany trzem próbom i tylko czterech chłopców z najlepszymi wynikami już na dyskotece walczyło o tytuł. Po dwóch konkurencjach przeprowadzonych na dyskotece, a były to: zadanie typu „Prawda/ Fałsz” oraz odgadywanka  „Co to jest?”
Misterem Szkoły na rok 2007/2008 został PATRYK  MAZUREK z klasy 6a
I vice Misterem - DOMINIK  JAKUBOWSKI z klasy 5b
II vice Misterem - WOJCIECH  PRZEDLACKI z klasy 6c
a Misterem Publiczności został DAWID  KOLAN z klasy 5a
Wszyscy Misterzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe oraz słodkie upominki.


        W tym roku po raz pierwszy w naszej szkole odbył się "Dzień spódnicy" (30 października). Wiele uczennic, a także nauczycielek można było zobaczyć w tym dniu w spódnicy. W nagrodę rozdawane były ozdobne naklejki.


        12 listopada w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski poezji Kaspra Miaskowskiego. Uczestniczyło w nim 29 uczniów szkoły podstawowej.
Wyniki:
I miejsce - Wojtek Dolatowski z kl. IV a
II miejsce - Patrycja Frąckowiak z kl. V a
III miejsce - Zuzanna Andrzejewska z kl. V c
Przyznano też 3 wyróżnienia, otrzymali je: Jagoda Maciejewsdka z kl. V a, Wojtek Przedlacki z kl. VI c i Marta Frąckowiak z kl. VI b.
Wśród recytatorów z gimnazjum najlepsza okazała się Marta Dolatowska z kl. IIB, drugie miejsce zajęła Małgorzata Boruszewska z kl. IIB, trzecia była Weronika Lis z kl. IC.


        16 listopada br. uczennice naszej szkoły, Sandra Łagódka, Aneta Lis i Karolina Rzepecka, wzięły udział w Powiatowym Konkursie "Udział Wielkopolan w wojnie obronnej 1939". Sandra Łagódka zajęła I miejsce, natomiast dzięki dobrym wynikom pozostałych uczennic nasze gimnazjum zajęło II miejsce. W nagrodę szkoła otrzymała odtwarzacz DVD.


        22 listopada br. w godzinach popołudniowych uczniowie klasy 5c wraz z opiekunami – panem Dominikiem Jankowiakiem oraz z panią Katarzyną Nowak zorganizowali rozgrywki sportowe w piłkę szwedzką. Walka była wyrównana i nie było ani zwycięzców ani pokonanych a wspólną nagrodą był słodki poczęstunek. Humory dopisywały i wszyscy świetnie się bawili.


        W listopadzie podsumowaliśmy kolejną edycję akcji„Góra Grosza”. Tym razem udało się nam uzbierać aż 865,38 zł!!! Najbardziej aktywne klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. dziękujemy wszystkim tym, którzy wsparli naszą akcję chociaż małym grosikiem.


        W czwartek, 29 listopada na godzinie wychowawczej uczniowie klasy 5c wraz z wychowawczynią zorganizowali Klasowe Andrzejki. Wszyscy byli bardzo ciekawi tego, co ich czeka w przyszłości, dlatego wróżby cieszyły się dużym powodzeniem zarówno wśród chłopców, jaki i wśród dziewczynek.


        21 grudnia obejrzeliśmy przygotowany przez klasę 1C apel z okazji świąt Bożego Narodzenia. Mieliśmy okazję poznać zwyczaje związane ze świętami w różnych krajach europejskich.
Po zakończeniu apelu został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy świąteczny wystrój klasy. Pierwsze miejsce zajęła klas 3A, drugie klasa 1 A, a trzecie klasa 3D.


        16 stycznia uczniowie szkoły podstawowej bawili się na dyskotece szkolnej. Dochody z imprezy zostały przeznaczone na rzecz WOŚP.

 


        21 stycznia br. w bibliotece odbyły się eliminacje szkolne konkursu recytatorskiego twórczości Adama Mickiewicza i polskich romantyków. W konkursie uczestniczyło 21 uczniów klas IV-VI.
Wyniki:
I miejsce - Wojtek Dolatowski z kl. IV a
II miejsce - Zuzanna Andrzejewska z kl. V c
III miejsce - Monika Ratajczyk z kl. V c
Wyróżnienia przyznano: Julce Słojewskiej z kl. VI b, Patrycji Frąckowiak z kl. Va i Zosi Woźniak z kl. Vc.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki ufundowane przez Samorząd Szkolny.


        14 lutego członkowie Klubu Przyjaciół Książki spotkali się na uroczystej "Herbatce u Zeusa". Spotkanie było podsumowaniem zajęć poświęconych mitologii greckiej. Uczniowie przygotowali ciekawe stroje oraz atrybuty wybranych bogów i bohaterów. Na niezwykłej uczcie pojawili się m.in. Zeus, Posejdon, Demeter, Kora, Afrodyta i Artemida, a także nimfa Kirke oraz żona Odyseusza - Penelopa.


        Tradycyjnie już w lutym, miesiącu urodzin Mikołaja Kopernika, w naszej szkole obchodzony jest Dzień Patrona. Tym razem pamięć tego, który „wstrzymał Słońce ruszył Ziemię” uczciliśmy w piątek 29 lutego. Uczniowie najpierw uczestniczyli w zajęciach sportowych, a następnie wzięli udział w uroczystym apelu przygotowanym specjalnie na tę okazję.
        W auli szkoły zgromadzili się zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele, sponsorzy, pracownicy szkoły i oczywiście uczniowie. W roli współgospodarzy występowali też rodzice. Podczas części oficjalnej goście składali na ręce p. dyrektor Aldony Grześkowiak – Węglarz serdeczne życzenia, nie szczędzili pochwał i ciepłych słów. Obchodom święta towarzyszył konkurs na najciekawszą gazetkę ścienną poświęconą patronowi i na folder pt. „Nasza szkoła”. Nagrodzone prace można było podziwiać na zorganizowanej w auli wystawie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też wystawa „Nasza szkoła w liczbach”.
        Z obchodami Dnia Patrona powiązana została prezentacja książki „Dzieje szkół w Piaskach” autorstwa Ryszarda Rudzińskiego, emerytowanego wieloletniego nauczyciela historii w piaskowskiej szkole. Wydanie tej pozycji stanowi uwieńczenie obchodów 230-lecia szkolnictwa w Piaskach. Publikacja, której wydawcą jest Urząd Gminy w Piaskach, to pierwsze tego typu opracowanie. Jej autor wyraża nadzieję, że lektura książki przyczyni się do zgłębienia wiedzy na temat historii i stanie się okazją do wspomnień z lat szkolnych. We wstępie pisze: postanowiłem ocalić to, co zostało napisane na kartach dawnych kronik, w protokółach czy artykułach prasowych. Nie zapomniałem też o wspomnieniach świadków tamtych wydarzeń i moich własnych. Myślę, że istnieje zapotrzebowanie na pozycję książkową tego typu, choćby po to, by przedstawić historię i współczesność placówki oświatowej w Piaskach, by zastanowić się nad upływającym czasem, by uczcić pamięć nauczycieli, którzy przez długie lata pracowali w szkole.
        Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście i uczniowie obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej. Młodzi aktorzy z przymrużeniem oka przypomnieli historię Króla Maciusia I, a ich profesjonalizm i zaangażowanie zostało nagrodzone gromkimi brawami.


        3 i 4 kwietnia 2008 odbyła się wycieczka dla gimnazjalistów do Berlina i na Wyspę Tropikalną, którą zorganizowała p. Jolanta Karkos. Opiekę sprawowała również p. Anna Twardowska. Uczniowie w pierwszy dzień mieli możliwość spędzić kilka godzin na egzotycznej „wyspie”. Wśród orchidei śpiewały ptaki i bzyczały owady, a koło bagien i strumyka szumiała woda. Jedną z wielu atrakcji było morze południowe wielkości trzech basenów olimpijskich, w którym woda miała ok. 31 stopni.  Jeden brzeg stykał się ze ścianą z tworzywa sztucznego, która tak odbijała wodę, że morze zdawało się nie mieć końca.
Kolejna atrakcja to basen w kształcie laguny, z jaskiniami, bulgoczącymi siedziskami i wodospadami. Wszystko to wśród egzotycznych roślin. Zasadzono tu ponad 12 tys. roślin (500 gatunków), m.in. kilkumetrowe palmy, paprocie, liany, orchidee, wszystkie opatrzone tabliczkami z nazwą, opisem i miejscem pochodzenia. Na każdym kroku laguna zaskakiwała uczniów czymś nowym: sztuczne wiry, fontanny pojawiające się nagle pod stopami, zakamarki z wirami w jaskiniach porośniętych bujną roślinnością. Jednak największym powodzeniem cieszyły się ogromne zjeżdżalnie. Było to dla uczniów niezapomniane przeżycie.
Drugiego dnia wyruszyli na zwiedzanie Berlina. Zobaczyli Alexanderplatz, Czerwony Ratusz, Wieżę Telewizyjną, Bramę Brandenburską, ulicę: Unter den Linden, Kolumnę Zwycięstwa z wejściem na taras widokowy, okolice Dworca ZOO, Kościół Pamięci i Europa Center z Zegarem Wodnym oraz Reichstag. Podziwiali także Berlin z punktu widokowego na Reichstagu.


 

        15 kwietnia w auli naszej szkoły odbył się finał konkursu literackiego "Z mitologią za pan brat". Uczestniczyły w nim uczennice z kl. Va i Vc. Finalistki odpowiadały na pytania dotyczące mitów greckich, rozpoznawały atrybuty różnych bogów oraz układały z rozsypanki plan wydarzeń mitu o Syzyfie.
        Zacięta rywalizacja zakończyła się zwycięstwem Zuzi Andrzejewskiej z Vc, II miejsce zajęła Martyna Pelc z Va, a trzecie - Zosia Woźniak z Vc. Wszystkie uczestniczki konkursu otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.


        24-25 kwietnia klasy Va i Vc były na wycieczce w Górach Sowich. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili zamek Grodno w Zagórzu Śląskim oraz tajemnicze sztolnie "Włodarz". Drugiego dnia weszli na szczyt Wielkiej Sowy i zwiedzili twierdzę w Srebrnej Górze.


        30 maja uczniowie szkoły podstawowej w Piaskach w nietypowy sposób obchodzili Dzień Dziecka. Uroczystość połączono z międzyklasowymi rozgrywkami w ramach IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Czysty las”. Przygotowania do imprezy trwały kilka tygodni, uczestniczyli w nich zarówno uczniowie, jak i wychowawcy klas, koordynatorkami wszystkich działań były panie: Romualda Marciniak, Hanna Powicka i Katarzyna Nowak.
         Efekt  wspólnej pracy był naprawdę imponujący! W dniu uroczystości zgromadzone w auli szkoły dzieci zaprezentowały m.in. piękne prace plastyczne dotyczące wylosowanych wcześniej gatunków drzew, pomysłowe hasła propagujące ochronę środowiska i barwne stroje leśnych zwierząt. Odbył się też konkurs recytatorski, w czasie którego przedstawiciele poszczególnych klas prezentowali wiersze o lesie oraz konkurs sprawdzający wiedzę przyrodniczą.
         Ogromne zaangażowanie uczniów i ich wspaniałe przygotowanie do imprezy sprawiły, że komisja w składzie: pani dyrektor Aldona Grześkowiak – Węglarz, przedstawiciel Nadleśnictwa Piaski – pan Różański  i bibliotekarka – pani Anna Twardowska nie miała łatwego zadania. Ostatecznie zacięta rywalizacja zakończyła się zwycięstwem klasy VI b, drugie miejsce zajęła klasa V c, a trzecie – V a.
          Po rozgrywkach międzyklasowych uczniowie udali się na przemarsz ulicami Piasków.  Jego celem było zachęcenie mieszkańców Piasków do segregacji odpadów, a także przekazanie panu wójtowi postulatów wnioskujących o zaopatrzenie Gminy Piaski w kolorowe kosze do segregacji śmieci.  Uczestnicy marszu byli ubrani w barwne koszulki symbolizujące kolorystykę pojemników do segregacji. Każda z klas przygotowała ciekawe transparenty i plakaty. Postulaty od uczniów przyjęli Przewodnicząca Rady Gminy w Piaskach pani Irena Różalska i Sekretarz Gminy Piaski pan Wiesław Glapka.


31 maja uczestniczyliśmy w Małym Biegu im. Edmunda Bojanowskiego. Wyniki:

Grupa dziewcząt – kl. III – IV SP

I miejsce – Zosia Piasecka

III miejsce – Adrianna Ciesielska

Grupa chłopców – kl. III – IV SP

II miejsce – Tomek Stachowiak

III miejsce – Arek Radoła

Grupa dziewcząt -  kl. V + VI SP

III miejsce – Weronika Lis

Grupa chłopców – kl. V – VI SP

I miejsce – Mateusz Dolatowski, kl. V d

II miejsce – Bartek Siepa, kl. VI b


I MŁODZIEŻOWA SESJA Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA OCHRONY ŚRODOWISKA

Dzięki uprzejmości Przewodniczącej Rady Gminy w Piaskach pani Irenie Różalskiej i Wójtowi gminy panu Zenonowi Normanowi mieliśmy możliwość zorganizowania sesji młodzieżowej poświęconej problemowi segregacji odpadów w naszej gminie. Sesja odbyła się w dniu 3 czerwca w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Piaskach, która udekorowana była pracami plastycznymi uczniów , a także postulatami – transparentami, które 30 maja, na zakończenie „kolorowego przemarszu” ulicami Piasków uczniowie przekazali władzom gminy.
        Celem młodzieżowej sesji było uświadomienie naszym radnym, sołtysom, przedstawicielom jednostek organizacyjnych naszej gminy i wszystkim innym uczestnikom tego spotkania zagrożeń wynikających z niesegregowania śmieci.
        Młodzi radni podjęli uchwałę o wprowadzeniu na terenie gminy Piaski kolorowych kubłów do segregacji odpadów. Zapoznali również uczestników spotkania z wynikami ankiety przeprowadzonej przez uczniów gimnazjum wśród mieszkańców gminy, z której wynikało, że lokalna społeczność domaga się kolorowych pojemników do segregacji.
        Na zakończenie sesji członkowie Szkolnego Klubu Przyjaciół Książki zaprezentowali program artystyczny „Gnomy z planety Gnu”, którym chcieli wyrazić swoją troskę o naszą planetę, Ziemię.


















        11 czerwca uczniowie SP z opiekunami – p. I. Małecką i p. A. Działdowską byli na wycieczce w Poznaniu. W Teatrze Muzycznym obejrzeli ciekawy i doskonale przygotowany spektakl „Kot w butach”.


        13 czerwca 2008 roku w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski „Las w poezji” dla uczniów klas IV – VI. Uczestniczyło w nim 21 osób. Uczniowie prezentowali utwory różnych twórców opiewające piękno leśnej przyrody i jej niezwykły urok, a także ukazujące tajemniczość leśnych ostępów. Recytowano m.in. wiersze Czesława Miłosza, K. Przerwy – Tetmajera, K. I. Gałczyńskiego i fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
        Dzięki wspaniale przygotowanym prezentacjom zarówno uczestnicy konkursu, jak i jury oraz publiczność mogli choć na chwilę przenieść się w wyobraźni na łono natury, wsłuchać się w odgłosy leśnej przyrody i poczuć jej niezaprzeczalną magię.
        I miejsce w konkursie zajęła Julia Słojewska – uczennica klasy VI b, II – Zuzanna Andrzejewska z V c, a III – Martyna Pelc z Va. Przyznano też dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Maciej Bałaga z V b i Arek Klak z IV b.


16 czerwca klasy V a, V b i V c były na pieszej wycieczce w Bazylice Świętogórskiej. Uczniowie wzięli udział w mszy świętej, zwiedzili klasztor i podziemia świątyni, a potem ks. Adam zaprosił wszystkich na herbatę i ciasteczka.


        16 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europejski, który przygotowały pani Jolanta Karkos, pani Lidia Plackowska i pani Teresa Wolniewicz. Uczniowie wysłuchali historii UE oraz obejrzeli przedstawienie "Schneewitchen" w języku niemieckim. Następnie dwie klasy: 2A i 2B przygotowały utwory w języku niemieckim. Zwyciężyła klasa 2B piosenką "Luftballons", którą zaśpiewała Zosia Wicher. Obydwu klasom za przygotowanie bardzo dziękujemy.