Zestawy
zadań z matematyki I Godzina
wychowawcza I Problem
narkotyków w szkole I Konkursy
Ciekawe linki I Karta osiągnięć
ucznia - ocena opisowa I Scenariusze zajęć I
Osnowa lekcji gimnastyki korekcyjnej
I Scenariusz "Dnia Matki" I
Problem edukacyjny I Program
edukacji regionalnej I Program edukacji
zdrowotnej I Scenariusze uroczystości
I Żywioły - scenariusze zajęć I
Konkurs ortograficzny dla kl. III I
Konkurs
ortograficzny dla kl. III I Scenariusz
międzyklasowgo turnieju
CELE KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO:
- Wytworzenie
pozytywnej motywacji do nauki ortografii u dzieci
w młodszym wieku szkolnym
-
Rozbudzenie potrzeby poprawnego i starannego pisma
- Sprawdzenie
stopnia opanowania materiału ortograficznego
- Wyłonienie
najzdolniejszych uczniów
- Kształcenie
umiejętności rozwiązywania trudności ortograficznych
ORGANIZACJA
I PRZEBIEG KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO:
1.
Opracowanie i wybór tekstów dyktanda na klasowy i szkolny konkurs
ortograficzny.
2. Konsultowanie się z nauczycielami j. polskiego odnośnie tekstów dyktanda.
3. Przygotowanie auli.
4. Zapewnienie spokoju i samodzielnej pracy uczniów.
5. Sprawdzenie przyborów.
6. Rozdanie opieczętowanych kartek.
7. Podpisanie kartek imieniem i nazwiskiem, klasa.
8. Pisanie ze słuchu – głośne przeczytanie przez nauczyciela.
9. Wyraziste
dyktowanie zdań.
10.
Po napisaniu tekstu ponowne odczytywanie go przez nauczyciela tak, aby uczniowie
mogli sprawdzić>
11.
Zebranie prac do poprawy i oceny.
12. Przygotowanie nagród i dyplomów.
13.
Ogłoszenie wyników.
14.
Wręczenie nagród i dyplomów.
15.
Opracowanie informacji o przebiegu konkursu i przekazywanie go dyrektorowi szkoły:
członkom zespołu nauczania zintegrowanego.
16. Podziękowanie nauczycielom laureatów za pracę.
REGULAMIN
KONKURSU
1.
Konkurs przebiega w dwóch etapach:
-
klasowy
-
szkolny.
2. W konkursie biorą udział wszyscy uczniowie kl. III.
3. Konkurs klasowy przeprowadza nauczyciel, który uczy w danej klasie.
4. Do konkursu między klasowego należy zakwalifikować uczniów, którzy
napisali dyktando bezbłędnie lub popełnili 1 błąd.
5. W skład komisji wchodzą nauczyciele nauczania zintegrowanego oraz p.
dyrektor.
6. Laureatem konkursu ortograficznego zostaje uczeń, który napisał dyktando
bezbłędnie, ewentualnie zrobił 1 błąd.
7. Drugie miejsce zajmuje uczeń, który zrobił 2 błędy.
8. Trzecie miejsce zajmuje uczeń, który popełnił 3 błędy ortograficzne.
9. Komisja może przyznać wyróżnienia.
KONTROLA
I OCENA PRAC
1.
Sposób poprawiania błędów przez uczniów:
- błędnie napisany wyraz uczniowie skreślają, umieszczają nad nim poprawny
zapis.
2. Sposób sprawdzania prac przez nauczyciela:
- przecinki nauczyciel dyktuje, ich brak nie uznaje za błąd,
- bezbłędnie napisany wyraz przekreśla, a na górze lub obok pisze dany wyraz
prawidłowo.
3. Błędy
ortograficzne pierwszej kategorii: u, rz., ach, nie z czasownikami,
przymiotnikami, przysłówkami, wielka litera, mała litera.
4. Błędy ortograficzne drugiej kategorii: opozycje głosek dźwięcznych i
bezdźwięcznych: d, kg, pd., s –z. Zmiękczenia, pisownia zakończeń: ą, ę,
om, em., wyrazy z ą i z ę.
5. Błędy ortograficzne
trzeciej kategorii: przestawienie, opuszczenie liter, ogonków, kresek, kropek.
6. Dwa błędy w drugiej kategorii traktujemy jako jeden błąd ortograficzny.
7. Trzy błędy trzeciej kategorii jako jeden błąd ortograficzny.
8. Powtarzające się te same błędy ortograficzne w tych samych wyrazach
liczymy jako jeden błąd ortograficzny.
DYKTANDO DO KLASOWEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO
Już
na dworze wiosna rozgościła się w ogródku i w sadzie. Drzewa i krzewy okryły
się zielonymi pąkami. Obudziły się owady. Coraz więcej ptaków uwija się wśród
gałęzi drzew. Hen wysoko w górze śpiewa skowronek. Przyleciały bociany i
jaskółki. Powiewa chłodny wiaterek. Halina bierze narzędzia i idzie do ogródka.
Zrobi porządek na grządkach. Wygrabi ścieżki. Umyję huśtawkę i pomaluje ją
żółtą farbą. Będzie też obserwować zieloną żabkę.
Opracowała:
mgr Danuta Szafranek