Rok szkolny 2011/2012

     

        Dnia 1 września 2011 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Najpierw uczestniczyliśmy we mszy świętej, a następnie wspólnie z wychowawcami udaliśmy się na uroczysty apel. Mamy nadzieję, że ten rok szkolny będzie dla nas, jak również dla naszych wychowawców i nauczycieli, rokiem samych sukcesów.


        Spotkaniami w Gminnej Bibliotece Publicznej, dnia 28 września i w bibliotece szkolnej, 4 października uczestnicy Klubu Przyjaciół Książki i Szkolnego Kółka Przyrodniczego z naszej szkoły rozpoczęli obchody X-lecia akcji „RATUJMY KASZTANOWCE”. Warmińska baśń o kasztanach i fragmenty z książki „Kwiatki św. Franciszka” czytane przez uczniów wprowadziły wszystkich uczestników spotkania w niecodzienny nastrój. Był to tylko jeden z punktów programu przygotowanego na najbliższy miesiąc. Jeszcze w październiku zaplanowano w klasach nauczania zintegrowanego „Kasztanowy tydzień”, w którym dzieci będą mogły m.in. brać udział w konkursach, zabawach, przygotować wystawę „Kasztanowe miasto”, przedstawić inscenizację „ Jaś i Małgosia w wersji proekologicznej”.
Dla uczniów starszych klas w ramach akcji odbędą się kolejne spotkania w bibliotekach, konkursy m.in. wiedzy przyrodniczej „Prawie wszystko o kasztanowcach”, recytatorski „Strofy o jesieni”, matematyczny „Liczymy kasztany, czyli matematyka na wesoło”, „Kasztanowe dyktando”.
Wszyscy uczniowie będą mogli wziąć udział w prelekcjach na temat szrotówka kasztanowcowiaczka i ochrony środowiska na terenie naszego powiatu, w dyskotekach „Dla przyjaciół kasztanowców”, zaangażować się w przystrajanie sal i korytarzy szkolnych wykonanymi przez siebie pracami plastycznymi. Do działań w ramach obchodów akcji „RATUJMY KASZTANOWCE” włączyły się także dzieci z Przedszkola Samorządowego w Piaskach.
Podsumowanie akcji odbędzie się po listopadowym grabieniu liści kasztanowca.

 

 

 

 

 

 

 


        14 października, jak w całej Polsce, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia nie odbywały się lekcje, ale uczniowie byli obecni w szkole i w swobodnej atmosferze spędzali czas z wychowawcami.
Z  okazji święta szkołę odwiedzili zacni goście: przedstawiciele władz, placówek współpracujących ze szkołą i emerytowani pracownicy szkoły. Wójt Gminy Piaski pan Zenon Norman, Przewodnicząca Rady Gminy pani Irena Różalska i Przewodnicząca Rady Rodziców pani Agnieszka Krakowiak złożyli życzenia wszystkim nauczycielom i innym osobom zatrudnionym w szkole, dziękując za trud codziennej pracy nad kształtowaniem postaw i wychowaniem młodego pokolenia.
Podczas uroczystej akademii głos zabrała pani dyrektor Henryka Jurkowska-Klupś. Oprócz życzeń przypomniała ona krótko historię obchodzonego święta i zasługi Komisji Edukacji Narodowej. Szczególną uwagę zwróciła na odpowiedzialność nauczycieli i rolę ucznia we współczesnej szkole, bez którego przecież nie istniałaby żadna placówka oświatowa.
W części artystycznej uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przedstawili zodiakalny koncert życzeń, podczas którego każdy z obecnych mógł poznać swój żartobliwy „portret psychologiczny”. Dzieci reprezentujące wszystkie poziomy nauczania zaprezentowały zarówno zdolności taneczne, jak i wokalne i recytatorskie.  Na zakończenie uroczystości uczniowie wręczyli wszystkim pracownikom szkoły i zaproszonym gościom laurki z życzeniami.


19 października podczas apelu szkolnego trzynastu uczniom naszej szkoły wręczono wyróżnienia za udział w międzynarodowym konkursie „Zaczarowana pocztówka” zorganizowanym przez Carlsbad Museum $ Art Center w USA.
Wiosną tego roku pani Małgorzata Allison – Kosior zaproponowała przyjaciołom z Polski rozpropagowanie konkursu, którego tematem były jaskinie. Uczestnicy zostali poproszeni o zaprojektowanie pocztówki - obrazka związanego z tematem, używając ulubionej techniki plastycznej. W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich poziomów nauczania, a ich prace zostały wysłane do Stanów Zjednoczonych. Listę autorów nagrodzonych prac ogłoszono 7 maja 2011na uroczystym otwarciu wystawy “Underground of Enchantment” w Carlsbad Museum & Art Center. Jakaż była radość, kiedy okazało się, że wśród szczęśliwych zwycięzców znalazło się trzynaścioro młodych artystów z naszej szkoły! O sukcesie na międzynarodową skalę świadczy fakt, że ich prace wzbogaciły zasoby muzeum oraz zostały umieszczone w okolicznościowym folderze.
Temat  konkursu nie był dla nas zaskoczeniem, gdyż wiedzę speologiczną uczniowie zdobywali zarówno na lekcjach przyrody, jak i w czasie spotkań z grotołazami. Pomysłodawcy konkursu pani Małgorzata Allison – Kosior i pan Stan Allison dwukrotnie (w roku szkolnym  2007/2008 i 2009/2010) gościli wnaszej szkole. Są oni pracownikami Parku Narodowego Carlsbad Caverns położonego na południu stanu Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych. Dzięki ich barwnym opowieściom i prezentacjom uczniowie w niekonwencjonalny sposób zdobywali wiedzę na temat roślin, zwierząt, piękna i tajemnic, które kryją w sobie jaskinie. Z pewnością miało to też wpływ na to, że młodzi piaskowanie tak chętnie wzięli udział w konkursie i odnieśli sukces, za co należą im się serdeczne gratulacje.

 

Zofia Ślachetka

Patrycja Dominiczak

Marcin Skowronek

Paulina Wojtkowiak

Karina Kaczmarek

Weronika Twardowska

Jakub Andrzejewski

Joanna Małecka

Kinga Kaczmarek

Łukasz Sierszulski

Wiktoria Marczewska

Paulina Zgoła

Lidia Pawlak

 

 


        25 października w bibliotece odbyły się eliminacje szkolne Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Kaspra Miaskowskiego. Uczestniczyło w nich 18 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Wyniki:
Gimnazjum:

I miejsce – Wojtek Dolatowski
II m – Sonia Gulcz
III m – Ola Michalak

SP :

I miejsce – Jakub Andrzejewski
II m – Joanna Małecka
III m – Małgosia Nowacka

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii wiekowej – nagrody książkowe ufundowane przez samorząd szkolny.
W finale powiatowym naszą szkołę będą reprezentować: Wojtek Dolatowski i Jakub Andrzejewski. Życzymy powodzenia!


Witaj szkoło, witaj nasza dobra szkoło! Przyjmij nas radośnie, miło i wesoło! śpiewało pięćdziesięciu pięciu pierwszoklasistów, którzy 26 października zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Na uroczystości pasowania uczniów klas pierwszych w auli, oprócz najważniejszych tego dnia pierwszaków, zgromadzili się ich rodzice, dziadkowie, dyrekcja szkoły, oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Piaski pan Zenon Norman, Przewodnicząca Rady Gminy pani Irena Różalska, radny powiatowy pan Krzysztof  Deutsch, przewodniczący komisji oświaty pan Stefan Śląski i przewodnicząca Rady Rodziców pani Agnieszka Krakowiak. Ciepłe słowa powitania skierowała do wszystkich pani dyrektor Henryka Jurkowska – Klupś, która w imieniu wszystkich pracowników szkoły zapewniła, że dołoży wszelkich starań, aby zapewnić dzieciom nie tylko szansę rozwoju intelektualnego, ale też bezpieczeństwo, by mogły się one poczuć w szkole prawie jak w domu. Młodszych kolegów w swym gronie przywitały również koleżanki z klasy III. Następnie pani dyrektor dokonała pasowania pierwszoklasistów, a dzieci na sztandar szkoły ślubowały być sumiennymi uczniami, dbać o dobre imię szkoły i przynosić radość swym rodzicom i nauczycielom.
Po zakończeniu części oficjalnej główni bohaterowie tego dnia przedstawili przygotowany pod kierunkiem wychowawczyń program artystyczny, na który składały się wiersze i piosenki o Polsce, szkole, bezpieczeństwie, dobrym zachowaniu. Pierwszaki zapewniały w nich, że przez niespełna dwa miesiące bardzo dużo się nauczyły, np.:
Matematyka nie jest trudna, matematyka nie jest nudna, matematyka uczy i bawi nas.

Z przyrodą jesteśmy za pan brat, a ona za to kocha nas.

Na lekcjach Polskę i świat poznajemy, palcem po mapie chętnie wędrujemy.

Na pamiątkę tak ważnej chwili w życiu ucznia każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominki ufundowane przez gości.
Bohaterom dnia życzymy, aby za dziewięć lat, opuszczając mury naszej szkoły, mogli powtórzyć wypowiedziane dzisiaj słowa:

Więc, gdy tylko ktoś mnie pyta,
jaka jest ta moja szkoła,
-Ekstra! Super! Fantastyczna!
w odpowiedzi na to wołam.


        Młodzi piłkarze z naszej szkoły odnieśli wielki sukces i  awansowali do finału wojewódzkiego turnieju Coca-Cola Cup 2012.  Drużyna chłopców z rocznika 1996 i młodsi, żeby przejść do II etapu rundy eliminacyjnej musiała przebrnąć przez rundę pierwszą, która została rozegrana 6 października w Piaskach. Naszymi rywalami byli wtedy gimnazjaliści z Zimnowody i Pogorzeli. Po wygranym turnieju awansowaliśmy do kolejnego etapu, który odbył się 24 października w Jarocinie. Tu poprzeczka została postawiona wysoko, oprócz naszej reprezentacji zjawiło się 11 innych zespołów. 12 drużyn podzielono na 4 grupy, z których w dalszej grze zostawali tylko zwycięzcy. Znaleźliśmy się w grupie z drużynami z Kobylina oraz Jaraczewa. Mecz z Jaraczewem przegraliśmy 5-6 i o naszym awansie zadecydować miał mecz z Kobylinem. Ostatecznie udało się wygrać 10-2 i to nasza drużyna z najlepszym stosunkiem bramek weszła do finału, którego zwycięzca zdobywał awans do finałów wojewódzkich w Poznaniu. W decydującym starciu rywalem naszej reprezentacji była drużyna z Gimnazjum nr 2 w Gostyniu. W regulaminowym czasie gry mecz zakończył się remisem 2-2. O zwycięstwie zadecydować miała 5-minutowa dogrywka, jednak i ona nie przyniosła rozstrzygnięcia. Po końcowym gwizdku sędziego zawodnicy musieli sprawdzić swoje opanowanie, wykonując serię rzutów karnych. Ostatecznie tryumfowała nasza drużyna, która w karnych wygrała 3-2 i po pasjonującym spotkaniu mogła z wielką radością świętować awans do dalszej rundy turnieju. Chłopakom i ich opiekunowi panu Dominikowi Jankowiakowi gratulujemy i życzymy sukcesu na szczeblu wojewódzkim.
Skład naszej reprezentacji:

Sławomir Nawrot, Robert Stachowiak, Kamil Przybylski, Tomasz Stachowiak, Mikołaj Szczeblewski, Kamil Owczarczak, Dawid Kolan, Arkadiusz Danielczak, Kacper Grzempowski, Dominik Jakubowski, Adrian Janowski. 


W środę 26 października o godzinie 15.00 członkowie Szkolnego Kółka Przyrodniczego i Geograficznego wraz z wieloma innymi miłośnikami  przyrody, zebrali się w sali chemicznej, aby posłuchać ciekawostek o Brazylii. Opowiadała o niej pani Halina Radoła, która na co dzień jest instruktorem powiatowym w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Gostyń, jednak jej ulubionym zajęciem jest podróżowanie. Nam opowiedziała o swoim wyjeździe do Brazylii i udziale w Ogólnoamerykańskim i Brazylijskim Kongresie Esperanckim. Dzięki językowi esperanto, który zna już od 24 lat, mogła porozumiewać się z tubylcami. Od naszego gościa dowiedzieliśmy się, że tamtejsza ludność jest bardzo serdeczna, chętnie gości osoby z zagranicy. Brazylijczycy mają ciekawą kulturę – inne zwyczaje, ale też zwierzęta, roślinność i jedzenie (upieczona fasola wygląda mniej więcej, jak kotlet). Pani Halina zachwalała kawę, która, w przeciwieństwie do naszej, rzekomo jest rewelacyjna. Wielką sławą cieszy się capoeira – jedna ze sztuk walki połączona z tańcem. Ten rodzaj sportu uprawiają obie płci, chociaż panie podobno wolą pograć w piłkę nożną.
Najbardziej zaskakująca była  opowieść o wyjściu za mąż naszej prelegentki za młodego i przystojnego Kubańczyka - pani Halina zgodziła się zatańczyć na ceremonii ślubnej, nie mając pojęcia o konsekwencjach - dopiero po pewnym czasie dowiedziała się, że w taki oto sposób została panną młodą.
        Pani Radoła starannie przygotowała się do spotkania, stworzyła ciekawą prezentację z oprawą muzyczną i fotografiami, za co bardzo dziękujemy!

 


        8 listopada 2011 roku odbyło się spotkanie młodzieży z Naczelnikiem Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Gostyniu  panem Andrzejem Szumskim. Mottem przewodnim spotkania było hasło ‘’Chroniąc ziemię -  chronię siebie ‘’. Pan Andrzej Szumski omówił problematykę ochrony środowiska w naszym powiecie i odpowiedział na wiele pytań przygotowanych przez uczestników. Uczniów szczególnie interesował problem segregacji śmieci, monitorowanie stopnia zanieczyszczenia powietrza, prowadzenie nowych zalesień czy stopnia obniżania się poziomu wód gruntowych. W spotkaniu uczestniczyła Dyrekcja Zespołu Szkół, członkowie kółka przyrodniczego wraz z opiekunem panią Hanną Powicką oraz kółka geograficznego z opiekunem panią Teresą Wolniewicz.


        Gimnazjum w Piaskach było gospodarzem Mistrzostw Powiatu w halowej piłce nożnej. W wyniku wcześniejszych eliminacji w finałowym turnieju spotkało się 6 zespołów reprezentujących Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Gostyniu, gimnazja z Pogorzeli, Starej Krobi, Ponieca oraz Piasków. Drużyny podzielone na dwie grupy rywalizowały  systemem „każdy z każdym”.
Ostatecznie w meczu finałowym gimnazjaliści z naszej szkoły pokonali reprezentantów Gimnazjum nr 2 w Gostyniu  3:0, zdobywając tytuł Mistrza Powiatu. Nasza drużyna będzie reprezentować Powiat Gostyń w Finale Rejonowym, który odbędzie się 1 grudnia.

Wyniki:
półfinał

Gimnazjum nr 2 w Gostyniu – ZS Stara Krobia 4:0

Gimnazjum nr 1 w Piaskach – Gimnazjum Poniec 4:0

finał

o miejsce 3 – 4

ZS Stara Krobia – Gimnazjum Poniec 3:2

o miejsce 1 – 2

Gimnazjum nr 1 w Piaskach – Gimnazjum nr 2 w Gostyniu 3:0

Skład naszej reprezentacji:
Sławomir Nawrot, Robert Stachowiak, Dawid Kolan, Dominik Jakubowski, Mikołaj Szczeblewski, Adrian Janowski, Kamil Owczarczak, Arkadiusz Danielczak, Kamil Przybylski

Współorganizatorem imprezy oraz opiekunem zwycięskiej drużyny był p. Dariusz Dolata. Gratulujemy!


23 listopada 2011 roku w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące 10 – letni udział w ogólnopolskiej akcji „Ratujmy kasztanowce”.  Jej celem jest przede wszystkim walka z inwazją groźnego szkodnika – szrotówka kasztanowcowiaczka, pomoc drzewom kasztanowców w przetrwaniu  i propagowanie konieczności ich ochrony, pogłębianie wiedzy o lokalnych problemach ekologicznych, uczenie współdziałania w zespole oraz budzenie szacunku i odpowiedzialności za piękno przyrody. Wśród przybyłych na uroczystość gości znaleźli się: przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, samorządowcy, pracownicy Nadleśnictwa Piaski, Gminnego Ośrodka Kultury, a przede wszystkim ci wszyscy, którzy przez ostatnie 10 lat wspierali akcję, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Gościem specjalnym był profesor dr hab. Stanisław Bałazy z poznańskiego Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN.
Zebranych w pięknie udekorowanej pracami plastycznymi dzieci auli przywitała dyrektor szkoły p. Henryka Jurkowska – Klupś.
Walkę ze szrotówkiem rozpoczęliśmy w gminie Piaski w 2002 roku. Wszystko zaczęło się od „Gazety Wyborczej”, w której ukazała się informacja o maleńkim owadzie niszczącym kasztanowce - wspominała p. Hanna Powicka – nauczycielka przyrody i koordynatorka wszelkich przeprowadzonych działań, która przedstawiła sprawozdanie z przebiegu akcji. W czasie jej wystąpienia uczestnicy spotkania mogli obejrzeć prezentację zdjęć przedstawiających 10 – letnią historię ratowania kasztanowców w gminie Piaski.
Później głos zabrał profesor dr hab. Stanisław Bałazy. Przybliżył on zebranym problematykę walki ze szkodnikami zagrażającymi drzewom, ze szczególnym uwzględnieniem wroga kasztanowców – szrotówka kasztanowcowiaczka. Wykład pana profesora uatrakcyjniły materiały poglądowe, wśród których znalazły się np. probówki zawierające owadobójcze grzyby. To właśnie z ich hodowlą i wykorzystaniem przez człowieka wiąże się duże nadzieje na powodzenie w walce z owadami atakującymi drzewa, także ze szrotówkiem.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie dyplomów i nagród uczniom biorącym udział w różnorodnych konkursach zorganizowanych z okazji 10 – lecia akcji „Ratujmy kasztanowce”. Były to między innymi: konkurs recytatorski „Strofy o jesieni”, ortograficzny „Kasztanowe dyktando”, matematyczny  „Liczymy kasztany, czyli matematyka na wesoło”, przyrodniczy  „Prawie wszystko o kasztanowcach” i konkursy plastyczne. Później uczestnicy spotkania obejrzeli program artystyczny. Składał się on z dwóch części. W pierwszej najmłodsi – uczniowie klas I – III SP zaprezentowali inscenizację proekologiczną przygotowaną pod opieką. Danuty Szafranek i p. Jolanty Skrzypek. Dzieci przedstawiły historię chłopca – pozbawionego wrażliwości łobuza, który dzięki przygodzie, jaką przeżywa w lesie i spotkaniu z dobrymi zwierzętami, poznaje urok i piękno natury i postanawia ją chronić. Częścią drugą programu był występ uczniów klas IV – VI oraz gimnazjalistów, którzy pod kierunkiem p. Irminy Małeckiej przygotowali ciekawy montaż słowno – muzyczny poświęcony jesiennej przyrodzie oraz walce ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Łącznikiem pomiędzy obiema częściami programu artystycznego był taniec ze wstążkami w wykonaniu dziewcząt z klas VI przygotowany pod opieką p. Anny Kopaszewskiej. Występy uczniów, zarówno tych najmłodszych, jak i trochę starszych spotkały się z aplauzem zgromadzonych widzów i zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Pozostaje mieć nadzieję, że nasza długoletnia działalność przyczyni się do uratowania przed wyginięciem kasztanowców, pięknych drzew, które są symbolem matur, a przede wszystkim ozdobą polskiego krajobrazu.


Youngster - fotoreportaż


        Choć Święta Bożego Narodzenia minęły, uczniowie najmłodszych klas naszej szkoły pozostają jeszcze w świątecznym nastroju i pragną się nim dzielić ze swoimi najbliższymi. Zaprosili więc rodziców, rodzeństwo, dziadków i przyjaciół, aby zaprezentować im tradycyjne jasełka, które wcześniej mieli okazję obejrzeć ich rówieśnicy. Przedstawienie „Herod i Herodowa” wystawili we wtorek 3 stycznia w auli szkoły. Występ składał się z dwóch aktów. W pierwszym widzowie przenieśli się na dwór Heroda, któremu towarzyszyła żona, aniołki i diabełki. Druga część rozgrywała się w betlejemskiej stajence, do której przybyli nie tylko tradycyjnie pasterze, królowie, ale też dzieci, które jako swoje dary składały serca symbolizujące dobre uczynki.
Po programie przygotowanym przez dzieci bożonarodzeniowy klimat podtrzymała Orkiestra Świętogórska, która wystąpiła z pięknym koncertem kolęd.
Występ zarówno dzieci, jak i gości został nagrodzony przez widzów gromkimi brawami.


Dzień Patrona to najważniejsza uroczystość w życiu każdej szkoły. Co roku w lutym, miesiącu urodzin Mikołaja Kopernika, społeczność naszej szkoły wspomina tego wielkiego astronoma, który patronuje nam od 1973 roku, kiedy to cały świat obchodził 500 rocznicę jego urodzin. Tym razem pamięć tego, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” uczciliśmy w piątek 10 lutego.

W auli szkoły zgromadzili się zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły i oczywiście uczniowie. Po przemówieniach i życzeniach wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej. W pierwszej części widzowie zostali przeniesieni w XV i XVI wiek, mieli okazję spotkać Mikołaja Kopernika, jego ojca, brata Andrzeja, Retyka i innych. Jako że przedmiotem zainteresowań patrona była astronomia, bohaterkami drugiej części programu zostały planety, a przede wszystkim  Ziemia, która w Kosmicznej randce musiała walczyć o utrzymanie miejsca we Wszechświecie oraz odeprzeć liczne zagrożenia wynikające z działalności człowieka.

Obchodom Święta Patrona towarzyszyły prezentacje projektów edukacyjnych, nad którymi uczniowie klas III gimnazjum pracowali przez ostatnie trzy miesiące. Podzieleni na grupy realizowali zadania skoncentrowane wokół dwóch zasadniczych zagadnień: Moja mała ojczyzna i Propagowanie zdrowego stylu życia. Głównym celem pracy nad projektami było zmotywowanie uczniów do działań zespołowych, a więc do kształtowania takich umiejętności jak współpraca z kolegami, wzajemna kontrola i wspieranie się w realizacji zadań, planowanie, zdawanie sprawozdania z wykonania zadań oraz  wyrabianie poczucia odpowiedzialności za własne działania. Poza tym uczniowie w praktyce uczyli się gromadzić informacje np. poprzez wywiady, badanie dokumentów, przeprowadzanie ankiet, a także opracowywać je w różny sposób, np. w postaci wykresów, ustnych sprawozdań, zestawów zdjęć  i prezentacji multimedialnych.

Część efektów ich pracy w postaci plansz, wykresów, folderów, gier itp. można było podziwiać na zorganizowanej w auli wystawie.

 


        We wtorek 28 lutego, mimo niesprzyjającej pogody, uczniowie Ia wyruszyli na poszukiwanie Krainy Spełniających się Marzeń i przeżyli wyprawę pełną niespodzianek, zabawnych sytuacji, tańca, śmiechu i muzyki. Aby udać się w tę podróż, najmłodsi nie musieli pakować walizek, rezerwować miejsc w pociągu ani robić kanapek na drogę. Wystarczyło, że puścili wodze fantazji i dali się porwać przygodzie. Dzięki Nadleśnictwu w Piaskach, które ufundowało bilety, obejrzeli w Poznaniu barwne widowisko teatralno – muzyczne „Marzenia do spełnienia". Jest to historia o dążeniu do spełniania marzeń. W poszukiwaniu drogi do tej krainy pomagał dzieciom Chochlik Mago, który postanowił spełnić marzenia Toli i Jasia. Na tle bajkowej scenografii, w rytmie wesołych piosenek maluchy odwiedziły baśniowe miejsca i pomagały bohaterom podejmować decyzje. Po drodze dzieci dowiedziały się, dlaczego należy unikać fast-foodów, segregować śmieci i realizować swoje marzenia. Dzieci były zachwycone, a co najważniejsze brały czynny udział w przedstawieniu, podpowiadając
i odpowiadając głośno występującym postaciom. Pozostaje mieć nadzieję, że najmłodsi uwierzyli, że gdzieś tam daleko, w ich wyobraźni, jest kraina, gdzie spełniają się marzenia, a w drodze do niej nie należy zniechęcać się przeszkodami.


        Od początku roku szkolnego w różnego rodzaju konkursach: przedmiotowych, tematycznych, interdyscyplinarnych, plastycznych, recytatorskich, religijnych oraz promujących ekologię i zdrowy tryb życia wzięło udział 530 uczniów naszej szkoły, co - nawet biorąc pod uwagę fakt, że niektórzy startowali w kilku konkursach - jest imponującą liczbą.

Celem konkursów jest rozwijanie u uczniów ciekawości poznawczej, rozbudzanie ambicji i aspiracji edukacyjnych, promowanie osiągnięć edukacyjnych oraz wspieranie uczniów szczególnie uzdolnionych w ich przygotowaniach do kontynuowania nauki w szkołach wyższego stopnia. Wszystkie takie konkursy mają charakter wieloetapowy, a na każdym kolejnym poziomie należy wykazać się coraz większą wiedzą i umiejętnościami. W ostatnich tygodniach odbywają się już etapy wojewódzkie, do których udało się zakwalifikować kilkorgu naszym uczniom:

Wojewódzki Konkurs Humanistyczny - Weronika Nawrocka i Julia Pelc

Wojewódzki Konkurs Biologiczny – Wojciech Dolatowski

Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego – Michalina Chmielarczyk

XVIII Konkurs Wiedzy Religijnej – Wojciech Dolatowski i Michalina Chmielarczyk

Wojewódzki Konkurs Recytatorski Twórczości Adama Mickiewicza oraz Polskich Romantyków – Joanna Małecka

Dotarcie do wojewódzkiego etapu poprzedzone licznymi etapami pośrednimi pozwala z pewnością postawić uczniów naszej szkoły w gronie „najlepszych z najlepszych”. Musieli przecież po drodze pokonać rzeszę równie utalentowanych i dobrze przygotowanych konkurentów. Tak ogromny sukces jest niewątpliwie zasługą wytężonej pracy uczniów, ale z pewnością przyczyniła się też do niego bogata oferta ciekawych zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w naszej szkole.


        15 marca 2012r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Kryzą z Poznania. Organizatorem wizyty była Biblioteka Publiczna w Piaskach. Pan Krzysztof Kryza zwiedził ponad 70 krajów świata. Najczęściej podróżował po Azji, Afryce i Wyspach Oceanii. Podczas pobytu w szkole opowiedział i przedstawił prezentację o odległych i dziewiczych Wyspach  Salomona na Pacyfiku. Uczniowie z zainteresowaniem wsłuchiwali się w opowieść o pierwotnej cywilizacji pozbawionej prądu, dostępu do telewizji, komputerów, samochodów. Podziwiali przepiękne krajobrazy odległych wysp, atole koralowe i laguny oddzielające je od bezkresu Pacyfiku. Zobaczyli codzienne życie wielu ludów zamieszkujących archipelag Wysp Salomona, życie bardzo skromne, toczące się wolno, bez pośpiechu, ludzi pogodnych , wspierających się wzajemnie każdego dnia, życzliwych dla obcych.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kółka geograficznego wraz z opiekunem Teresą Wolniewicz i uczniowie kółka przyrodniczego wraz z opiekunem Hanną Powicką. Podróżnikowi towarzyszyły panie Halina Radoła z Biblioteki Publicznej w Gostyniu i Pani Maria Juszczak z biblioteki w Piaskach. Na zakończenie pan Krzysztof opowiedział o przygotowaniach do następnej podróży z przyjaciółmi. Tym razem zamierza wybrać się w rejony wschodniej Syberii, gdzie w okresie zimy w okolicach Ojmiakonu panują największe mrozy w i setkami kilometrów rozciąga się tajga syberyjska.