Rok szkolny 2010/2011   

     

        Dnia 1 września 2010 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Najpierw uczestniczyliśmy we mszy świętej, a następnie wspólnie z wychowawcami udaliśmy się na uroczysty apel. Mamy nadzieję, że ten rok szkolny będzie dla nas, jak również dla naszych wychowawców i nauczycieli, rokiem samych sukcesów.


        29 września uroczyście obchodziliśmy Dzień Chłopca. We wszystkich klasach  odbył się konkurs „Pan Mądra Główka” przygotowany przez Samorząd Szkolny. Chłopcy dzielnie walczyli o zaszczytny tytuł oraz nagrody – pamiątkowy dyplom i darmowy bilet wstępu na dyskotekę. W wielu klasach rywalizacja była bardzo zacięta i zwycięzcę wyłoniono dopiero po dogrywce.

        Później nasi koledzy uczestniczyli w konkursach przygotowanych przez dziewczęta. W klasie V b odpowiadali na pytania z różnych dziedzin, podbijali piłeczkę tenisową i … malowali swoim koleżankom paznokcie! Właśnie ta ostatnia konkurencja wzbudziła najwięcej emocji i radości. Niektórym chłopcom podczas wykonywania zadania troszkę trzęsły się ręce, ale efekty pracy „panów” były naprawdę imponujące!

        A po południu doskonale bawiliśmy się na dyskotece szkolnej.

 


        We wrześniu w bibliotece szkolnej mogliśmy podziwiać przygotowaną przez panią Annę Twardowską we współpracy z panią Anną Działdowską wystawę niezwykłej  kolekcji książek.  Zostały one wydane przez „Politykę” w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.  W skład prezentowanego cyklu wchodzą m.in. takie utwory jak: „Ronja, córka zbójnika” i „Emil ze Smalandii” Astrid Lindgren, „Most do Terabithi” K. Paterson, „Matylda” R. Dahla czy też „Czarnoksiężnik z Archipelagu” U. Le Guin. Każdy uczeń – zarówno ze szkoły podstawowej, jak i gimnazjum znajdzie coś dla siebie. Warto odwiedzić bibliotekę!


        4 października, w dniu imienin świętego Franciszka – patrona ekologów i wielkiego przyjaciela zwierząt odbyło się spotkanie integracyjne szkolnego Kółka Przyrodniczego i Klubu Przyjaciół Książki.


Jak zostałem laureatem X Ogólnopolskiego Konkursu Twórczego Używania Umysłu
 „Wyspa Zagadek” 2010?

        Konkurs miał na celu zainspirowanie uczniów twórczym myśleniem, przebiegał w dwóch etapach. Dzieci miały napisać przemyślane odpowiedzi na pytanie z I etapu w szkole lub w domu. 
Pytania kwalifikacyjne pierwszego etapu, to między innymi:
1) Kim jesteś? Odpowiedz, opisując jedno lub kilka zdarzeń ze swojego życia.
2) Wybierz jeden dzień i zapisz jego rozkład w postaci dziennika zapachów. Narysuj mapę tego dnia, uwzględniając wszystkie wyczute przez Ciebie zapachy. Do każdego z nich przypisz określony kolor. Nie zapomnij o legendzie do mapy.
3) Jak doszło do napisania pracy konkursowej? Jakie myśli i uczucia temu towarzyszyły?...
Uczniowie z klas IV-V tworzyli młodszą grupę wiekową, a uczniowie z klas VI SP - I gimnazjum stanowili starszą grupę wiekową.
        Autorem konkursu był Marian Chwastniewski, a opiekę naukową sprawowała profesor Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Teresa Bauman.
        Finał krajowy X Ogólnopolskiego Konkursu Twórczego Używania Umysłu „Wyspa Zagadek” 2010 odbył się w sobotę, 12 czerwca 2010 roku o godz.13:00 w auli III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kolberga 15 w Sopocie. Łącznie w obu grupach wiekowych pracowało 100 uczniów wybranych spośród 1050 uczestników I etapu. Tematy prac odnosiły się do zagadnień podjętych w pierwszym etapie konkursu, były związane ze smakiem i zapachem. W ciągu dwóch godzin należało wykonać 24 zadania.
        Na wyniki konkursu czekałem dość długo. Pewnego niedzielnego popołudnia postanowiłem wejść na stronę Wyspy Zagadek i ze zdziwieniem ujrzałem swoje imię i nazwisko wśród dziesięciu laureatów konkursu. Zbiegłem do pokoju i zawołałem mamę. Rodzeństwo przestraszone moim okrzykiem przybiegło również. Ale mieli miny! Nazajutrz w szkole pani Katarzyna Lupa (która wysyłała prace z I etapu) z uśmiechniętą miną przyszła na lekcję matematyki i oznajmiła mi przy całej klasie, że zostałem laureatem. Niektórzy koledzy gratulowali mi, inni zazdrościli.
        14 października 2010 roku o godz. 13:30 laureaci wraz z rodzicami i nauczycielami zostali serdecznie przyjęci w Urzędzie Miasta w Sopocie przez Prezydenta Pana Jacka Kamowskiego. Następnie w obecności zebranych gości, telewizji, dziennikarzy, jury konkursu każdy z laureatów opowiadał o wrażeniach i uczuciach, jakie mu towarzyszyły w trakcie pisania drugiej części pracy konkursowej. Przedstawialiśmy się kolejno. Pozostali laureaci byli z Gdańska i Gdyni. Tylko ja byłem z małego Michałowa ze ZSSPiG nr 1 w Piaskach. Wszyscy zebrani, łącznie z prezydentem miasta, dziwili się skąd przyjechałem, w której części Polski znajdują się Piaski.
Potem w reprezentacyjnej sali Urzędu Miasta wręczono nam dyplomy, drobne upominki oraz najważniejszą, kosztowną nagrodę. Nagrodą dla laureatów był wyjazd do Szwecji, do Ośrodka Doświadczeń i Kształcenia Twórczego Kreativum w Karlshamn. Popłynęliśmy najnowocześniejszym promem Stena Baltica najpierw do Karlskrony, a później autobusem (który płynął razem z nami) do Karlshamn. W Szwecji byliśmy gośćmi w jednej ze szkół. Obserwowaliśmy zajęcia, wystrój sal. Dowiedzieliśmy się, jak prowadzone są lekcje.
Szwedzi dużą wagę przywiązują do twórczego myślenia. W Ośrodku Kreativum w Karlshamn wykonywaliśmy różnorodne, ciekawe ćwiczenia i zadania. Były tam między innymi urządzenia odzwierciedlające wypadek (zderzenie samochodu z drugim pojazdem), maszyny do robienia oleju, teleskopy, przez które widać było planety, kryształy, które zamieniały sygnały docierające do Ziemi z kosmosu na muzykę, urządzenie, dzięki któremu za pomocą myśli, można było przesunąć piłeczkę, tester zadający pytania, a jeśli odpowiedź była błędna, osoba była bombardowana przez piłeczki plastikowe, urządzenie, które badało, jakie uczucia wzbudzały u oglądającego pokazywane zdjęcia, urządzenie, dzięki któremu można było zmienić swoją tonację głosu.
        Jestem laureatem wielu konkursów, ale po raz pierwszy otrzymałem tak wartościową nagrodę. Spotkanie z pozostałymi laureatami i organizatorem konkursu oraz pobyt w Szwecji (choć krótki) okazały się dla mnie cudownym, budującym doświadczeniem.


20 października uczniowie kl. V b i V c spotkali się w bibliotece szkolnej i uczestniczyli w zajęciach „W kręgu utworów Henryka Sienkiewicza” przygotowanych przez panią Paulinę Pelc. Nasi koledzy poszerzyli wiedzę o życiu i twórczości Noblisty, obejrzeli gazetkę poświęconą pisarzowi oraz wystawkę różnych wydań jego powieści przygodowej dla młodzieży – „W pustyni i w puszczy”. Spotkanie było jednym z elementów przygotowań uczniów do wycieczki do Poznania, która odbędzie się 26 października i w czasie której piątoklasiści odwiedzą m.in. Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza.


        26 października klasy V były na wycieczce w Poznaniu. Uczniowie zwiedzili z przewodnikiem Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza oraz Muzeum Powstania Wielkopolskiego, a następnie w Teatrze Muzycznym obejrzeli spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza”.


        Dla sześćdziesięciu pierwszoklasistów naszej szkoły 28 października 2010 roku był dniem szczególnie uroczystym. Właśnie wtedy zostali oni oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej. W auli szkoły oprócz uczniów klas pierwszych zgromadzili się ich rodzice, dyrekcja szkoły, samorządowcy oraz inni zaproszeni goście. Pani dyrektor Aldona Grześkowiak - Węglarz skierowała do wszystkich ciepłe słowa powitania, a przede wszystkim dokonała pasowania pierwszaków. Uczniowie ślubowali na sztandar szkoły, że postarają się dobrze wypełniać obowiązki ucznia, będą szanować wszystkich ludzi, dbać o rośliny i zwierzęta, nauczą się przyjaźni i koleżeństwa, a dzięki temu w przyszłości staną się mądrymi i odważnymi ludźmi. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominki ufundowane przez gości.
        Po zakończeniu części oficjalnej główni bohaterowie tego dnia przedstawili przygotowany pod kierunkiem wychowawczyń krótki program artystyczny, na który składały się piosenki oraz inscenizacja pt.”Wielki dylemat czyli szkoła w smerfowym lesie”. Kolejne Smerfy udzielały bardziej lub mniej poważnych wskazówek. Smerf Laluś stwierdził na przykład:
” Nie wystarczy wszak uroda,
wdzięk i powab, co się zowie,
nie wystarczy modny ciuszek,
trzeba też mieć olej w głowie.”
        Pierwszoklasiści skierowali również apel do rodziców, prosząc ich o pomoc w przygotowaniu miejsca do nauki, chwalenie za to, za co trzeba pochwalić, czasami przypominanie o obowiązkach szkolnych, kontaktowanie się z wychowawczynią. Największe wzruszenie wywołały słowa: „Rozmawiajcie często ze mną. Chciejcie mnie zawsze zrozumieć. Kochajcie mnie!”
Na zakończenie starsi koledzy z kl. III powitali pełnoprawnych już nowych uczniów szkoły wierszem „Uśmiech”.


            6 listopada rozpoczęliśmy organizowaną corocznie przez panią Hannę Powicką i panią Teresę Wolniewicz akcję „Ratujmy kasztanowce!”. Pod opieką pani  A.Działdowskiej i p. A. Kopaszewskiej grabiliśmy liście w Strzelcach Wielkich koło przystanku autobusowego.
            Mimo mżawki i pochmurnego nieba, w dobrych humorach i pełni zapału do pracy zjawiliśmy się o godz. 10.00 na miejscu zbiórki. Nasza walka z niszczącym piękne drzewa kasztanowców szrotówkiem trwa już 9 lat. Cieszy ogromnie fakt, że mieszkańcy Strzelec doceniają nasze starania i zauważają efekty akcji – miejscowe kasztanowce wyglądają dużo lepiej niż rosnące na innych terenach.
            W sumie zebraliśmy aż 29 worków liści. Na zakończenie, co stało się już tradycją akcji prowadzonych w Strzelcach, pani Wesoła - właścicielka sklepu spożywczego przyniosła nam upominek – pełną torbę pysznych cukierków. Dziękujemy!
            W Smogorzewie, Talarach i Piaskach, gdzie też uczniowie naszej szkoły zebrali się, aby ratować kasztanowce, ze względu na złe warunki atmosferyczne (deszcz, błoto, kałuże) przeprowadzenie akcji okazało się niemożliwe. W związku z tym grabienie liści przełożono na 12 listopada. Mamy nadzieję, że tym razem pogoda dopisze.


        92 lata temu Polska po 123 latach niewoli wyzwoliła się spod jarzma zaborców Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek kraj nie istniał na mapie. Żył jednak naród i jego kultura.
10 listopada klasa IA gimnazjum prześledziła na uroczystym apelu, co się działo na terenie Polski w ciągu tych 123 lat niewoli. Wszyscy uczniowie odświętnie ubrani brali udział w uroczystości. Recytowali fragmenty wybranych utworów, przypomnieli ważne pieśni patriotyczne.
Akademia zakończyła się piosenką "Żeby Polska była Polską".


        Ruszyła liga halowa – międzyklasowy turniej gry w piłkę nożną dla chłopców ze szkoły podstawowej, organizowany corocznie przez pana Tomasza Wierzchowskiego.

        24 listopada o godz. 14.30 w hali sportowej spotkały się zespoły poszczególnych klas, aby rozegrać swoje pierwsze mecze. Nie zabrakło emocji i zaciętej walki o zwycięstwo. Niektórym drużynom kibicowały przejęte dziewczęta oraz wychowawcy.

            Wyniki pierwszej kolejki spotkań:

IV d – IV b    1:3

V a – V b      4: 1

VI a – VI b    3:0


        28 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach odbył się X Jubileuszowy Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Kaspra Miaskowskiego.
        Reprezentująca naszą szkołę w kategorii uczniów szkół podstawowych Aleksandra Michalak zajęła w tym konkursie II miejsce, a Wojciech Dolatowski zdobył wyróżnienie w kategorii uczniów gimnazjum.


        W grudniu w bibliotece szkolnej odbyło się „Spotkanie z poezją Agnieszki Frączek” dla uczniów klas I SP. Zostało ono przygotowane przez członków Klubu Przyjaciół Książki pod kierunkiem pani Anny Działdowskiej. Współorganizatorkami spotkania były panie bibliotekarki – Anna Twardowska i Paulina Pelc.
        Uczniowie należący do KPK zaprezentowali swoim młodszym koleżankom i kolegom zabawne inscenizacje wybranych wierszy poetki. Pierwszoklasiści poznali niezwykły i pełen humoru świat utworów Agnieszki Frączek, w którym np. bocian prosi żabę, aby została jego żoną, strojnisia- stonoga nie może zdążyć na uroczystą kolację, budzik postanawia kukać, owca skarży się na swego męża – barana, a muchomor chce się pozbyć swoich kropek.
        Celem spotkania było propagowanie twórczości Agnieszki Frączek i zachęcenie najmłodszych uczniów do sięgnięcia po jej książki.


        7 grudnia 2010 roku odbyła się wycieczka gimnazjalistów do Drezna zorganizowana przez  p. Jolantę Karkos. Opiekę sprawowały również p. Magdalena Kramarczyk i p. Renata Sroka.
        Drezno to położona nad Łabą stolica Saksonii. Miasto zwane "Perłą baroku", słynie z bogatych zbiorów sztuki i wspaniałych zabytków architektury barokowej. Tu odbywa się co roku Striezelmarkt (Weihnachtsmarkt) - najstarszy Bożonarodzeniowy jarmark w Niemczech (od 26 listopada do 24 grudnia), którego tradycja sięga XV wieku. Swą nazwę zawdzięcza on drożdżowej, plecionej bułce Striezel, która na przestrzeni wieków zamieniła się w drezdeński Christstollen - tradycyjne ciasto z bakaliami, którego każdy powinien spróbować. Niepowtarzalny nastrój jarmarku tworzą festyny i parady, największa na świecie świąteczna 14-metrowa piramida, jodłowe choinki oraz stoiska z tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi: zabawkami z drewna, ozdobami choinkowymi, prażonymi kasztanami, migdałami, marcepanem, drezdeńskim Christstollen. Spacer wśród kolorowych straganów, bogato i bajecznie dekorowanych, do tego zapach korzennych przypraw, słodkich ciast, gorącej czekolady, której mogli spróbować uczestnicy wyjazdu, był wielką atrakcją i wprowadził w magiczny nastrój nadchodzących świąt.
        Poza tym uczestnicy wycieczki zobaczyli Tarasy Bruhla, katedrę, zamek królewski, Galerię Zwinger, Kościół Św. Krzyża, Frauenkirche oraz Muzeum higieny, którego korzenie sięgają początku XX w., gdy tamtejszy przemysłowiec Karl August Lingner przygotował przedsięwzięcie, zwane Międzynarodową Wystawą Higieny. Jest to interaktywne muzeum pozwalające zrozumieć funkcjonowanie człowieka. Wśród eksponatów można znaleźć plansze anatomiczne, preparaty medyczne, protezy i tysiące innych przedmiotów, odnoszących się do ciała i jego funkcjonowania. Do ekspozycji stałej należą działy: szklany człowiek, życie i śmierć, jedzenie i picie, seksualność człowieka, pamięć –myślenie - uczenie się, ruch, skóra i włosy. Nie jest to jedno z tych muzeów, gdzie eksponaty ogląda się za szklaną szybką. Tutaj mogliśmy wszystkiego dotknąć, zobaczyć, posłuchać czy wypróbować. Symbolem muzeum jest  słynna szklana kobieta - naturalnej wielkości figura ludzka, odlana z przezroczystego plastyku. W jej wnętrzu znajdują się organy w naturalnych rozmiarach, kolorach i położeniu. Odwiedzenie tego muzeum wzbogaciło nie tylko wiedzę uczniów o nich samych, ale było przede wszystkim niesamowitą zabawą i ciekawym przeżyciem.
        Należy też wspomnieć o pierwszym punkcie wycieczki – zwiedzaniu fabryki porcelany w Miśni, szczycącej się ponad tysiącletnią historią i nazywana kolebką Saksonii. Jest to najwspanialsza fabryka porcelany na świecie, założona w 1710 roku jako pierwsza w Europie. Wspaniała jest historia i tradycja firmy, zdobywcy wszystkich największych nagród, a jej znak stosowany na porcelanie to schematyczny rysunek skrzyżowanych mieczy, malowanych kobaltem pod glazurą, które były elementem z tarczy herbowej elektorów saskich. Fabrykę podziwiają do dziś miłośnicy porcelany oraz twórcy najdroższych i najbardziej znanych zastaw porcelanowych. Młodzież zwiedziła manufakturę porcelany z warsztatowym pokazem produkcji oraz ekspozycję muzealną - kilka tysięcy porcelanowych „dzieł sztuki” (zastawy stołowe, figurki, kafle, zwierzątka itp.).


W środę 22 grudnia gimnazjaliści z naszej szkoły przygotowali inscenizację „Opowieści wigilijnej” klasycznego dzieła Karola Dickensa. W utworze poznajemy historię skąpca Ebenezera Scrooge’a, który Święta Bożego Narodzenia traktuje jako zło konieczne. Jego podejście zmienia się jednak, gdy odwiedzają go trzy duchy i zabierają w niezwykłą podróż, podczas której pokazują, jakim był kiedyś człowiekiem, jakim jest teraz i co się z nim stanie, jeśli w dalszym ciągu będzie postępował tak, jak do tej pory. Scrooge odkrywa w ten sposób, co w życiu jest naprawdę ważne oraz jakie jest prawdziwe znaczenie Świąt Bożego Narodzenia.
        Zadanie wystawienia tej historii było tym trudniejsze, że „Opowieść wigilijna” jest lekturą, zachodziły więc obawy, że publiczność szkolna z założenia nie będzie chciała „przerabiać” tego jeszcze raz. Już po pierwszych minutach okazało się jednak, że gra aktorska kolegów bardzo się podoba. Na koniec młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami i wysłuchali wielu pochwał zarówno ze strony dyrekcji i nauczycieli, jak i rówieśników.
W związku z tak entuzjastycznym przyjęciem planowane jest ponowne wystawienie sztuki.


        27 stycznia w bibliotece odbyły się eliminacje szkolne Konkursu Recytatorskiego Poezji Adama Mickiewicza i Romantyków Polskich. Uczestniczyło w nich 20 uczniów. Rywalizację gimnazjalistów wygrała Tosia Jankowska z klasy II. Spośród uczniów szkoły podstawowej najlepsi okazali się:

Jakub Andrzejewski z kl. IV – I miejsce

Andżelika Szymura z VI – II miejsce

Joanna Małecka z IV  – III miejsce
       

        Tosia Jankowska i Jakub Andrzejewski będą reprezentowali naszą szkołę w etapie rejonowym konkursu, który już wkrótce odbędzie się w Lesznie. Życzymy powodzenia i awansu do etapu wojewódzkiego!


        Na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu nasi gimnazjaliści wystawili tam w czwartek 17 lutego przedstawienie „Opowieść wigilijną”. Celem wizyty piaskowskiej młodzieży w Brzeziu było nie tylko przybliżenie treści lektury szkolnej i zaprezentowanie talentów aktorskich, ale też integracja z młodzieżą niepełnosprawną.
Występ bardzo się spodobał i być może zaowocuje dalszą współpracą.

Tego samego dnia wieczorem gimnazjaliści i uczniowie klas VI  zaprezentowali się przed rodzicami. Występ został przygotowany jako dowód wdzięczności dla rodziców za wielkie serce, dobrą wolę, okazywaną pomoc i życzliwość, wspieranie inicjatyw i wszelkie zaangażowanych w pracę na rzecz szkoły. Słowa podziękowania popłynęły zarówno z ust pani dyrektor Aldony Grześkowiak – Węglarz, jak i ze strony uczniów. Podziwu nie szczędzili też rodzice, którzy będąc pod dużym wrażeniem przedstawienia, chwalili talent dzieci i ich zaangażowanie w działalność pozalekcyjną. Rada Rodziców przygotowała dla występujących słodki upominek.


        17 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej w Piaskach po raz pierwszy uczcili Światowy Dzień Kota.
Przygotowania do tej imprezy rozpoczęły się już przed feriami zimowymi, czyli pod koniec stycznia. W bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę pt. „Koty, kotki, koteczki”, na której zaprezentowano książki dotyczące hodowli i ras kotów, sposobów opieki nad tymi zwierzętami oraz te, w których koty są głównymi bohaterami literackimi. Na wspomnianej wystawie pojawiły się też archiwalne i najnowsze numery czasopisma „Kocie Sprawy”, zdjęcia kotów, których właścicielami są uczniowie i nauczyciele szkoły oraz wiele ślicznych i przemiłych gadżetów związanych z kotami, takich jak figurki, maskotki, poduszeczki, skarbonki, kubki itp.
        Szkolny Klub Przyjaciół Książki, Biblioteka Szkolna i Samorząd Szkolny zaprosili uczniów do udziału w  trzech konkursach:
1. Konkurs literacki „Baśnie o kotach z całego świata”  

Zadaniem uczestników konkursu było uważne przeczytanie dwóch utworów – pochodzącej z Japonii „Baśni o kocie, który machał łapką” i indyjskiej baśni „Tajemnica białego kota”, a następnie udzielenie odpowiedzi  na 10 pytań konkursowych. Spośród 24 uczestników dziesięć osób odpowiedziało bezbłędnie na wszystkie pytania. w nagrodę otrzymały one pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

2. Konkurs plastyczny „Co koty robią zimą?” ogłoszony przez czasopismo „Kocie Sprawy”.

Wszystkie prace konkursowe zostały zaprezentowane w bibliotece szkolnej, a zdobywcy trzech pierwszych równorzędnych miejsc: Monika Andrzejczak z kl. VI a, Julia Pelc z IV d i Klaudia Matuszewska z IV c oraz trzech wyróżnień: Łukasz Twardowski z kl. IV c, Jakub Półtoraczyk z IV c i Dawid Ślachetka z IV c zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami.

3. Konkurs recytatorski poezji Franciszka Klimka.

       
Uczestniczyło w nim 30 uczniów. W jury zasiedli: pani Alicja Jerszyńska – prezes Gostyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „NOE”, pani Hanna Powicka –nauczycielka przyrody i organizatorka wielu akcji charytatywnych na rzecz pomocy bezdomnym kotom i psom i pani Paulina Pelc – bibliotekarka i miłośniczka zwierząt. Występom recytatorów przysłuchiwała się też uważnie pani dyrektor Henryka Jurkowska – Klupś.
        Dzięki dobrze przygotowanym prezentacjom utworów i zaangażowaniu osób recytujących zarówno uczestnicy konkursu, jak i jury mogli przenieść się do pełnego ciepła i miłości do kotów świata wierszy Franciszka Klimka. Wierszy, z których jedne wzruszają, inne bawią; wierszy, wobec których żaden miłośnik kotów nie przejdzie obojętnie.
        Później, po krótkiej naradzie jury przedstawiło wyniki konkursu: I miejsce zajęła Ola Michalak z klasy VI b, II miejsce – Michalina Przedlacka z klasy V c , III miejsce – Michał Radoła z klasy V a. Przyznano też trzy wyróżnienia, otrzymali je Zosia Mikstacka z kl. IV d, Wiktoria Berlińska z kl. V b i Wiktor Maćkowiak z kl. IV d.
        W obchodach Światowego Dnia Kota uczestniczyli też pierwszoklasiści. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do biblioteki przez „Kółko Czytelnicze” prowadzone przez panią Paulinę Pelc. Obejrzeli tam wystawę „Koty, kotki, koteczki” i prace plastyczne z konkursu „Co koty robią zimą?”, a następnie członkowie kółka czytali pierwszakom humorystyczne utwory o kotach.
        W zorganizowanie Dnia Kota  w naszej szkole zaangażowała się liczna grupa uczniów oraz nauczyciele: pani Anna Twardowska, pani Paulina Pelc i pani Katarzyna Lupa. Pomysłodawczynią i koordynatorem wszystkich działań była pani Anna Działdowskaopiekun szkolnego Klubu Przyjaciół Książki.


W piątek 25 lutego, w związku z przypadającą w tym miesiącu rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, społeczność naszej szkoły obchodziła Dzień Patrona. Oficjalna część uroczystości odbyła się w auli szkoły, w której  zgromadzili się zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły i oczywiście uczniowie.
        Po przemówieniach gości nadszedł czas na zaprezentowanie się uczniów. Uświetnieniem uroczystości był program artystyczny pt. "Wehikuł czasu". Gimnazjaliści wcielili się w postacie z mitologii greckiej, które niespodziewanie znalazły się w XXI wieku. Celem inscenizacji było przede wszystkim zaprezentowanie wszechstronnych talentów uczniów, podkreślenie, że oprócz zdobywania wiedzy, dbania o wyniki w nauce, potrafią też recytować, śpiewać, tańczyć, grać na instrumentach, wcielać się w różnorodne role (od boskiego Zeusa do barmana), a co najważniejsze bardzo dobrze się przy tym bawić. Wielkie wrażenie robiły też muzyczne przerywniki wykonywane na żywo przez uczniów wraz z nauczycielami. Nie sposób nie wspomnieć również o doskonale dopracowanej scenografii i kostiumach, które tworzyły spójną całość z treścią przedstawienia.
        W ramach obchodów Dnia Patrona uczniowie rywalizowali w rozgrywkach sportowych. Dla klas czwartych przygotowano turniej w dwa ognie. Pierwsze miejsce zajęła kl. IV d, II – IV b, III – IV a, a IV – IV c. Klasy piąte rozegrały mecze koszykówki. Tu najlepsza okazała się drużyna V b, przed V a i V c. Szóstoklasiści zagrali mecz piłki ręcznej, w którym VI a pokonała VI b. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone słodyczami ufundowanymi przez Samorząd Uczniowski. Korzystając z okazji, podsumowano też akcję „Góra Grosza”, w której I miejsce zajęła kl. IV c, II – V b, III – VI a.
        Wśród gimnazjalistów tradycyjnie już najwięcej emocji wzbudził Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektor Szkoły p. Aldony Grześkowiak – Węglarz. Po zaciętej rywalizacji I miejsce wywalczyła reprezentacja klasy II D, przed III D i III C. Odbył się również mecz koszykówki reprezentacja szkoły kontra „amatorzy”, który zakończył się zwycięstwem tych pierwszych.
Najmłodsi uczniowie bawili się na dyskotece w Gminnym Ośrodku Kultury.
        Cała uroczystość spotkała się z dużym uznaniem przybyłych, co wyrazili ciepłymi słowami oraz licznymi pochwałami skierowanymi zarówno do pani Dyrektor, jak i nauczycieli odpowiedzialnych za jej przygotowanie.


„Skąd się bierze woda w kranie?” – rozstrzygnięcia konkursu plastycznego

        41 uczniów z klas IV-VI, zachęconych przez nauczycielkę plastyki p. Irminę Małecką, odpowiedziało na zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym na plakat ekologiczny pt. ”Skąd się bierze woda w kranie?” dla dzieci szkół podstawowych realizowanym w ramach projektu „Kampania informacyjno-promocyjna dla Powiatu Gostyńskiego na rzecz ochrony zbiorników małej retencji w Wielkopolsce”. Głównym celem konkursu było rozwijanie wrażliwości plastycznej dzieci oraz wpływanie poprzez sztukę na postrzeganie przyrody, jako miejsca, o które powinno się dbać.
Przed feriami organizatorzy konkursu Fundacja Przedsiębiorczości Akademickiej z Poznania poprosili uczniów szkół podstawowych o wyrażenie w formie plastycznej, jak ich zdaniem powinien wyglądać zakątek przyrody, z którego chcieliby mieć wodę w domu.
5 marca spośród 209 nadesłanych prac plastycznych komisja wyróżniła dziesięciu laureatów konkursu, wśród których znalazła się nasza uczennica Kinga Kaczmarek z kl. IVa. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele fundacji zjawili się w szkole, by wręczyć Kindze dyplom i nagrodę rzeczową – odtwarzacz MP3.
Kindze gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Galerię prac nadesłanych na konkurs można obejrzeć tutaj:
Laureaci
http://ogrodidom.eu/galeria/konkurs-plastyczny-laureaci,163.html
Wszystkie prace
http://ogrodidom.eu/galeria/konkurs-plastyczny,162.html

 


        18 marca w Zespole szkół w Szelejewie odbył się gminny konkurs recytatorski „Obraz dziecka w literaturze”, w którym uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły.
        Ola Michalak z klasy VI b zajęła II, a Julka Pelc z IV d III miejsce w kategorii uczniów ze szkół podstawowych, natomiast Tosia Jankowska z klasy II A zajęła III miejsce wśród gimnazjalistów.

12.jpg

13.jpg


„Gimzetka” wyróżniona w ogólnopolskim konkursie

W sobotę 19 marca w Sali o. Kordeckiego na Jasnej Górze odbyło się podsumowanie VII edycji konkursu o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki pod hasłem Pomóż ocalić życie bezbronnemu ogłoszonego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.  Na konkurs wpłynęło ponad 700 prac gimnazjalistów i licealistów z całej Polski w kategoriach: literacka, plastyczna i multimedialna. Uczniowie naszej szkoły przygotowali prace w każdej z nich. Gimnazjaliści zapewne pamiętają, że p. Romualda Marciniak w listopadzie przeprowadziła eliminacje na etapie szkolnym. Dalsze działania należały do redakcji „Gimzetki”. Najciekawsze prace i zdjęcia gazetek ściennych o podobnej tematyce zostały wydane w specjalnym numerze gazetki szkolnej. Można w niej było przeczytać, np. Rozmowę bliźniaków Ulki i Piotra przed narodzeniem, Marzenia 6 – letniego Jarka w śpiączce, Podziękowanie dla rodziców za dar życia, Podziękowanie Janowi Pawłowi II za nieustanne przypominanie światu o prawie człowieka do życia, Marzenia niepełnosprawnego sportowca, Modlitwę umierającego człowieka o umiejętność znoszenia cierpienia  i inne.
Wysiłek wszystkich zaangażowanych został doceniony. Redaktor naczelną „Gimzetki”  Michalinę Chmielarczyk wraz z opiekunkami p. Romualdą Marciniak i p. Justyną Konieczną zaproszono do Częstochowy. Na miejscu okazało się, że  w kategorii literackiej oprócz I, II i III miejsca przyznano cztery wyróżnienia i jedno wyróżnienie specjalne, które otrzymała właśnie redakcja „Gimzetki”.
Sukces w ogólnopolskim konkursie tak zmobilizował młodych redaktorów, że już planują wydanie kolejnego numeru specjalnego tym razem związanego z  konkursem „Czysty las”.
Listę laureatów, relację z pielgrzymki i wypowiedź redaktor naczelnej „Gimzetki” można przeczytać na stronie organizatora:
http://www.pro-life.pl/?a=pages&id=177

http://www.pro-life.pl/?a=pages&id=192
Numer konkursowy gazetki warto przypomnieć sobie tutaj:
http://www.zspiaski.internetdsl.pl/gazetka/pliki/wyd_spec.pdf


Rozpoczął się sezon wycieczek szkolnych. W dn. 28 – 29 kwietna uczniowie klasy V b i V c z opiekunami: panią Działdowską, p. Lupą i p. Pelc byli na wycieczce w Górach Sowich. Uczniowie zwiedzili zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, tajemnicze sztolnie „Włodarz” i kopalnię węgla w Nowej Rudzie oraz zdobyli najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę.


1 maja uczestniczyliśmy w kolejnym Eko – Festynie, który odbył się na Świętej Górze. Uczniowie naszej szkoły uczęszczający na zajęcia muzyczne do GOK-u w Piaskach zaprezentowali na scenie swoje umiejętności, natomiast pozostali pomagali w przeprowadzeniu zabaw i konkursów dla najmłodszych.


25 maja uczestniczyliśmy w apelu z okazji Święta Książki, który został przygotowany przez kl. Va i Vb pod kierunkiem p. A.Działdowskiej i p. D.Filipowiak. Z uwagą wysłuchaliśmy wierszy poświęconych książkom oraz obejrzeliśmy inscenizację propagującą czytelnictwo zatytułowaną "Stan chorobowy".


    28 maja wzięliśmy udział w Małym biegu im. Edmunda Bojanowskiego. Uczniowie naszej szkoły zdobyli w tych zawodach wiele czołowych miejsc w różnych kategoriach wiekowych.
 

Dziewczęta 1995
1. Julita Grzemska – Piaski
2. Katarzyna Wujczak – Piaski
5. Kamila Janowska – Piaski
6. Karolina Holewińska – Piaski
8. Katarzyna Polerowicz – Piaski
9. Monika Konopka – Piaski
10. Marta Tymińska - Piaski

 

Chłopcy 1995
1. Paweł Skowroński – Piaski
2. Tomasz Walkowiak – Piaski
4. Mateusz Waleński – Piaski
5. Przemysław Wawrzyniak  - Piaski
6. Artur Bladocha - Piaski
8. Mikołaj Leciejewski – Piaski
9. Mateusz Sworowski – Piaski
10. Adrian Olejniczak – Piaski

Dziewczęta 1996 – 1997
1. Zofia Woźniak – Piaski
2. Zuzanna Jankowiak – Piaski
4. Agata Wachowiak – Piaski
5. Weronika Gorwa – Piaski
6. Lidia Wolna – Piaski
7. Ewa Musielak – Piaski
8. Paulina Jędryczka – Piaski
9. Paulina Wojtkowiak – Piaski
10. Mirosława Holewińska - Piaski

Chłopcy 1996 – 1997
1. Mateusz Dolatowski - Piaski
2. Mikołaj Szczeblewski – Piaski
3. Paweł Formanowski – Piaski
6. Adrian janowski – Piaski
7. Dawid Kolan – Piaski
8. Sławomir Nawrot – Piaski
9. Robert Stachowiak – Piaski
10. Hubert Łukaszyk – Piaski

Dziewczęta 1998 – 1999
1. Karolina Szczeblewska – Piaski
2. Wiktoria Kajczyk – Piaski
3. Katarzyna Puślecka – Piaski
4. Karolina Porzucek – Piaski
5. Marcelina Kamińska – Piaski
6. Aleksandra Krakowiak – Piaski
7. Daria Bilińska – Piaski
8. Michalina Przedlacka – Piaski
10. Daria Mucha - Piaski

Chłopcy 1998 – 1999
1. Michał Turbański – Piaski
2. Piotr  Majchrzak – Piaski
4. Dawid Wojciechowski – Piaski
5. Tobiasz Szymczak – Piaski
6. Eryk Jankowski – Piaski
7. Krystian Teichent – Piaski
8. Wiktor Matuszak – Piaski
10. Tobiasz Fechner – Piaski

Dziewczęta 2000 – 2001
1.      Klaudia Jankowiak – Piaski
2.      Angelika Majrzak – Piaski
3.      Paulina Podgórska – Piaski
4.      Klaudia Matuszewska – Piaski
5.      Wiktoria Nowak – Piaski
6.      Ewelina Wolna – Piaski
7.      Monika Owczarska – Piaski
8.      Wiktoria Pietrzyk – Piaski
9.      Zofia Dopierała – Piaski

Chłopcy 2000 – 2001
1. Hubert Szymczak – Piaski
2. Jakub Andrzejewski – Piaski
6. Damian Gapski – Piaski
8. Filip Kędziora – Piaski
9. Oskar Marciniak – Piaski
10. Jakub Danielczyk - Piaski

 

Dziewczęta 2002 – 2003
1. Julia Naskręt – Piaski
2. Nikola Witkowska – Piaski
3. Klaudia Szymczak – Piaski
6. Anna Śleboda – Piaski
7. Agnieszka Stanisławska – Piaski
8. Karolina Jędryczka – Piaski
9. Julia Jędrzejczak – Piaski
10. Kamila Binkowska – Piaski

Chłopcy 2002 – 2003
1. Łukasz Holewiński – Piaski
4. Igor Talaga – Piaski
6. Bartosz Dopierała - Piaski
7. Marcin Dolatowski – Piaski

   


        8 czerwca w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski „Las w poezji”. Uczestniczyło w nim 24 uczniów SP. I miejsce w konkursie zajęła Asia Małecka z kl. IV b, II – Ola Michalak z VI b, a III – Wiktoria Berlińska z V b. Przyznano też trzy wyróżnienia. Zdobyli je: Iwona Majchrzak z V a, Małgosia Nowacka z V a i Andżelika Szymura z VI b.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki „Jak zachowywać się w lesie” ufundowane przez Nadleśnictwo Piaski, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc oraz wyróżnień – dodatkowe upominki nadesłane przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.


        20 czerwca uczniowie kl. V b i V c z opiekunami – p. A. Działdowską i p. K. Lupą odwiedzili Izbę Leśną Nadleśnictwa Piaski. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli przepiękne arboretum, wysłuchali pogadanki o lesie i jego mieszkańcach, a następnie przy słodkim poczęstunku obejrzeli film „Most do Terabithii”.


        21 czerwca klasy V b i V c pojechały na wycieczkę do Gostynia. Uczniowie zwiedzili Muzeum Ziemi Gostyńskiej, gdzie pogłębili wiedzę o historii naszego regionu i uzyskali wiele nowych, ciekawych informacji na ten temat. Później odwiedzili Górę Zamkową, a następnie przez 1,5 godz. wspaniale bawili się na gostyńskim basenie.