Zestawy
zadań z matematyki I Godzina
wychowawcza I Problem
narkotyków w szkole I Konkursy
Ciekawe linki I Karta osiągnięć
ucznia - ocena opisowa I Scenariusze zajęć I
Osnowa lekcji gimnastyki korekcyjnej
I Scenariusz "Dnia Matki" I
Problem edukacyjny I Program
edukacji regionalnej I Program edukacji
zdrowotnej I Scenariusze uroczystości I Żywioły
- scenariusze zajęć I
Konkurs
ortograficzny dla kl. III I Scenariusz
międzyklasowgo turnieju
Scenariusze uroczystości
Dzień Matki Zorganizowany w klasie IIIb w roku szkolnym 2000/2001
Kochane,
najdroższe, najlepsze mamy.
Dziś wasze święto. Z tej okazji zorganizowaliśmy spotkanie wszystkich mam
uczniów naszej klasy. Aby umilić wam ten dzień zebraliśmy najpiękniejsze
wiersze i piosenki jakie znamy. Wraz z nimi niech popłyną najszczersze i
najserdeczniejsze życzenia.
Zapomnijcie więc na chwilę o troskach, kłopotach, zmartwieniach i posłuchajcie wierszy w wykonaniu Igora, Michała i Patryka.
Zaśpiewamy teraz piosenkę "Familijny blues".
Dzisiaj w tak radosnym dniu chcielibyśmy ofiarować naszym mamom to, co jest na świecie najpiękniejsze. Tak chcielibyśmy dać wszyscy słońce, kwiaty, ptaki, białe chmurki, najlepiej zrobi to Łukasz P. i Martyna.
Piosenkę pt. "Za każdy uśmiech Twój" zaśpiewają Marta, Marysia i Romina.
Czy wiecie kto się o nas
od najmłodszych lat troszczy?
Kto nas pierwszych kroków, słów uczył?
Kto zawsze jest przy nas?
Tak to nasze mamy (razem)
Wiersze pt. "Ręce matki" oraz "Matka" powiedzą Ania,
Marysia i Paulina.
Znamy poświęcenie
naszych mam.
Wszyscy je doceniamy. W przyszłości chcielibyśmy się odwdzięczyć. W jaki
sposób? Posłuchajcie Marysi.
Piosenkę pt. "Pięknie żyć" zaśpiewają Martyna, Kasia i Ania.
Każdy z nas bardzo kocha
swoją mamę.
Lubimy jej włosy, uśmiech i oczy.
A co zobaczyły w oczach mamy Agnieszka i Marta?
Chcielibyśmy, aby nasze
mamy zawsze były szczęśliwe, uśmiechnięte.
Gwiazdki z nieba nie potrafimy dać, ale Mateusz, Kasia i Wojtek podarują słońce.
Zastanawialiśmy się, czy my pomagamy mamom w ich trudnej pracy. Doszliśmy do wniosku, że tak: chodzimy po zakupy, sprzątamy w domu, podlewamy kwiaty. Ale nie zawsze robimy to z zadowoleniem, dlatego w przyszłości chcemy to zmienić.
Wiersz pt. "Zawsze myślę
o Tobie" powiedzą Kuba i Adam.
Piosenkę pt. "Mogę wszystko" zaśpiewają Piotr i Szymon.
Zgadnijcie mamusie po co nas macie? Po to, aby Was rozweselić, pocieszyć, aby Wam pomagać! Po co jeszcze powiedzą Michalina i Angelika.
Chociaż jesteśmy jeszcze
młodzi mamy też swoje zmartwienia i kłopoty. Czasem boli nas główka, czasem
paluszek. Niekiedy posprzeczamy się z kolegą lub koleżanką. Czasem w szkole
nie wszystko układa się pomyślnie. Do kogo się wtedy zwracamy? - powie
Romina słowami wiersza "Matka".
Piosenkę pt. "Stracić kogoś" zaśpiewa Wojtek.
Z naszego powodu często przybywa mamom zmarszczek, siwych włosów. Ale pamiętajcie, bardzo Was kochamy, w Was odnajdujemy wspomnienia, spokój, Wy wskazujecie nam drogę życia. Wiersz pt. "Mojej matce" powie Szymon.
Na tym kończymy nasz program artystyczny z okazji Waszego święta. Jeszcze raz chcemy złożyć najlepsze, najserdeczniejsze życzenia. Wiemy, że żaden bukiet kwiatów, ani nawet tych kilka słów nie wyrażą w pełni wdzięczności jaką chcielibyśmy okazać za trud włożony w nasze wychowanie. Wiersze "Miłość mamy" i "patrz mamo" powiedzą: Kasia, Przemko i Łukasz.
A teraz zaśpiewamy piosenkę "Czar ogniska".
Dziękujemy za przybycie i
oklaski.
Zapraszamy na poczęstunek do naszej sali lekcyjnej.
Andrzejki
Zorganizowane w klasie IIIb dnia 30.11. 2000 r.
I. Cele:
- poznanie źródeł tradycji ludowej oraz pochodzenia nazwy Andrzejek
- rozbudzanie ciekawości dzieci
- uświadomienie, że wróżba to rodzaj zabawy
II. Pogadanka na temat Andrzejek. Swobodne wypowiedzi uczniów związane z ich doświadczeniami i obserwacją.
III. Przebieg:
a) Wróżba z butami - uczniowie układają "gęsiego" pomieszane buty
wzdłuż ściany, w kierunku drzwi wyjściowych.
Kogo but pierwszy przekroczy próg tego najwcześniej spełnią
się najskrytsze marzenia.
b) Wróżba z serduszkami - uczniowie nakłuwają szpilką kartkę, na której
naklejone są serca z wypisanymi
imionami dzieci. Napisy są dla nich niewidoczne. Po
dokonaniu nakłucia dowiadują się jakie imię będzie miał
przyszły wybranek ich serca.
c) Wróżba z butelką - uczniowie kolejno wprawiają w ruch butelkę, a po jej
zatrzymaniu się odczytują wylosowane
hasło - wróżbę, np.:
Czeka Cię sukces!
Wymarzony prezent!
Pomyśl życzenie, a spełni się!
Wygrasz los na loterii! itp.
d) Wróżba "Kim będę" - uczniowie dokonują wyboru jednego z sześciu
pudełek, pod którymi ukryte są różne
przedmioty, np. książka, długopis, klucz, nożyczki itp.
Dowiadują się kim będą w przyszłości, np.
nauczycielem, krawcową, lekarzem, monterem itp.
e) Wróżba z dat urodzeń - uczniowie sumują wszystkie cyfry z daty swoich
urodzin, np. 22.05.1992 r. -
2+2+0+5+1+9+9+2=30=3+0=3
f) Szczęśliwą liczbą w powyższym przykładzie jest cyfra 3.
Co ona oznacza? - np. Osoby spod tej cyfry są dynamiczne i godne
zaufania. Są bardzo ambitne, obowiązkowe i
odpowiedzialne. Ich szczęśliwe kolory to błękit i czerwień.
IV. Wszystkie zabawy oraz potrzebne materiały zostały przygotowane przez wychowawcę.
V. Skorzystano z
następującej bibliografii:
Wojciech Śliwersk, Andrzejki, Oficyna Wydawnicza
"Impuls", Kraków 1992r.
Opracowała:
mgr Halina Kuflińska