Rok szkolny 2009/2010   

     

        We wtorek, dnia 1 września 2009 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Najpierw, tradycyjnie już, uczestniczyliśmy we mszy świętej, a następnie wspólnie z wychowawcami udaliśmy się na uroczysty apel. Mamy nadzieję, że ten rok szkolny będzie dla nas, jak również dla naszych wychowawców i nauczycieli, rokiem samych sukcesów.


        30 września uroczyście obchodziliśmy Dzień Chłopca. We wszystkich klasach odbył się konkurs zatytułowany „Klasowy Mister Intelektu”, który został przygotowany przez Samorząd Szkolny. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i darmowe bilety wstępu na dyskotekę.
        Potem nasi koledzy rywalizowali w przygotowanych przez dziewczęta różnorodnych rozgrywkach. Np. w klasie IV b m.in. układali na czas puzzle, podbijali piłeczkę tenisową, odpowiadali na pytania z różnych dziedzin i wykonywali (z niemałym trudem!) twarzowe fryzury swoim koleżankom. Na zakończenie wszyscy chłopcy zostali obdarowani pomysłowymi upominkami.


        6 października 2009 roku w Zespole Szkół Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika i Gimnazjum nr 1 w Piaskach odbyły się wybory do nowej Rady Samorządu Szkolnego klas IV- VI.
        W głosowaniu uczestniczyło 188 uczniów. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała Komisja Wyborcza w składzie: Daria Bilińska i Michał Turbański z klasy 5b a także Kinga Kaczmarek z klasy 4c i Paulina Zaremba z klasy 5a.

Oto skład nowej

Rady Samorządu Uczniowskiego:

PRZEWODNICZĄCA:           PAULINA WOJTKOWIAK  z klasy 6b
ZASTĘPCA  PRZEWODNICZĄCEJZUZANNA WOŹNICA z klasy 6a
SEKCJA DEKORACYJNA:    MARIA TOMIAK z klasy 5b
                                                         ALEKSANDRA MICHALAK z klasy 5b
SEKCJA OPIEKUJĄCA SIĘ „SZCZĘŚLIWYM NUMERKIEM”:
                               KAROLINA HOFFMANN z klasy 6c
                               AGATA WACHOWIAK z klasy 6a


Dnia 1 września 2009 roku obchodziliśmy 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji odbył się w naszej szkole uroczysty apel, który, dla uczniów II etapu edukacyjnego, przygotowała klasa  4c. Oprawę muzyczną do apelu przygotowała pani Irmina Małecka, natomiast  zbiór wierszy o tematyce wojennej wybrała pani Kasia Lupa.


        7 października doskonale bawiliśmy się na dyskotece zorganizowanej przez Samorząd Szkolny z okazji Dnia Chłopca. Tradycyjnie już podczas zabawy odbyło się losowanie nagród na numery biletów wstępu. Zawsze z niecierpliwością czekamy na to losowanie, a osoby, którym dopisało szczęście, z radością odbierają nagrody przygotowane przez panią Kasię.

 


        8 października drużyna chłopców z gimnazjum prowadzona przez pana Dariusza Dolatę uczestniczyła w VIII Turnieju Piłkarskim im. Edmunda Bojanowskiego, który odbył się w Szelejewie. Nasi piłkarze zajęli I miejsce w tych rozgrywkach. W nagrodę otrzymali piękny puchar ufundowany przez wójta Gminy Piaski i pamiątkowy dyplom. Gratulujemy!


        10 października z okazji ogólnopolskiego „Dnia Drzewa” uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Piaskach wraz z opiekunami: Hanną Powicką, Anną Działdowską i Anną Kopaszewską uczestniczyli w akcji „Posadź swoje drzewko!” Jej celem było budzenie świadomości ekologicznej wśród społeczności lokalnej oraz aktywizacja uczniów do działań proekologicznych poprzez bezpośrednie uczestnictwo. Sadzonki dostarczyło Nadleśnictwo Piaski, a w  zorganizowaniu i sprawnym przeprowadzeniu akcji bardzo pomógł pan Leszek Nowacki – pracownik GOK.
        Każdemu z nowo posadzonych drzew nadano imię bohatera wybranej przez uczniów książki. Na terenie wokół GOK- u w Piaskach pojawiły się więc drzewka o imionach: Plastuś, Muminek, Mała Mi, Łucja, pan Tumnus i wiele innych.


W czasie złotej jesieni to święto przypada
Gdy wśród drzew ich odcieni grad kasztanów spada

Kiedy liście z wiatrem tańczą bossanowę
A świt wiesza mokre mgły październikowe 

I nie ma już kwiatów, zszarzały ogródki,
Płoną tylko astrów postrzępione główki

Astry kolorowe słoneczka jesieni
Złociste, różowe i pełne czerwieni

Dzień zwykły ich tęcza uczyni niedzielą,
Gdy będziesz je wręczał swym nauczycielom.

        Dnia 14 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Nauczyciela. Z  tej okazji Samorząd Uczniowski wspólnie z opiekunami panią Elą Bałagą, panią Lidką Plackowską oraz z panią Kasią Lupa  przygotował uroczystą akademię. Muzykę przygotował pan Jacek Damazyniak. Były życzenia i podziękowania, laurki i piosenki.


        Uczniowie klas VI spotkali się w piątek 23 października z Jolantą Nowak – Węklarową, poetką z Wągrowca. Autorka zadebiutowała w 1970 roku zbiorem wierszy „Moje ręce”. Do tej pory opublikowała 19 tomików. Jej wiersze zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.
        Przed spotkaniem z poetką biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na projekt okładki do książki „Wstępuję w jesień”. Rozstrzygnięcie konkursu stanowiło punkt wyjścia do opowiadania o procesie tworzenia, a wystawa prac konkursowych zapewniła odpowiednią oprawę. Być może nasi uczniowie, choć wcześniej nie znali twórczości Nowak - Węklarowej, będą w przyszłości projektowali okładki kolejnych tomików… Autorka, wieloletnia polonistka, z humorem i ogromnym zaangażowaniem przytaczała anegdoty ze swojego życia, wspominała początki pisania, wzbudzając duże zainteresowanie wśród dzieci. Poetka prezentowała swoje wiersze, przy każdym opowiadając, w jaki sposób powstał, co stanowiło dla niej inspirację. Spotkanie autorskie połączyła z promocją książki „Bajkowa rodzinka” wydanej przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Gostyń. W wydawnictwie tym znalazły się też prace uczennic naszej szkoły: bajka Moniki Ratajczyk „Jedna jedyna” i ilustracja do bajki „Rodzina zajączków” Moniki Andrzejczak.
Nowak – Węklarowa, chociaż tworzy dla dorosłych, udowodniła, że odpowiednio dobierając formę przekazu, poezją można zainteresować również dzieci.


        Dla pierwszoklasistów z naszej szkoły 27 października był dniem szczególnie uroczystym. Właśnie wtedy zostali oni oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej. W auli szkoły oprócz uczniów klas pierwszych zgromadzili się ich rodzice, dyrekcja szkoły oraz zaproszeni goście. Pani dyrektor Aldona Grześkowiak - Węglarz dokonała pasowania pierwszaków. Uczniowie na sztandar szkoły ślubowali być sumiennymi uczniami, dbać o dobre imię szkoły i przynosić radość swym rodzicom i nauczycielom. Każda klasa przygotowała program artystyczny. Wszyscy uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki o Polsce, szkole, bezpieczeństwie, dobrym zachowaniu. Pani dyrektor Aldona Grześkowiak - Węglarz opowiedziała dzieciom "Bajkę o Miłości, Sukcesie i Dostatku". Podkreśliła znaczenie miłości w życiu każdego człowieka. Po uroczystości uczniowie wraz z rodzicami udali się do klas. Na pamiątkę tak ważnej chwili w życiu każdego ucznia Rada Rodziców ufundowała wszystkim pierwszoklasistom dyplomy oraz upominki.


        27. 10 w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie z żużlowcami Unii Leszno - Jarosławem Hampelem, Sławomirem Musielakiem i Kamilem Adamczewskim. Goście ciekawie i wyczerpująco odpowiadali na pytania zadawane przez uczniów. Nie zabrakło pytań niełatwych, np. o kandydata na stanowisko nowego trenera Unii, a także o rozmowy prowadzone podobno przez leszczyński klub z Nickiem Pedersenem.
        W czasie spotkania odbył się też konkurs, podczas którego dwuosobowe drużyny odpowiadały na zadawane przez żużlowców pytania. Zwycięzcy - Szymon Roszak z kl. IV b i Konrad Poznański z kl. IV c otrzymali w nagrodę klubowe koszulki.
        Podczas ostatniej części spotkania Jarek Hampel, Sławek Musielak i Kamil Adamczewski rozdawali autografy i pozowali do zdjęć ze swoimi wiernymi fanami.


        Dnia 2 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Spódnicy inaczej zwany Dniem Kobiecości. Nasza akcja spotkała się z dużym odzewem, szczególnie w szkole podstawowej. Gimnazjalistki nie podzieliły entuzjazmu młodszych koleżanek, ale ich honoru broniły dzielnie trzy reprezentantkiJ. Brawo, dziewczyny!
        Aby wyróżnić wszystkie panie, małe i duże, które założyły w tym wyjątkowym dniu spódniczkę, na schodach prowadzących z boiska do szkoły wykonano im pamiątkowe zdjęcia. 


        6 listopada uczniowie klasy Va i IVb wraz z opiekunami - p. I. Małecką i p. A. Działdowską uczestniczyli w koncercie, który odbył się w szkole muzycznej w Gostyniu.

 

 


        12 listopada w bibliotece odbyły się eliminacje szkolne do powiatowego konkursu recytatorskiego poezji Kaspra Miaskowskiego. Uczestniczyło w nich 14 uczniów szkoły podstawowej i 20 gimnazjalistów.
Wyniki:
SP
I miejsce - Wojktek Dolatowski kl. VIa
II miejsce - Ola Michalak kl. Vb
III miejsce - Wiktoria Kajczyk kl. Vb
Gimnazjum
I miejsce - Zuzanna Andrzejewska kl. IB
II miejsce - Kasia Wujczak kl. IIA
III miejsce - Zuzanna Jakubczak kl. IIIC
Wojtek Dolatowski i Zuzanna Andrzejewska będą reprezentować naszą szkołę w finale konkursu, który odbędzie się 29 listopada w GOK-u w Piaskach.


        18 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Został on przygotowany przez klasę IVb. Scenariusz apelu opracowała wychowawczyni klasy - p. A. Działdowska, a pięknych pieśni patriotycznych uczniowie nauczyli się pod kierunkiem p. I. Małeckiej.


        W piątek, 20 listopada uczniowie klas IV-VI obchodzili pierwszy szkolny Dzień Jabłka. Celem akcji było zachęcenie uczniów do spożywania owoców na drugie śniadanie. Wszyscy biorący udział w naszej akcji otrzymali pamiątkowy znaczek. Akcja się podobała, o czym świadczą załączone zdjęcia oraz fakt, że przyłączyło się do niej wielu uczniów – według danych Owocowej Kontroli było ich około 130. Ponadto, do akcji przyłączyli  się nauczyciele.
Dziękujemy wszystkim i zachęcamy do jedzenia owoców. Jabłka górą!!!


        W poniedziałek, 23 listopada obchodziliśmy w naszej szkole  Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Ten dzień, to okazja, aby przesłać pozdrowienia wszystkim tym, których lubimy.
Pozdrowień  było wiele, wszyscy mamy nadzieję, że tyle ciepłych słów będziemy słyszeć nie tylko w tym dniu, ale również na co dzień.
Z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień nauczyciele przygotowali również dla uczniów Przepis na dobry dzień.


        25 listopada uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami - p. A. Działdowską, p. K. Lupą, p. D. Filipowiak i p. A. Twardowską byli na wycieczce w Poznaniu. Czwartoklasiści obejrzeli spektakl "Pinokio" w Teatrze Muzycznym, a następnie udali się na Stary Rynek, gdzie z zainteresowaniem obserwowali słynne poznańskie koziołki. Później zwiedzili Wielkopolskie Muzeum Wojskowe i Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Jak to zwykle bywa atrakcją okazał się również pobyt w Mc'Donalds.


        Andrzejki to czas wróżb i zabawy. Z tej okazji, jak co roku w listopadzie, a dokładniej 26 listopada, Samorząd Uczniowski, wspólnie z wychowawcami klas IV-VI, zorganizował dyskotekę andrzejkową. Z dwóch powodów była to dyskoteka wyjątkowa. Przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy poprowadzili ją uczniowie naszej szkoły – gimnazjaliści: Radek Szwałek i Dawid Michalak. Po drugie, bawiliśmy się również, po raz pierwszy, w nowo wymalowanej auli.  Była więc muzyka, tańce i tradycyjne wróżby andrzejkowe, które przygotowała Agata Wachowiak z klasy VIa. W trakcie dyskoteki odbyło się, jak zawsze, losowanie nagród na numery losów. Wśród nagród, obok słodyczy, znalazły się między innymi kubeczki, ołówki, długopisy, piórniki i plecak (nagroda główna). Były również wyjątkowe nagrody – plakaty żużlowców, kalendarze, które otrzymaliśmy od pani Hani Powickiej oraz płyty CD zawierające zdjęcia z akcji „Ratujmy Kasztanowce”, które przygotował ks. Adam Anioł. Bardzo dziękujemy!
W czasie dyskoteki mieliśmy okazję podziwiać umiejętności taneczne naszych rówieśników – Sandry Ślebody z klasy IVc oraz Wojtka Dolatowskiego z klasy VIa. Ta para taneczna zdobyła
w tym roku pierwsze miejsce w II Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego! Gratulujemy!!!
Wszyscy bawiliśmy się świetnie i już, z niecierpliwością czekamy na kolejną dyskotekę!


        We wtorek, 8 grudnia podsumowaliśmy  kolejną już akcję Góra Grosza. Jak co roku, bezkonkurencyjne w ilości uzbieranych grosików okazały się klasy najmłodsze. Wśród nich pierwsze miejsce uzyskały dwie klasy: klasa 3c i 3d – uzbierały po 7,5 miarki. Drugie miejsce zdobyła klasa 2b,
a trzecie miejsce : klasy 2a oraz 3b.
W klasach IV-VI pierwsze miejsce zdobyła klasa 4b. Uczniowie tej klasy uzbierali ponad 4 miarki grosików i otrzymali darmowe losy na najbliższą dyskotekę szkolną. Kolejne miejsce zajęły klasy 6b i 5a.
Natomiast w gimnazjum pierwsze miejsce zdobyła klasa 3A.
Wszystkie klasy biorące udział w akcji Góra Grosza otrzymały pamiątkowe dyplomy, a najlepsze klasy słodkie nagrody.

 


        W grudniu nauczyciele uczący w klasach IV-VI przygotowali dla swoich uczniów konkurs „Nasze anioły”. Każdy z nauczycieli ozdobił swojego aniołka, a zadaniem uczniów było odgadnąć, kto jest autorem, którego aniołka. Wszystkich poprawnych odpowiedzi  udzieliło aż 38 osób i w nagrodę otrzymały one sezamki.
Również uczniowie mieli okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami plastycznymi i przygotować swoje aniołki. Wszyscy chętni mogli odebrać wzór aniołka u pani Kasi i ozdobić go według własnego pomysłu. Chętnych do udziału w konkursie było wielu, ale ostatecznie tylko 14 osób oddało ozdobione aniołki. A byli to: z klasy 5b: Ola Michalak, Wiktoria Kajczyk, Faustyna Twardowska, Kuba Nowak, Mateusz Sulecki, Angelika Szymura i Ania Mikołajska. Z kasy 6a- Wojtek Dolatowski, z klasy 6b: Ania Brzeskot, Damian Binkowski, Ania Walkiewicz, Paulina Zgoła oraz z klasy 6c- Basia Urbaniak i Karolina Karaś.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomiki oraz słodkie nagrody, a ich dzieła możemy podziwiać na szkolnym korytarzu.


                Dzień 22 grudnia był ostatnim dniem nauki przed świętami Bożego Narodzenia. Z tej okazji obejrzeliśmy szkolne Jasełka a także zorganizowaliśmy, wspólnie z wychowawcami, klasowe Wigilie. Był opłatek, życzenia i prezenty.
W klasie IV b honorowymi gośćmi na uroczystości były: pani Maria Grzelka, pani Elżbieta Gryczka i pani Paulina Pelc. Dla zaproszonych gości uczniowie przygotowali program artystyczny, podczas którego przypomnieli historię najważniejszych tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, recytowali wiersze i śpiewali kolędy oraz pastorałki.



        14 stycznia w bibliotece szkolnej odbyło się „Spotkanie z poezją Wiesława Drabika”. Zostało ono przygotowane dla uczniów klas pierwszych SP przez członków szkolnego Klubu Przyjaciół Książki pod kierunkiem p. Anny Działdowskiej. W zorganizowaniu spotkania pomogły panie bibliotekarki - p. Paulina Pelc i p. Anna Twardowska.
        Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z twórczością Wiesława Drabika – autora kilkudziesięciu książeczek dla dzieci. Z zainteresowaniem obejrzeli gazetkę poświęconą utworom pisarza, wystawkę jego książek oraz zabawne inscenizacje wybranych wierszy.


        W lutym odbyło się spotkanie z panem Marianem Piasnym z koła łowieckiego „Jeleń”. Wizyta związana była z udziałem szkoły w konkursie organizowanym przez magazyn „Łowiec Polski”. Tegoroczna edycja konkursu odbywa się pod hasłem „Ożywić pola – rok zająca”.
        W spotkaniu z myśliwym brali udział uczniowie klas I-III gimnazjum oraz nauczycielka biologii. Celem wizyty było propagowanie aktywnej edukacji ekologicznej. Uczniowie dowiedzieli się, czym różni się praca leśniczego od pracy myśliwego oraz jak ważną rolę w rozwoju populacji zwierzyny drobnej, głównie bażantów, kuropatw i zajęcy, odgrywają myśliwi. Gość wyjaśnił między innymi, w jaki sposób w lesie odróżnić tropy zwierząt od ich śladów oraz czym różni się poroże od rogów. Uczniowie mogli zobaczyć prawdziwe trofea myśliwskie oraz dowiedzieli się, w jaki sposób, po wyglądzie rogów, rozpoznać chore zwierzę.
        Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze. Gość starał się włączyć uczniów do dyskusji i zachęcał do zadawania pytań, dzięki czemu mogli się oni dowiedzieć wielu ciekawych, nowych rzeczy.


        14 lutego to Święto Zakochanych. Z tej okazji, również w tym roku, Samorząd Uczniowski klas 4-6 uruchomił Pocztę Walentynkową. Do specjalnej skrzynki wszyscy chętni mogli wrzucać kartki z pozdrowieniami i życzeniami dla swoich Walentynek. Wszystkie pozdrowienia zostały przekazane adresatom w poniedziałek, 15 lutego. Również w tym dniu odbyła się dyskoteka walentynkowa, na której zarówno dziewczynki, jak i chłopcy świetnie się bawili.

Z okazji Walentynek odbył się również walentynkowy konkurs pod hasłem „Miłość jest wszędzie”. Zadaniem uczestników było ułożenie z rozsypanki literowej miłosnego hasła. Nie był to trudny konkurs, o czym świadczy fakt, że wzięło w nim udział ponad 40 uczniów i wszyscy oni prawidłowo ułożyli konkursowe hasło, a tym sami otrzymali słodką nagrodę – niespodziankę.


        W piątek 26 lutego, w związku z przypadającą w tym miesiącu rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika obchodziliśmy Dzień Patrona.  W ramach obchodów „imienin” szkoły uczniowie najpierw rywalizowali w rozgrywkach sportowych. Uczniowie klas IV-VI brali udział w rozgrywkach sportowych przygotowanych przez opiekuna samorządu panią Kasię Lupa. W tym roku uczniowie rywalizowali w wyścigach rzędów. Śmiechu było dużo, gdyż konkurencje były nietypowe np. skoki w kombinezonie robotniczym, układanie kręgli w rękawicach kuchennych, rozdzielanie ziarenek grochu i fasoli – czyli „Kopciuszek”. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali nauczyciele wychowania fizycznego. I tak pierwsze miejsca w poszczególnych grupach wiekowych zdobyły klasy 6b, 5b oraz 4a. Równolegle ze zmaganiami sportowymi odbywała się loteria fantowa, w której brali udział wszyscy obecni w hali sportowej, i uczniowie i nauczyciele. Można było wygrać m.in. drobne maskotki, smycze do kluczy, słodycze, przybory szkolne, pomoce matematyczne, przyrodnicze czy polonistyczne. Trzema głównymi nagrodami były darmowe bilety wstępu na najbliższą dyskotekę. Pozostałe nagrody, te mniejsze i większe, ufundowali nauczyciele, za co bardzo dziękujemy.

Ponadto, na korytarzach zawisła gazetka poświęcona patronowi naszej szkoły oraz plakaty przedstawiając jego życie i osiągnięcia, które przygotowali uczniowie pod okiem pani Irminy Małeckiej. Poniżej prezentujemy zdjęcia z rozgrywek sportowych, które, co widać po uśmiechach uczestników, możemy uznać za udane.

 

 

 


Wśród gimnazjalistów wiele emocji wzbudził Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektor Szkoły p. Aldony Grześkowiak – Węglarz. Po zaciętej rywalizacji, przy gorącym dopingu ze strony kolegów, I miejsce wywalczyła drużyna klasy III B, przed II C i III C.
        Kolejnym punktem obchodów Dnia Patrona był apel przygotowany specjalnie na tę okazję. W auli szkoły zgromadzili się zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły i oczywiście uczniowie. Podczas części oficjalnej goście składali serdeczne życzenia
, nie szczędzili pochwał i ciepłych słów.
Pani dyrektor w swoim przemówieniu w szczególny sposób dziękowała tym, którzy angażują się w działalność na rzecz szkoły, troszczą się o właściwe jej funkcjonowanie, wspierają zarówno dobrą radą, jak i czynem, głównie w sytuacjach kryzysowych, jak np. ubiegłoroczna nawałnica. Wójt Gminy Piaski p. Zenon Norman, doceniając zaangażowanie i działalność na rzecz rozwoju szkoły i uczniów, wręczył nagrodę Wójta Gminy Piaski, którą w tym roku została wyróżniona nauczycielka religii p. Romualda Marciniak.
        Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście i uczniowie obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej - „Życie jest przygodą, nie bój się jej”. Bardzo entuzjastycznie został też przyjęty występ zespołu rockowego Red Roses założonego przez uczniów naszej szkoły.

 


W środę 3 marca aulę szkoły wypełnił śpiew chóru działającego przy Liceum Ogólnokształcącym w Gostyniu. Wielu członków zespołu jest wychowankami piaskowskiej szkoły i to z ich inicjatywy został zorganizowany koncert. Występ był okazją do zaprezentowania się absolwentów przed swoimi dawnymi nauczycielami i młodszymi kolegami oraz dowodem tego, że nie zakopali oni talentów odkrywanych i rozwijanych w ich pierwszej szkole. Znane przeboje w aranżacjach dyrygenta chóru pana Andrzeja Jankowskiego zostały przyjęte przez gimnazjalistów bardzo entuzjastycznie. O tym, że prawdziwe hity są nieśmiertelne, świadczy fakt, że uczniowie podrywali się z miejsc przy piosenkach, których w młodości słuchały ich mamy, a może babcie, a bisom nie było końca. Różnorodny repertuar pozwolił jednym przenieść się w czasie, a innym odkryć uroki muzyki odmiennej od tej, której słuchają na co dzień.
        Po występie Rada Rodziców przygotowała dla chórzystów skromny poczęstunek.


4 marca odbył się konkurs przyrodniczy pt. Co zimą słychać u zwierząt?. Wzięli w nim udział przedstawiciele klas I – III szkoły podstawowej. Stanowił on uwieńczenie cyklu zajęć, które rozpoczęły się już w styczniu w świetlicy szkolnej i obejmowały m.in. warsztaty literackie, wykłady i pogadanki na temat mieszkańców lasu i ich przyzwyczajeń, zajęcia plastyczne (lepienie przedstawicieli fauny leśnej z masy solnej, malowanie farbami i pastelami na dużym formacie). Najmłodsi uczniowie pod okiem wychowawców wykonali karmnik oraz odwiedzili nadleśnictwo w Piaskach, gdzie mieli okazję wysłuchać interesującej prelekcji Pana Jerzego Różańskiego poświęconej dokarmianiu zwierząt w okresie zimowym.
        W konkursie, który obejmował 4 konkurencje (I – pytania otwarte dotyczące wymienionej niżej tematyki; II – zagadki dotyczące mieszkańców lasu; III – krzyżówka przyrodnicza; IV- określanie gatunków ptaków na podstawie ilustracji) uczniowie wykazali się ogromną wiedzą na temat: dokarmiania zwierząt – argumentów przemawiających za i przeciw temu działaniu, rodzajów karmników; jadłospisu mieszkańców lasu oraz ich zimowych „sypialń”; budowy poszczególnych części ciała przedstawicieli fauny leśnej itp. Zanim jury w składzie: przybyłego z ramienia nadleśnictwa Pana Jerzego Różańskiego, Pani Katarzyny Tomczak i Pani Doroty Berdzińskiej przystąpiło do zweryfikowania wiadomości najmłodszych uczniów, dzieci z nauczania zintegrowanego przedstawiły krótki program artystyczny. O doskonałym przygotowaniu uczestników świadczy fakt, iż maksymalną liczbę punktów zdobyły aż 4 osoby. W wyniku dogrywki na podium ostatecznie stanęły: Joanna Małecka z klasy 3b - I miejsce, Weronika Kwiecińska z klasy 1b - II miejsce i Nadia Sroka z klasy 1c, która zajęła III miejsce. Słowa podziękowania w tym miejscu należy skierować w kierunku licznych sponsorów z Piasków i Gostynia, którzy ufundowali zarówno nagrody rzeczowe jak i finansowe.
        Pomysłodawczynią konkursu, która zajęła się również pozyskiwaniem sponsorów i autorem scenografii była Pani Beata Szafraniak, przy współpracy z Panią Dorotą Berdzińską i Panią Danutą Witczak.


        9 marca naszą szkołę odwiedziła pani Natalia Sliwiński - przedstawicielka Instytutu Goethego w Warszawie. Realizowała ona projekt „Deutsch-Wagen-Tour”, który ma się przyczynić do wzrostu popularności języka niemieckiego w Polsce. W szkole gościła na zaproszenie germanistki, pani Jolanty Karkos.
        Zadaniem pani Sliwiński było zaprezentowanie szeregu nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka niemieckiego, zachęcenie uczniów do nauki tego języka, a celem dydaktycznym przedstawienie przykładów, w jaki sposób można uczyć się i nauczać języka obcego poprzez zabawę. Pani Sliwiński w niekonwencjonalny sposób przekazała uczniom informacje o krajach niemieckojęzycznych, między innymi w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów. W zajęciach wzięli uczniowie klasy 6b SP oraz IC gimnazjum, którzy wykazali się bardzo dobrą znajomością słownictwa i wiedzą o państwach niemieckojęzycznych. Nie tylko doskonalili swoje umiejętności językowe, ale także świetnie się bawili. Brali aktywny udział w konkursach wiedzy o Niemczech, a także w zabawach językowych oraz ruchowych. Podczas spotkania zostali również poinformowani o korzyściach wynikających ze znajomości języka niemieckiego. Wszyscy uczestnicy gier, zabaw i konkursów otrzymali drobne upominki.

 


        10 marca w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Kobiet. Dziewczęta wzięły udział w konkursie "Klasowa Miss Intelektu" zorganizowanym przez Samorząd Szkolny. Zwyciężczynie otrzymały pamiątkowe dyplomy i darmowe bilety wstępu na najbliższą dyskotekę. Później wszystkie dziewczęta uczestniczyły w quizach i zabawach przygotowanych przez chłopców, otrzymały też od nich drobne upominki.

A oto, jak wyglądał Dzień Kobiet w klasie 4c, gdzie klasową Miss Intelektu została Dominika Prymka.


        18 marca odbyło drugie się spotkanie z panem Marianem Piasnym z Koła Łowieckiego „Jeleń”. Wizyta, tak jak wcześniejsze spotkanie, związana była z udziałem szkoły w konkursie organizowanym przez magazyn „Łowiec Polski” – „Ożywić pola – rok zająca”.
W spotkaniu z panem Piasnym tym razem brali udział uczniowie klas I-III gimnazjum oraz grupa uczniów z klasy VI szkoły podstawowej przygotowująca się do konkursu na temat wiedzy o zającu, który organizuje szkoła w Szelejewie. Gość podzielił się z uczniami bogatą wiedzą na temat życia zajęcy. Opowiedział o charakterystycznych dla niego zachowaniach i warunkach prawidłowego funkcjonowania w środowisku. Słuchacze dowiedzieli się, w jaki sposób myśliwi dbają, aby populacja zajęcy w naszej okolicy cały czas się rozwijała.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści gościa. Dziewczynki przygotowujące się do konkursu zdobyły wiele informacji, które na pewno pomogą im w przygotowaniach.


        „Moja pisanka” to hasło związane z kolejnym konkursem, który, z okazji Świąt Wielkiej Nocy dla uczniów klas IV-VI przygotował Samorząd Uczniowski. Najpiękniejsze pisanki, które prezentujemy na zdjęciu poniżej, przygotowali: Paulina Zaremba z klasy 5a (I miejsce),  Wojtek Dolatowski z klasy 6a (II miejsce) oraz Monika Andrzejczak z klasy 5a (III miejsce) i Basia Urbaniak z klasy 6c (również III miejsce). Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze, a pozostali uczestnicy słodkie nagrody pocieszenia.


        W środę 14 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły, odśpiewaniem hymnu państwowego i odczytaniem nazwisk 96 pasażerów prezydenckiego samolotu Tu-154. Na swoistej lekcji patriotyzmu w auli szkoły zgromadzili się nie tylko uczniowie wszystkich poziomów nauczania z nauczycielami, ale też dyrekcja i pracownicy szkoły. Zarówno nauczyciele, jak i młodzież pojawili się również na scenie. Uczniowie w wyjątkowym skupieniu wsłuchiwali się w wiersze o patriotyzmie i przemijaniu, z zainteresowaniem obejrzeli prezentacją multimedialną przybliżającą sylwetki ofiar, uważnie wysłuchali biografii tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W czasie tej skróconej lekcji obywatelskiej uczniowie naszej szkoły zdali na szóstkę egzamin z patriotyzmu, udowadniając, że w stosownych chwilach potrafią okazać powagę i dojrzałość społeczną.


        30 kwietnia klasy IVb i IVc z opiekunkami: p. A. Działdowską, p. K. Lupą i p. P. Pelc były na wyciecze w Gołuchowie. Uczniowie zwiedzili z przewodnikiem Muzeum Leśnictwa oraz piękny gołuchowski zamek, uczestniczyli w zajęciach terenowych "Szukamy dendrologicznych skarbów", odwiedzili unikatową zagrodę żubrów, a także miło spędzili czas, piekąc kiełbaski i chleb przy ognisku.


        W kwietniu obchodziliśmy Dzień Ziemi. Z tej okazji Samorząd uczniowski klas IV-VI zorganizował konkurs plastyczny pod hasłem „Kolorowy świat” Wszyscy chętni mogli zgłaszać się do opiekuna samorządu, do pani Kasi, po wzór kuli ziemskiej, który to wzór należało ozdobić w niekonwencjonalni sposób. Pomysłów było wiele, i tak : I miejsce zajęła Magda Wyrzykiewcz z klasy 6a, II miejsce Ola Michalak z klasy 5b, a III miejsce Faustyna Twardowska również z klasy 5b. Gratulujemy!!!


 

1 maja wielu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w Eko Festynie, który odbył się na Świętej Górze.

 


        12 maja uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w ostatniej w tym roku szkolnym dyskotece. Tak, jak to miało miejsce poprzednio, i tym razem dyskotekowymi DJ’ami byli chłopcy z gimnazjum, jednak teraz utwory do tańca „miksowali” – Kuba Stawikowski i Artur Zgoła. Muzyka bardzo się podobała, zarówno dziewczynkom, jak
i chłopcom, o czym świadczy fakt, że do tańca włączyli się również ci ostatni. Ich popisy taneczne widać na poniższych zdjęciach. Ponadto, jak to bywa na każdej dyskotece, wielu emocji dostarczyło także  losowanie nagród na numery losów. Czas na dyskotece upłynął szybko, i tak jak to ma miejsce zawsze, już następnego dnia, wielu jej uczestników pytało opiekuna samorządu, panią Kasię: „Kiedy będzie następna dyskoteka?”


        14 maja obchodziliśmy po raz pierwszy w naszej szkole Dzień Czekolady. Na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka o tym przysmaku. Były między innymi: ciekawostki dotyczące czekolady, jej  historia i przepisy na czekoladowe smakołyki.
Ponadto, w tym dniu, wszyscy uczniowie z klas IV-VI oraz uczący ich nauczyciele zostali obdarowani czekoladowymi pysznościami.


        26 maja to w kalendarzu bardzo wyjątkowy dzień –Dzień Mamy. A Mama to osoba, która zasługuje na unikatowy prezent. Aby pokazać uczniom, że najbardziej wartościowe są prezenty wykonywane przez nich samych Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najpiękniejszą laurkę dla mamy. Konkursowe hasło brzmiało „Dla Ciebie, Mamo”. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na szkolnym korytarzu, a autorki najciekawszych tj. Agata Wachowiak z klasy 6a (I miejsce), Weronika Sobczak również z klasy 6a (II miejsce) oraz Sandra Śleboda z klasy 4c (III miejsce) otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodki upominek. Gratulujemy!!!


W sobotę 29 maja uczestniczyliśmy w XXVII Małym Biegu im. Edmunda Bojanowskiego.

 


        7 czerwca w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski "Las w poezji". Uczestniczyło w nim 26 uczniów klas IV-VI.
Wyniki:
I miejsce - Ola Michalak z kl. Vb
II miejsce - Monika Andrzejczak z kl. Va
III miejsce - Karol Walkiewicz z kl. Vb
Przyznano też trzy wyróżnienia, otrzymały je: Daria Bilińska z Vb, Ania Brzeskot z VIb i Wiktoria Berlińska z IVb.


        Czy wiecie, w jaki sposób przedstawić swój dzień w postaci dziennika zapachów?  Co byście jedli, gdybyście byli jak Robinson Cruzoe  na wyspie? A jakie smaki rozpoznalibyście żując przez 3 minuty jabłko, potem ser żółty i chleb?  Na te, i podobne pytania- zadania odpowiadali uczestnicy szkolnego etapu X Ogólnopolskiego Konkursu Twórczego Używania Umysłu Wyspa Zagadek 2010. Propozycję udziału w szkolnym etapie konkursu otrzymało, od szkolnego opiekuna konkursu – pani Kasi Lupa, w sumie 31 uczniów z klas 4-6 oraz z klasy 1 gimnazjum. Zadania nie okazały się proste, gdyż w sumie, na wszystkie 5 konkursowych pytań pełnych odpowiedzi udzieliła tylko 1/3 uczestników i tylko ich prace zostały wysłane  do organizatora konkursu – do Stowarzyszenia WYSPA, którego siedziba mieści się w Sopocie. Po dwóch miesiącach okazało się, że do krajowego finału konkursu przeszło troje spośród uczniów naszej szkoły. A byli to: Natalia Klonowska z klasy 4b (młodsza grupa wiekowa), Paulina Wojtkowiak z klasy 6b oraz Wojtek Dolatowski z klasy 6a (starsza grupa wiekowa). Wyżej wymienieni uczniowie, wspólnie z panią Kasią, udali się 12 czerwca na finał konkursu do Sopotu. Tam, wspólnie z ponad setką uczestników otrzymali do rozwiązania kolejny, tym razem większy zestaw zadań.  I tym razem, trzeba było wykazać się umiejętnością twórczego myślenia. Oto przykładowe zadania „Podaj instrukcję obsługi łyżki osobie, która jej nigdy wcześniej nie używała” albo „Przekształć bajkę o Czerwonym Kapturku. Musi w niej wystąpić Kapturek, Babcia, Wilk i Leśniczy. Następnie, do napisanej przez siebie bajki, wykonaj planszę do gry.” każdy uczestnik konkursu otrzymał potwierdzenie udziału, a na wyniki finału musimy poczekać do września.
        Oprócz zmagań konkursowych uczestnicy wyjazdu znaleźli chwilkę, aby pokłonić się Neptunowi i pospacerować po słynnej ulicy Długiej i Długi Targ w Gdańsku, a także aby zamoczyć nogi w polskim morzu i pospacerować po słynnym sopockim molo.


        W ostatni wtorek nauki szkolnej, tj. dnia 22 czerwca uczniowie klasy 4c wraz z wychowawczynią, panią Kasia Lupa wybrali się na piknik do lasu sąsiadującego z naszą  szkołą. Pogoda dopisała, więc zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, mogli grać w swoje ulubione gry. Była więc i piłka nożna, siatkówka i badminton oraz gry planszowe. Po zmaganiach sportowych był również wspólny poczęstunek  – drożdżówki, a na deser lody. Wszyscy świetnie się bawili i nie chcieli wracać do szkoły.


       W ostatni czwartek roku szkolnego uczniowie klas IV i V pożegnali swoje starsze koleżanki i kolegów z klas VI. Była uroczysta akademia, przygotowana pod okiem wychowawczyń klas V – pani Magdaleny Kramarczyk i pani Irminy Małeckiej. Prezentem dla szóstoklasistów, oprócz słodkiego smakołyku i symbolicznego biletu do gimnazjum, była inscenizacja pt. „Ja, Narcyz” w wykonaniu uczestników  „Klubu Miłośników Książki”, którego opiekunką jest pani Anna Działdowska. Grecki mit o młodzieńcu niezwykłej urody imieniem Narcyz, który nie potrafi kochać nikogo prócz siebie i umarł z tęsknoty za swym odbiciem, miał być dla widzów przypomnieniem, że możemy być szczęśliwi tylko wtedy, gdy innych obdarzymy dobrem i miłością.


        25 czerwca 2010 roku, zakończyliśmy rok szkolny. Najpierw, aby podziękować za 10 miesięcy nauki i prosić o udane i bezpieczne wakacje, tradycyjnie już w piątkowy poranek uczestniczyliśmy we mszy świętej. Następnie, uczniowie wspólnie z wychowawcami przeszli do szkoły. W czasie uroczystej akademii najlepsi uczniowie otrzymali swoje świadectwa i nagrody książkowe z rąk pani wicedyrektor. Później udali się, po raz ostatni w tym roku, do sal lekcyjnych, gdzie wychowawcy wręczyli świadectwa. I tak rozpoczęły się wakacje...