Rok szkolny 2008/2009       

        W poniedziałek dnia 1 września 2008 roku rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Najpierw o godzinie 800 wzięliśmy udział w uroczystej mszy świętej. Potem poszliśmy do szkoły, gdzie odbył się uroczysty apel, a po nim - spotkania z wychowawcami.
 

 


        2 października odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka dla uczniów SP. Została ona zorganizowana przez Samorząd Szkolny z okazji Dnia Chłopca. Święto to uroczyście obchodzono także w klasach. Dziewczęta przygotowały dla kolegów różne konkursy i upominki.


 

        W październiku uczniowie gimnazjum wzięli udział w konkursie na "Bukiet Jesienny". I miejsce zajęła Marta Grzempowska z klasy III B, drugie miejsce zdobyła Karolina Majchrzak z klasy II C, a trzecie miejsce przypadło Martynie Matelskiej z klasy II A.

 


        21 października klasy VIa i VIc wraz z opiekunkami: p. A. Działdowską, p. K. Nowak i p. P. Pelc były na wycieczce w Poznaniu. Uczniowie zwiedzili z przewodnikiem miasto, poszerzyli swą wiedzę o jego historii i najcenniejszych zabytkach.

 


        W tym roku kolejny raz nasza szkoła zdobyła I miejsce w IV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Czysty Las" organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu i Lasy Państwowe. 28 października w Sali Senatu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
w Warszawie z rąk byłego rektora SGGW oraz prezesa Towarzystwa Przyjaciół Lasu uczniowie odebrali główną nagrodę 10000 zł. Wygrane pieniądze zostaną przeznaczone na wyposażenie pracowni przyrodniczej w nowoczesny sprzęt multimedialny, zakup telewizora, DVD, książek i innych pomocy dydaktycznych. Koordynatorem działań podejmowanych w ramach konkursu od kwietnia do czerwca tego roku była nauczycielka przyrody p. Hanna Powicka, która swoim entuzjazmem zaraziła liczne grono uczniów i nauczycieli oraz Nad Do najciekawszych zadań przeprowadzonych w ramach konkursu „Czysty Las” należały:

·        kolorowy przemarsz ulicami Piasków,

·        opracowanie antologii „O drzewach w literaturze dziecięcej”,

·        wycieczka do Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie,

·        tematyczne zajęcia w Arboretum im. Filipa Skoraczewskiego w Nadleśnictwie Piaski,

·        malowanie drzew, wioski Smerfów, „leśnej łąki” na szkolnych korytarzach,

·        konkurs recytatorski „Las w poezji”,

·        przygotowanie i przedstawienie inscenizacji „Gnomy z planety Gnu”,

·        Ekologiczny Dzień Dziecka,

·        Lasy Europy – prezentacje multimedialne opracowane przez uczniów gimnazjum,

·        wykonanie wystaw, gazetek, plakatów o tematyce leśnej,

·        sprzątanie terenów leśnych wokół szkoły  - „strażnicy leśni”,

·        posadzenie własnego drzewka,

·        zorganizowanie I Młodzieżowej Sesji z okazji dnia Ochrony Środowiska,

·        edukacja ekologiczna dzieci z Przedszkola Samorządowego w Piaskach, poprzez zajęcia prowadzone przez gimnazjalistki,

·        wykonanie plakatów na podstawie „Dekalogu Świętego Franciszka”,

·        potyczki matematyczno – ekologiczne,

·        projekt statystyczny „Segregacja śmieci na terenie gminy Piaski”,

·        wystawa „Lasy polskie w liczbach”,

·        Leśna historyjka – malowanie plakatów o tematyce leśnej,

·        konkurs mody ekologicznej,

·        konkurs plastyczny „Gramy w kolory – ABC segregacji śmieci”,

·        Zielona Dyskoteka,

·        Leśne wycieczki literackie,

·        Spotkania z ciekawymi ludźmi:

1.      Mniej plastików w lasach ? – „Zaczarowane Carlsbad Caverns”

2.      Bliżej Francji – spotkanie z rodziną Lefebvre

3.      Segregujmy śmieci – spotkanie z Wójtem Gminy Piaski

4.      Spotkania klas czwartych ze studentką III roku Ochrony Środowiska.


        3 listopada w klasie IV b odbył się konkurs na najlepszą inscenizację bajki A. Mickiewicza "Przyjaciele". Uczniowie starannie przygotowali się do występu, wykonali ciekawe dekoracje i rekwizyty, zadbali o odpowiednie stroje. Prezentacje poszczególnych grup nagrodzono gromkimi brawami, a najlepsi otrzymali oceny celujące z języka polskiego.


        7 listopada w bibliotece odbyły się eliminacje szkolne do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Kaspra Miaskowskiego. Uczestniczyli w nich uczniowie gimnazjum. I miejsce zajęła Małgorzata Boruszewska z kl. IIIB, II - Marta Dolatowska z IIIB, a III - Weronika Lis z kl. IIC.
        13 listopada w tym samym konkursie wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej. I miejsce zajął Wojtek Dolatowski z kl. Va, II miejsce - Zuzanna Andrzejewska z VIc, III- Maciej Bałaga z VIb.
        Małgorzata Boruszewska i Wojciech Dolatowski będą reprezentowali naszą szkołę w finale konkursy, który odbędzie się 30 listopada w GOK w Piaskach. Życzymy powodzenia!


        25 listopada uczestniczyliśmy w dyskotece andrzejkowej zorganizowanej przez Samorząd Szkolny. W trakcie zabawy można było wziąć udział w przygotowanych przez członków Samorządu różnorodnych wróżbach, odbyło się też losowanie nagród na numery biletów.

            Andrzejki obchodziliśmy uroczyście także w klasach. Przypomnieliśmy sobie andrzejkowe oraz troszkę już zapomniane katarzynkowe tradycje i świetnie się bawiliśmy podczas przeprowadzania wróżb.


        26 listopada w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowego konkursu literackiego "Bajkowa rodzinka". Monika Ratajczyk z klasy VIc zdobyła w tym konkursie wyróżnienie.


        30 listopada 2008 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach odbył się finał VIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. Kaspra Miaskowskiego. Bardzo dobrze wypadli reprezentujący naszą szkołę uczniowie - Małgosia Boruszewska zajęła I miejsce w kategorii uczniów gimnazjum oraz otrzymała nagrodę Grand Prix konkursu, a Wojtek Dolatowski z kl. Va SP zdobył wyróżnienie.


        5 grudnia odbył się V Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej dla uczniów szkół podstawowych, zorganizowany przez p. T. Wierzchowskiego. Uczestniczyły w nim drużyny z Piasków, Szelejewa, Bodzewa, Pogorzeli i Wycisłowa. Reprezentacja naszej szkoły zdecydowanie pokonała wszystkich przeciwników i zajęła I miejsce w turnieju, a Artur Zgoła z kl. VI c został wybrany najlepszym bramkarzem tych rozgrywek.


3 lutego uczniowie szkoły podstawowej bawili się na dyskotece karnawałowej zorganizowanej przez Samorząd Szkolny.


        5 lutego członkowie Klubu Przyjaciół Książki spotkali się na uroczystej "Herbatce z bohaterami literackimi". Uczniowie wcielili się w bohaterów swoich ulubionych książek i przedstawili wybrane fakty z ich życia lub najciekawsze przygody. Wśród przybyłych na uroczystość "gości" pojawili się m.in. Ania z Zielonego Wzgórza, Pipi, królewna Śnieżka, Zuzanna - bohaterka "Opowieści z Narnii", Harry Potter ze swoją przyjaciółką Hermioną, a także uroczy łobuziak - Emil ze Smalandii.
        Pomysłowość uczniów i wysoki poziom prezentacji wybranych bohaterów zasługują na duże uznanie. Najlepsi zostali nagrodzeni ocenami celującymi z języka polskiego.


        W związku z przypadającą w tym miesiącu rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika w czwartek 12 lutego świętowaliśmy Dzień Patrona. Ten wszechstronnie uzdolniony wielki Polak patronuje naszej szkole od 1973 roku, kiedy to cały świat obchodził 500 rocznicę jego urodzin.
        W auli szkoły zgromadzili się zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele, sponsorzy, pracownicy szkoły i oczywiście uczniowie. W roli współgospodarzy występowali też rodzice. Podczas części oficjalnej goście składali na ręce p. dyrektor Aldony Grześkowiak – Węglarz serdeczne życzenia. Sekretarz Gminy Piaski p. Wiesław Glapka wręczył nagrodę Wójta Gminy Piaski za pracę na rzecz społeczności szkolnej oraz mieszkańców gminy Piaski, całokształt działań w pracy dydaktyczno - wychowawczej, innowacyjne i kreatywne działania na rzecz edukacji oraz kreowanie dobrego wizerunku szkoły, którą w tym roku została wyróżniona nauczycielka plastyki i muzyki p. Irmina Małecka.
Obchodom święta towarzyszył konkurs na plakat pt. „Nasza klasa”. Nagrodzone prace można było podziwiać na zorganizowanej w auli wystawie.
        Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście i uczniowie obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów gimnazjum, w którym przypomniano postać Mikołaja Kopernika, którego osiągnięcia mają być dla uczniów z Piasków drogowskazem w zdobywaniu wiedzy i odkrywczych poszukiwaniach.

Tradycyjnie już w ramach obchodów imienin rywalizowaliśmy w zajęciach sportowych.

Drużyny uczniów klas IV grały w "Dwa ognie", klas V - w piłkę nożną, a kl. VI - w piłkę ręczną.

Wyniki rozgrywek sportowych

Turniej gry w "Dwa ognie" - kl. IV Piłka nożna - kl. V Piłka reczna - kl. VI
I miejsce - kl. IV a

II miejsce - kl. IV b

 

 

I miejsce - kl. Va

II miejsce - kl. Vb

III miejsce - kl. Vc

 

I miejsce - kl. VId

II miejsce - kl. VIa

III miejsce - kl. VI b

IV miejsce - kl. VI c


        W czasie ferii zimowych uczniowie kl. VIa, VIc i IVb byli na wycieczce w Poznaniu. Zwiedzili Muzeum Powstania Wielkopolskiego i w Kinepolis obejrzeli film "Madagaskar 2".


        8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji w klasach odbyły się przygotowane przez chłopców uroczystości. Dziewczęta zostały obdarowane ślicznymi upominkami i uczestniczyły w różnorodnych zabawach i konkursach.


        13 marca w bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje szkolne Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Twórczości Adama Mickiewicza. I miejsce w konkursie i awans do etapu rejonowego wywalczył Wojtek Dolatowski z kl. Va, który recytował bajkę "Pies i wilk". II miejsce zajęła Monika Ratajczyk, a III-Zuzanna Andrzejewska (obydwie z klasy VI c). Konkurs uświetniła starannie przygotowana przez panie bibliotekarki wystawa, na której zaprezentowano różne wydania "Pana Tadeusza".


W kwietniu uczniowie kl. VIa i VIc odwiedzili zorganizowaną przez GOK w Piaskach wystawę prac twórców regionalnych.


        23 i 24 kwietnia uczniowie kl.VIa i VIc byli na wycieczce w Toruniu. Poznali najważniejsze zabytki miasta, odwiedzili Dom Kopernika i Muzeum Piernika, obejrzeli seans "Osiem planet" w Planetarium im. W. Dziewulskiego, a także spacerowali słynną promenada nad Wisłą - Bulwarem Filadelfijskim. Główną atrakcją okazało się nocne zwiedzanie z pochodniami zamku krzyżackiego, dostarczyło ono wszystkim niezapomnianych wrażeń.


        21 maja odbył się konkurs literacki "Toruńskie legendy i nie tylko ..." przygotowany przez p. A. Działdowską. Uczestniczyli w nim uczniowie klas VIa i VIc, Zacięta rywalizacja zakończyła się zwycięstwem Zuzi Andrzejewskiej z kl. VIc, II miejsce zajęła Julka Danielczak z VIa, a trzecie równorzędne miejsca przyznano: Martynie Pelc z VIa, Magdzie Nowickiej z VIa i Wojtkowi Michalakowi z VIc.
        Konkurs uświetniła wystawa plakatów o Toruniu wykonanych przez uczniów kl. VIa oraz inscenizacja propagująca czytelnictwo pt. "Stan chorobowy" przygotowana przez członków Szkolnego Klubu Przyjaciół Książki.


30 maja uczestniczyliśmy w 26 Małym Biegu im. Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego.
Najlepsze wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych:

Dziewczęta kl. III i IV Chłopcy kl. III i IV
II miejsce - Katarzyna Krenz z kl. IV a II miejsce - Piotr Majchrzak z kl. III b
III miejsce - Daria Bilińska z kl. IV b III miejsce - Patryk Kaczmarek z kl. IVa
   
Dziewczęta kl. V i VI Chłopcy kl. V i VI
I miejsce - Zuzanna Jankowiak z kl. VI a I miejsce - Mateusz Dolatowski z kl. VI d
  II miejsce - Paweł Fórmanowski z kl. VI d
  III miejsce - Piotr Pawlak z kl. VI c
   
Dziewczęta kl. I i II gimnazjum Chłopcy kl. I i II gimnazjum
I miejsce - Katarzyna Wujczak z kl. I A II miejsce - Mikołaj Rolnik z kl. II B
II miejsce - Anna Turbańska z kl. II C II miejsce - Bartek Siepa z kl.
III miejsce - Weronika Lis z kl. II C  
   
Dziewczęta kl. III gimnazjum Chłopcy kl. III gimnazjum
I miejsce - Paulina Kołacka z kl. III C III miejsce - Bartek Dworczak z kl. III D
II miejsce - Małgorzata Boruszewska z kl. III B  
III miejsce - Emilia Nawrot z kl. III A  


      1 czerwca obchodziliśmy po raz kolejny w naszej szkole „Dzień Europejski”, który przygotowała pani Jolanta Karkos, pani Lidia Plackowska, pani Teresa Wolniewicz oraz pani Renata Sroka.
„Dzień Europejski” służy kształtowaniu i doskonaleniu wielu umiejętności, kształtowaniu wartości, postaw i poglądów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania uczniów w dorosłym życiu w zintegrowanej Europie, a obecnych przecież na lekcjach niemal wszystkich przedmiotów w szkole. Bogactwo celów poznawczych i wychowawczych, interdyscyplinarność, możliwości promowania swojej szkoły na zewnątrz, elementy gry i radosnej zabawy towarzyszące „Dniom Europejskim” nie są jedynymi warunkami atrakcyjności takiej formy uroczystości. Niebagatelną rolę odgrywała też rywalizacja pomiędzy poszczególnymi klasami w konkursie językowym niemiecko – angielskim. Skład jury: pani wice-dyrektor Henryka Jurkowska-Klupś, pani Lidia Plackowska i pani Renata Sroka.
Nad prawidłowym przebiegiem całości czuwała pani Jolanta Karkos.
Zwyciężyła klasa IID, drugie miejsce zajęła klasa IIIB, a trzecie po pasjonującej dogrywce klasa IIB. Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy.
Całość prowadziły Marta Dolatowska i Monika Tomiak z klasy IIIB.


      5 czerwca to Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Z tej okazji w Zespole Szkół w Piaskach odbył się konkurs recytatorski "Las w poezji" dla uczniów klas IV-VI. Został on przygotowany przez nauczycielkę języka polskiego p. Annę Działdowską we współpracy z p. Krystyną Dolatowską oraz bibliotekarkami szkolnymi - p.Pauliną Pelc i p. Anną Twardowską. W jury zasiedli zaproszeni goście: p. dyrektor Henryka Jurkowska-Klupś, pracująca w Bibliotece Gminnej w Piaskach p.Małgorzata Radoła oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Piaski - p. Tomasz Kwieciński. Uczestnicy konkursu recytowali wiersze słynnych polskich poetów, m.in. K.I.Gałczyńskiego, K. Przerwy-Tetmajera, L. Staffa oraz A. Mickiewicza. Poziom prezentacji był bardzo wysoki. Ostatecznie I miejsce zajęła Tosia Jankowska z kl.VIc, II miejsce - Zuzanna Andrzejewska z kl. VIc, III miejsce - Ola Michalak z kl. IVb. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i gry dydaktyczne, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc - nagrody książkowe. Warto dodać, że była to już trzecia edycja konkursu recytatorskiego "Las w poezji", a ponieważ cieszy się on zainteresowaniem uczniów, z pewnością nie ostatnia.

        Kolejnym punktem obchodów Dnia Ochrony Środowiska było porządkowanie bardzo zanieczyszczonej rzeczki - Malińczy i jej brzegów. W sprzątaniu uczestniczyli uczniowie gimnazjum pod opieką p.Teresy Wolniewicz, p.Hanny Powickiej i p.Anny Działdowskiej. Gmina Piaski zapewniła uczestnikom akcji worki na śmieci oraz zajęła się ich wywiezieniem.


        8 czerwca 2009 roku w ZS Piaski odbyły się zajęcia promujące naukę języka niemieckiego, co było możliwe dzięki Deutsch-Wagen-Tour, akcji zachęcającej Polaków do uczenia się tego języka. Naszym gościem była pani Justyna Wichłacz przedstawicielka Instytutu Goethego.
Zadaniem jej było zaprezentowanie szeregu nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka niemieckiego, a celem dydaktycznym przedstawienie przykładów, w jaki sposób można uczyć się i nauczać języka obcego poprzez zabawę. Pani Wichłacz w niekonwencjonalny sposób przekazała uczniom informacje o krajach niemieckojęzycznych, między innymi w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów. W zajęciach wzięli uczniowie klasy 5b SP oraz IIB i IIIB Gimnazjum Piaski. Wykazali się bardzo dobrą znajomością słownictwa i wiedzą o państwach niemieckojęzycznych. Nie tylko doskonalili swoje umiejętności językowe, ale także świetnie się bawili. Brali aktywny udział w konkursie wiedzy o Niemczech, w konkursie na niemieckie łamańce językowe, a także w zabawach językowych oraz ruchowych. Zostali również poinformowani o korzyściach wynikających ze znajomości języka niemieckiego. Wszyscy uczestnicy gier, zabaw i konkursów otrzymali drobne upominki.
Honorowy patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
1 lipca na stronie internetowej Goethe Instytutu (http://blog.goethe.de/deutsch-wagen-tour/categories/4-Poznan) ukazała się notatka z przebiegu wizyty pani Justyny Wichłacz w naszej szkole. Oto ona:
„Piaski - ein kleiner Ort in Großpolen, aber ein Ort mit einer sehr schönen Schule und sehr guten Schülern. Sowohl die Grundchüler als auch die Gymnasiasten machten blitzschnell jede Aufgabe. Sie haben keine Probleme mit der deutschen Sprache. Sie lernen Deutsch gerne und können einfach die Sprache. Ich kann ruhig feststellen, hier gibt es sehr, sehr gute Schüler, die über sehr gute Deutschkenntnisse verfügen. Mein Lob gilt auch den Deutschlehrern!“
„Piaski jest to mała miejscowość w Wielkopolsce, z bardzo ładną szkołą i bardzo dobrymi uczniami. Zarówno uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjaliści bardzo szybko rozwiązywali każde zadanie. Nie mają oni problemów z językiem niemieckim. Uczą się tego języka chętnie i potrafią się w nim porozumiewać. Mogę spokojnie stwierdzić, że są tutaj bardzo, bardzo dobrzy uczniowie dysponujący bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego. Moją pochwałę kieruje też do nauczycieli języka niemieckiego!”


        16 czerwca uczniowie VI a wzięli udział w klasowym turnieju gry w ringo. Zacięta rywalizacja zakończyła się zwycięstwem Dawida Kolana i Krzysia Talarczaka, II miejsce zajęły: Zuzia Jankowiak i Magda Nowicka, a III – Hania Zawada i Natalia Twardowska.


18 czerwca w auli odbył się uroczysty apel, w czasie którego uczniowie klas IV i V pożegnali kończących szkołę podstawową „szóstoklasistów”.


        19 czerwca na placu przed szkołą odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2008/2009. Najlepsi uczniowie odebrali z rąk pani dyrektor  Aldony Grześkowiak- Węglarz świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe.